Porady

Wskazówki dotyczące budowy stawu

30.04.2014

Radość z obcowania z wodą ma różne oblicza. Tak jak każdy z nas może mieć własny, wymarzony obraz wodnego raju, tak wiele jest możliwości wykorzystania wody w ogrodzie: czy to w formie rozległych, wodnych krajobrazów, stawów ogrodowych ze strumieniami i fontannami, stawów zarybionych, dekoracyjnych beczek na wino wyposażonych w wodotryski lub wielkopowierzchniowych stawów kąpielowych - każdy może ziścić swoje marzenia.

Właściwe planowanie jest pierwszym krokiem do urzeczywistnienia marzeń o wodnym świecie we własnym ogrodzie. Zarybione stawy ogrodowe są rozkoszą dla oczu i dlatego powinny być zlokalizowane mozliwie blisko tarasu lub patio. W ten sposób najlepiej będzie można obserwować swych wodnych ulubieńców.

W środku ogrodu wspaniale prezentuje się staw wzbogacony strumieniem czy fontanną. Ten, kto preferuje naturalne stawy, z których wybrzmiewają żabie koncerty, powinien wykorzystać dalszą część ogrodu.

 

Ważne informacje:
Staw należy usytuować tak, by przez 4 do 6 godzin dziennie był rozpieszczany słońcem. W przypadku lokalizacji bardziej wyeksponowanych na działanie promieniowania słonecznego ważne jest, by zapewnić duże strefy wody głębokiej. Zapobiega to zbytniemu nagrzewaniu się wody.

Roślinność liściasta i iglasta powinna być odpowiednio oddalona od stawu. Opadające liście oraz igły mają negatywny wpływ na jakość wody, a korzenie drzew mogą uszkodzić folię.

Pole dla kreatywności w realizowaniu projektów umożliwiają folie do stawów. Występują w różnych rozmiarach standardowych, a na życzenie również w wielkościach niestandardowych. W zależności od stopnia narażenia można wybierać pomiędzy jednowarstwową lub podwójną folią do stawu, jak również folią kauczukową o różnych stopniach wytrzymałości.

Folię imitującą kamień wykorzystuje się do dekoracji strumieni oraz uatrakcyjnienia krawędzi brzegu.

Dużą popularnością cieszą się gotowe niecki stawowe Stonecor imitujące wyglądem piaskowiec lub bazalt. Niecki stawowe wpuszczane są po prostu w podłoże. I wodny raj jest gotowy – a wszystko to z zachowaniem topograficznej miniatury znanego jeziora (np. Jezioro Wiktorii lub jezioro Chiemsee).

Niecki stawowe Stonecor® są odwzorowaniem najpiękniejszych jezior na świecie. Możliwości realizacji dla zapewnienia różnorodnych doznań są niezliczone. Ręcznie wykonane koryta strumieniowe w postaci dekoracji imitującej piaskowiec lub granit można w łatwy sposób ze sobą połączyć, dzięki czemu w szczególnie harmonijny sposób wkomponowują się w krajobraz ogrodu.

Ten, kto chciałby samodzielnie zbudować instalację fontannową, otrzyma od nas kompletną pod konstrukcję ze stabilnym rezerwuarem wodnym, elementem wspornikowym o dużej nośności oraz dopasowaną osłoną.

źródło: Oase

Firma powiązana:

Oase

Telefon 22 323 71 11, +48 510 140 471
www.oase-livingwater.com
a.sobczak@oase-livingwater.com

Oase