Porady

Loba-Wakol: Jak należy chronić parkiety i podłogi drewniane?

08.05.2014

Drewno jest produktem naturalnym. Pracuje i cały czas dopasowuje się do wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Im dłużej i mocniej ogrzewane jest pomieszczenie, tym suchsze jest powietrze i tym szersze fugi mogą powstać w drewnie.

Warunki klimatyczne

Aby temu zapobiec można np. powiesić na kaloryferach nawilżacze powietrza lub/albo ustawić w pomieszczeniu odpowiednią ilość roślin zielonych. Optymalny mikroklimat zarówno dla drewna, jak i dla dobrego samopoczucia to względna wilgotność powietrza na poziomie ok. 50% przy 20° C temperatury otoczenia.

Podłoga zabezpieczona lakierem lub olejem

Lakierowanie lub impregnacja olejem chroni parkiety i podłogi drewniane przed wnikaniem brudu i wilgoci. Po świeżo lakierowanych podłogach nie należy chodzić na następny dzień. Im dłużej przez pierwsze dni podłoga będzie oszczędnie użytkowana, tym dłuższa będzie żywotność warstwy lakieru lub oleju. Pełna obciążalność podłogi osiągana jest po 8-14 dniach. Pod nogi krzeseł, sof, foteli należy podkleić podkładki filcowe. W przypadku korzystania z mebli na kółkach (np. krzesła biurowe) podłoga w miejscu korzystania z mebli, powinna być zabezpieczona odpowiednimi matami.

Czyszczenie i pielęgnacja

W ciągu pierwszego tygodnia po lakierowaniu lub impregnacji olejem, podłoga może być czyszczona tylko na sucho (miotła, mop, odkurzacz). Aby nie zakłócać procesu utwardzania lakieru lub impregnatu, również nie wolno ścielić na podłodze dywanów. Najwcześniej po upływie 5-10 dni można zacząć czyszczenie i pielęgnację podłogi drewnianej odpowiednimi środkami.

Nowo ułożona lakierowana podłoga powinna zostać zabezpieczona przez wykonwacę usługi tzw. „warstwą ofiarą” – pierwsza warstwa pielęgnacyjna. W przypadku podłóg drewnianych lakierowanych do nałożenia pierwszej warstwy pielęgnacyjnej może być użyty środek LOBA ParkettCare a do dalszej pielęgnacji i bieżącego czyszczenia profesjonalne środki np. LOBA Cleaner lub LOBA CareCleaner.

Więcej informacji o produktach firmy Loba dostępnych jest na stronie internetowej www.loba-wakol.pl, w zakładce downloads do pobrania jest szczegółowa instrukcja czyszczenia i pielęgnacji podłóg drewnianych.

źródło i zdjęcia: Loba-Wakol Polska

Firma powiązana:

Loba-Wakol Polska Sp. z o.o.

Telefon 22 436 24 20
www.loba-wakol.pl
biuro@loba-wakol.pl

Loba-Wakol Polska Sp. z o.o.