Porady

Kiedy warto zautomatyzować pracę drzwi?

22.05.2014

Drzwi automatyczne to udogodnienie, które już od dłuższego czasu znajduje szerokie zastosowanie w obiektach użyteczności publicznej. Szczególnie często widzi się je w miejsach intensywnie użytkowanych przez pieszych - w centrach handlowych, kinach, multipleksach czy bankach.

Drzwi automatycznePytanie, które zadawać może sobie w tym przypadku inwestor (zarówno prywatny, jak i publiczny): jakie warunki powinna spełniać nowoczesna automatyka, aby móc ją uznać za funkcjonalną dla budynku i bezpieczną dla użytkowników?

Wszechstronność na progu

Za drzwiami automatycznymi kryje się szereg użyteczności. Po pierwsze - usprawniają komunikację i stanowią udogodnienie dla osób niepełnosprawnych. Kurtyny powietrzne (tzw. wiatrołapy) przy wejściach pozwalają z kolei uchronić budynek od strat ciepła, wpływając korzystnie na jego efektywność energetyczną.

Najczęściej docenianą zaletą jest jednak zwykła wygoda. Zwłaszcza, gdy producenci urządzeń prześcigają się w oferowanych funkcjach i opcjach. Okazuje się, że samo otwieranie i zamykanie skrzydła w momencie wykrycia ruchu to tylko początek.

Jakimi innowacjami kuszą czołowe marki?

Zróżnicowane logiki działania, autodiagnostyka, badanie tarcia i ciężaru drzwi, otwieranie i zamykanie poprzez lekkie pchnięcie skrzydła, programowalna funkcja przeciwwiatrowa zapobiegająca trzaskaniu drzwi czy możliwość podpięcia pod różne rodzaje kontrolera - to tylko niektóre z udogodnień naszych produktów, wśród których wybierać może inwestor. To jemu oddajemy w ręce ostateczne słowo co do tego, jak w danym obiekcie wyglądać będzie ruch - tłumaczy Sławomir Baran, ekspert marki FAAC zajmującej się automatyką wjazdową i urządzeniami kontroli dostępu.

Bezpieczeństwo to podstawa

Drzwi automatyczneAutomatyka to wygoda. Wygoda nie zda się jednak na nic, jeśli nie będzie jej towarzyszyć poczucie niezawodności - zarówno w trakcie codziennego użytkowania, jak i w momencie wystąpienia zagrożenia w postaci pożaru i paniki.

W dobrym projekcie architektonicznym sprawne drzwi stanowią istotną rolę w systemie ochrony przeciwpożarowej.

Wedle obecnie obowiązujących regulacji prawnych, drzwi z napędem automatycznym można montować także na drogach ewakuacyjnych. Warunek, jaki powinny przy tym bezwzględnie spełniać: posiadanie mechanizmów uniemożliwiających zablokowanie.

Skrzydła muszą dać się otworzyć w każdej chwili i bez względu na okoliczności - także w momencie wystąpienia ognia i możliwej awarii zasilania oraz uszkodzenia mechanizmów przesuwnych. Najlepsze napędy do drzwi automatycznych, ze względu na leżącą na nich odpowiedzialność, obejmuje się ścisłymi międzynarodowymi normami bezpieczeństwa, m.in. PN EN 16005:2013.

Urządzenia FAAC stale dostosowują swoje właściwości do wymagań rynku. Napęd 950N do drzwi uchylnych, dzięki systemowi fotokomórek otwiera się automatycznie w momencie wykrycia przeszkody. Podczas zamykania inteligentny mikroprocesor kontroluje, przy ograniczonej szybkości, czy przeszkoda została już usunięta. Napędy z rodziny A100 i A140 zaprojektowano z kolei tak, aby po odcięciu zasilania mogły działać ze stuprocentową wydajnością nawet do 30 minut - dodaje Sławomir Baran.

Odpowiedź na tytułowe pytanie - kiedy warto zautomatyzować pracę drzwi - jest równie prosta, co intuicyjna. Tam, gdzie do czynienia mamy z intensywnym ruchem pieszych i gdzie narasta potrzeba funkcjonalnych rozwiązań, zawsze warto inwestować w inteligentne napędy automatyczne. To wygoda i bezpieczeństwo.

źródło: FAAC

Firma powiązana:

FAAC Polska

Telefon 22 814 14 22
www.faac.pl
faac@faac.pl

FAAC Polska