Porady

Sposób na dekoracje okienne - firany i zasłony

27.05.2014

Wyposażenie domu nie jest łatwym orzechem do zgryzienia. Niezależnie od tego czy urządzasz nowy kąt czy planujesz kolejny już remont z pewnością wahasz się na jakie elementy wyposażenia się zdecydować, by pomieszczenie wyglądało stylowo i by miło się w nim przebywało. Przy każdym remoncie warto szczególną uwagę zwrócić na okna, które zazwyczaj traktowane są nieco po macoszemu.

Mało osób zdaje sobie bowiem sprawę z tego, że to one są pierwszym i głównym elementem, na który zwracamy uwagę wchodząc do pokoju. Jeśli więc okna będą dobrze zaaranżowane, wtedy całe pomieszczenie zyska ciekawy charakter i będzie sprawiało wrażenie bardzo dobrze urządzonego.

Aranżację okien zacznij od przemyślenia tego, jakie okno spełnia funkcje oraz jaki styl preferujesz. Nie bez znaczenia pozostaje także typ pomieszczenia w jakim aranżowane okno się znajduje. Inaczej bowiem podjeść należy do tematu kuchni, a inaczej do salonu. Podstawowym akcesorium od wielu lat pozostają firanki. Spełniają one nie tylko funkcję dekoracyjną, ale także zapobiegają wścibskim spojrzeniom sąsiadów w ciągu dnia. Do wyboru masz całe mnóstwo modeli, wzorów, kolorów, a nawet kształtów. Firanki krótkie konieczne są w kuchni czy łazience. W pomieszczeniach tego typu najważniejsza bowiem jest funkcjonalność. Bardzo często w kuchni również parapet staje się użytkowy i pełni rolę na przykład dodatkowej półki, na której stoją zioła czy przyprawy. Przy długiej firance bardzo niewygodne byłoby sięganie po nie podczas przygotowywania potraw.

Dekoracja okna przez nexterio.pl - fiany i zasłonyW kuchni dobrym rozwiązaniem będą także tak zwane zazdroski, które wiesza się mniej więcej w połowie okna na małym karniszu zamontowanym w jego ramie. W ten sposób można uniknąć plątania się w firanki oraz częstego plamienia tych pięknych dekoracji. W salonie, pokoju dziennym czy biurze masz natomiast pełną dowolność. Tutaj firany mogą być długie lub półdługie, częściowo lub zupełnie zasłaniać okno i pełnić rolę wyłącznie dekoracyjną. Warto jednak zwrócić wagę na takie drobiazgi jak to, czy w domu są małe dzieci, które bawiąc się mogłyby zaplątać się lub pociągnąć firanę i podrzeć ją lub zrobić sobie krzywdę. W takim wypadku lepsze będą oczywiście krótsze wersje dekoracji. Przy wyborze kolorystyki i wzorów należy zwrócić uwagę na to, w jakim stylu urządzone jest pomieszczenie. Jeśli meble są proste, nowoczesne to firankę najlepiej utrzymać w tej samej stylistyce. W przypadku tradycyjnych wnętrz doskonale sprawdzą się firanki w koronkowe wzory kwiatowe lub ornamentacyjne.

Doskonałym uzupełnieniem firan są zazwyczaj zasłony. Razem z nimi tworzą ciekawą, dopracowaną całość, a dodatkowo stwarzają wrażenie przytulności. Ich zaletą jest także funkcjonalność, która pozwala na zasłonięcie okna na noc lub przy ostrym słońcu, które przeszkadza nam na przykład w oglądaniu telewizji. Zasłony różnią się od firan przede wszystkim mniejszą przezroczystością materiału, występują również w przeróżnych kolorach i deseniach, które łatwo można dopasować do innych tekstyliów zastosowanych w pomieszczeniu na przykład pod postacią poduszek czy obić krzeseł.

Nowością, która od kilku lat podbija serca osób kochających piękne wnętrza są również panele okienne, które spełniać mogą rolę zarówno firan, jak i zasłon. Są to zazwyczaj długie kawałki materiału zamontowane w szynach, dzięki czemu nie fałdują się i nie zwijają. Przez swój prosty, nawet nieco minimalistyczny charakter doskonale wyglądają w nowoczesnych pomieszczeniach. O tyle, o ile firanki i zasłony montuje się na karniszach, o tyle przy panelach pamiętać należy o specjalnych szynach, które zazwyczaj zamontowane muszą być na suficie. Karnisze same w sobie są także uzupełnieniem aranżacji okna i dodają całości charakteru. Dostępne są w wersjach drewnianych lub metalowych oraz w różnych kolorach, a ich końcówki posiadają przeróżne fantazyjne kształty i bardzo często są wymienne.

Bardzo praktycznym i godnym uwagi jest także dodatek do okien w postaci rolet oraz żaluzji. Zasłaniane na noc lub podczas, kiedy słońce zbyt mocno świeci w okno dopełniają jego dekoracji. W naszym sklepie znaleźć możesz rolety materiałowe, które dostępne są w wielu kolorach, w wersjach jednolitych lub tych wzorzystych, a nawet takie, z ozdobnymi falbanami. Dzięki temu, że występują one w praktycznie każdym standardowym rozmiarze każdy dobrać może dokładnie takie, jakie będą pasować do urządzanego wnętrza.

Po skompletowaniu całej aranżacji swojego okna nie zapomnij także o małym drobiazgu, który stawiając na parapecie uzyskasz piękny efekt doskonale skomponowanej całości. Może to być fantazyjny wazon, do którego wsadzisz cięte kwiaty, piękna świeczka lub roślina w dobranej kolorystycznie doniczce. Dzięki takim detalom aranżacja Twojego okna będzie wyglądała doskonale, a Ty z pewnością będziesz zadowolony z efektu końcowego, który cieszyć będzie Twoje oko.

źródło i zdjecia: nexterio.pl

Firma powiązana:

Nexterio.pl

Telefon 41 312 39 39, 801 080 304
www.nexterio.pl
sklep@nexterio.pl

Nexterio.pl