Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Jak unikać utraty ciepła przez okna PVC?

Opłaty za ogrzewanie stanowią dużą część wydatków domowego budżetu. Każdy szuka więc sposobów, by ograniczyć ich wysokość do niezbędnego minimum. Jedną ze skutecznych metod jest właściwy wybór, montaż oraz pielęgnacja okien.

Jak unikać utraty ciepła przez okna PVC?
P.P.H.U. Nitus Piotr Nowak Bramy segmentowe garażowe, przemysłowe, rolowane, uchylne, rozwierne
www.nitus.pl
P.P.H.U. Nitus Piotr Nowak Bramy segmentowe garażowe, przemysłowe, rolowane, uchylne, rozwierne
Dane kontaktowe:
14 684 50 07
Drużków Pusty 9, Porąbka Iwkowska 32-862

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Na co zwrócić uwagę przy zakupie okien PVC?

Wybór właściwych okien to podstawa przy budowie domu bądź wymianie okien na nowe. Wówczas należy zwrócić uwagę na aspekty pozwalające zaoszczędzić na energii cieplnej w przyszłości.

Jednym z najważniejszych kryteriów jest współczynnik przenikania ciepła Uw, który określa, jak wiele ciepła ucieka na zewnątrz budynku przez okna. Im mniejsza wartość Uw, tym więcej ciepła zostaje w środku. W konsekwencji koszty ogrzewania są niższe.

Na co jeszcze zwrócić uwagę? Na odpowiednią konstrukcję profili, pakiet szybowy i uszczelnienie.

Przykład okien PVC o znakomitej izolacji termicznej

Systemy okienne PVC firmy NITUS (KBE 76AD oraz KBE 76MD) osiągają znakomite parametry izolacji cieplnej. Posiadają profile o grubości 76 mm oraz pakiety 3-szybowe z ciepłą ramką. Pierwszy z systemów wyróżnia profil 5-komorowy i podwójne uszczelnienie, drugi zaś 6-komorowy profil oraz potrójne uszczelnienie.

Wszystkie wspomniane parametry gwarantują niski współczynnik przenikania ciepła, który wynosi zaledwie: Uw = 0,76 W/m2K. Dzięki zaawansowanym technologiom okna spełniają aktualne wymogi prawa budowlanego oraz idealnie sprawdzą się w budownictwie energooszczędnym.

Poznaj ofertę okien PVC Nitus

Montaż warstwowy okien PVC

Nawet najwyższej jakości okna nie są gwarancją niższych kosztów ogrzewania, jeśli są źle zamontowane. Nieprawidłowy montaż skutkuje powstaniem tzw. mostków termicznych w miejscu styku ramy okna ze ścianą. Jest to przyczyną przenikania ciepłego powietrza na zewnątrz budynku oraz zimnego do środka.

Warto więc skorzystać z pomocy profesjonalistów. Pracownicy firmy NITUS stosują tzw. warstwowy montaż okien, nazywany także montażem ciepłym. Na początku należy odpowiednio przygotować otwory oraz osadzić okna w ścianach.

Następnie stosuje się piankę i taśmę paroszczelną oraz wodoodporną taśmę paroprzepuszczalną. Tylko sucha pianka gwarantuje odpowiednią izolację termiczną. Eksperci zaznaczają, że montaż warstwowy zapewnia aż dwa razy większą szczelność, niż użycie wyłącznie pianki.

Jak wietrzyć mieszkanie zimą?

Choć utrata energii cieplnej nie zachęca do otwierania okien zimą, ze względu na jakoś powietrza i zdrowie, trzeba robić to regularnie.

Najlepszym sposobem jest wietrzenie domu 2-3 razy dziennie przez maksymalnie 10-15 minut. Okno powinno się otworzyć na całą szerokość, co zapewni skuteczną wymianę całej objętości powietrza.

Około 10 minut wcześniej należy skręcić grzejniki, a potem odkręcić je tuż po zamknięciu okien. Pozwoli to uniknąć dodatkowych strat ciepła.

Konserwacja uszczelek

Na minimalizację strat cieplnych z wnętrza pomieszczeń wpływ mają też uszczelki okienne. Jeśli są uszkodzone, zagniecione lub popękane, trzeba je wymienić. Często problemem jest też ich parcenie, przez co się rozpadają.

Regularna konserwacja oraz czyszczenie uszczelek sprawią, że będą one służyły jak najdłużej. Do ich czyszczenia nie wolno używać żrących substancji. Najlepsze będą specjalistyczne troski lub zwykła woda z mydłem.

Kiedy jednak wymiana uszczelek jest konieczna, należy pamiętać, aby robić to podczas dodatnich temperatur.

Systematyczna regulacja mechanizmu okien

Ruchome elementy okna także się zużywają podczas codziennego korzystania. Jeśli domknięcie skrzydła lub klamki sprawia problem, to znak, że należy je wyregulować. Można zrobić to samodzielnie lub poprosić o pomoc fachowców.

W przypadku pierwszej metody najlepiej skorzystać z instrukcji otrzymanej przy zakupie okien lub z pomocniczych wskazówek w sieci. Trzeba jednak robić to niezwykle uważnie, bo zła regulacja uszkodzi okno.

Skorzystanie z pomocy profesjonalistów jest w tym wypadku najlepszym wyborem i nie jest kosztowne.

Kiedy wymienić na nowe?

Jeżeli powyższe porady nie przyniosły oczekiwanego efektu, pod uwagę trzeba wziąć wymianę okien na nowe. Należy pamiętać o tym, aby wymiana okien odbywała się podczas dodatnich temperatur.

Szacunkowy czas wymiany jednego okna o standardowej wielkości to około 3 godziny. Jest to inwestycja, która dobrze przemyślana, na pewno zwróci się po latach.

źródło i zdjęcia: Nitus