Porady

Co oznacza pojęcie "INTELIGENTNY DOM"?

14.05.2014

Inteligentny dom to budynek mieszkalny wyposażony w zestaw zintegrowanych i komunikujących się ze sobą czujników. W odróżnieniu od konwencjonalnych instalacji, ich inteligentne odpowiedniki są prostsze w obsłudze i mają więcej funkcji.

"Inteligencja" domu polega na samoczynnym sterowaniu systemami (alarm, ogrzewanie, oświetlenie, klimatyzacja, wentylacja, rolety, itp.) w zależności od zmieniających się warunków pogodowych, pory dnia, obecności czy nieobecności mieszkańców itd. Wszystko to przekłada się na podniesienie komfortu i standardu życia, zwiększenie bezpieczeństwa oraz redukcję kosztów eksploatacji domu.

JAKIE SYSTEMY WYKORZYSTUJE SIĘ W INTELIGENTNYM DOMU?

Na strukturę inteligentnego domu mogą składać różnorodne systemy: oświetlenia, ogrzewania, klimatyzacji i wentylacji, domofonu, video-domofonu, rolet, żaluzji, markiz, monitoringu i alarmu, ochrony przeciwpożarowej, kontroli dostępu, zarządzania energią, telekomunikacji, telewizji, Internet, kino domowe, multiroom,
 I wiele innych...

Nie ma konieczności wdrażania wszystkich instalacji jednocześnie, jednak przy budowie domu czy remoncie warto pamiętać o przygotowaniu odpowiedniego okablowania pod wszystkie systemy, tym bardziej, że kompletne okablowanie domu kosztuje zazwyczaj ułamek procenta całej inwestycji.

JAKIE ZALETY MA WYKORZYSTANIE INTELIGENTNEGO SYSTEMU STEROWANIA

Przeniesienie nowoczesnych technologii na obszar życia codziennego wiąże się z wieloma udogodnieniami. Są to przede wszystkim: komfort, bezpieczeństwo i oszczędność. Inteligentny dom wyręcza nas w wielu codziennych i rutynowych czynnościach, poczynając od włączania i wyłączania światła, kończąc na zasłanianiu rolet czy ustawianiu odpowiedniej temperatury powietrza. Komfort fizyczny łączy się też z komfortem psychicznym mieszkańców. Dzięki systemom alarmowym, czujnikom ruchu i dymu oraz możliwości zdalnego monitorowania domu czujemy się bezpieczni oraz nie obawiamy się kradzieży, zalania i innych zdarzeń losowych.

Inteligentny dom to również znaczne oszczędności energii elektrycznej i cieplnej. Instalacja EIB dba o to, by energia była racjonalnie wykorzystywana i żaden jej procent nie został utracony.

W JAKI SPOSÓB, BĘDĄC POZA DOMEM, MOŻNA SPRAWDZIĆ, CO SIĘ W NIM DZIEJE?

Wystarczą dwa elementy, by stale mieć kontrolę nad swoim domem: pierwszy to dostęp do Internetu, drugi to komputer, palmtop lub telefon komórkowy. Po uruchomieniu przeglądarki internetowej i wejściu na specjalną witrynę internetową, po chwili na ekranie monitora pokaże się Państwa dom. Firma IRA opracuje przejrzysty, wygodny i prosty w obsłudze interfejs wizualizacyjny, dzięki któremu będą Państwo mogli sterować i kontrolować swój dom z każdego miejsca na świecie.

JAKĄ MAMY PEWNOŚĆ, ŻE NIEPOWOŁANA OSOBA NIE WŁAMIE SIĘ DO INTERFEJSU WIZUALIZACYJNEGO?

Interfejs stworzony przez firmę IRA jest bezpieczny dzięki zastosowaniu profili użytkowników oraz specjalnych haseł dostępowych, które są tylko do Państwa dyspozycji. Naszym Klientom proponujemy tylko najnowsze rozwiązania techniczne.

źródło i zdjęcia: IRA – Inteligentne Rozwiązania Automatyki Sp. z o.o