Porady

Ważna także latem optymalna temperatura w domu

02.05.2014

Sezon grzewczy na razie za nami. Zbliża się lato i najgorętsze dni w roku, kiedy to w wielu mieszkaniach i domach zapanują temperatury znacznie obniżające komfort naszego życia. Przegrzane pomieszczenia są problemem zarówno w budynkach tradycyjnych, w których temperatura wewnątrz w dużym stopniu zależy od temperatury na zewnątrz, jak i energooszczędnych, przy budowie których popełniono błędy na etapie projektowania i realizacji.

Z badania zrealizowanego w ramach kampanii Energooszczędność w moim domu wynika, że 66% Polaków podchodzi świadomie i aktywnie do problemu oszczędności energii, zwracając uwagę między innymi na poprawę jakości i komfortu życia, jakie daje mieszkanie w energooszczędnym domu.Tymczasem, szacuje się, że w 30% użytkowanych obecnie budynków w Polsce panują warunki, które mogą być niekorzystne dla zdrowia mieszkańców.

Współczesne domy powinno się projektować zachowując równowagę pomiędzy energooszczędnością, ekonomią, a komfortem życia - uważa Piotr Pawlak, ekspert ROCKWOOL Polska. W poprawnie zaprojektowanym, wykonanym i ocieplonym domu nie jesteśmy narażeni na duże wahania temperatur w ciągu doby oraz poszczególnych pór roku - dodaje ekspert.  

Optymalna temperatura w domu ważna także latemWśród najważniejszych czynników zapewniających komfort życia w domu i mieszkaniu są: utrzymanie zdrowego mikroklimatu oraz optymalnej temperatury. Najzdrowsza dla człowieka jest ta mieszcząca się pomiędzy 18 - 22° Celsjusza w zależności od rodzaju pomieszczenia, indywidualnego stylu życia, wieku, płci, czy aktywności. Zbyt wysoka temperatura wewnątrz budynku może powodować rozdrażnienie, trudności z odpoczynkiem i snem, obniżenie wydajności, zdolności do koncentracji oraz analitycznego myślenia. W przegrzanych pomieszczeniach częściej odczuwa się bóle głowy, spadek ciśnienia krwi, zmęczenie i osłabienie.

Utrzymanie komfortu o każdej porze roku - zarówno latem, jak i zimą - jest możliwe, jeżeli wiemy, jakie elementy budynku mają wpływ na mikroklimat i temperaturę panującą wewnątrz. Jednym z nich jest z pewnością podwyższona szczelność. Wbrew panującym powszechnie opiniom, występowanie szczelin nie pomaga w zachowaniu odpowiedniej jakości powietrza wewnątrz. Powodują one bowiem, że przy silnym wietrze i dużej różnicy ciśnień do domu dostaje się zbyt wiele powietrza, zaś w bezwietrzne dni jego wymiana jest niewystarczająca. Poziom ochrony przed przegrzaniem zależy też od wykonania dachu.

W domu energooszczędnym musi być on dobrze zaizolowany, najlepiej dwuwarstwowo, aby latem gorące powietrze nie przedostawało się do wnętrza, a zimą nie dochodziło do strat ciepła. Ważne jest również stosowanie architektonicznych elementów zacieniających w konstrukcji budynku oraz dobrze zaprojektowanego, tradycyjnego systemu chłodzenia latem, czyli wentylacji grawitacyjnej. Nie bez znaczenia jest także optymalne zagospodarowanie przestrzeni na zewnątrz, a przede wszystkim zasadzenie drzew i pnączy, które w słoneczne dni będą rzucać cień na budynek.

Aby minimalizować ryzyko przegrzewania się budynków mieszkalnych latem należy przy ich projektowaniu uwzględnić rozwiązania, które ograniczą ilość zysków ciepła i pozwolą na ich szybkie usunięcie. Bardzo ważne są szczelne, otwierane okna i drzwi balkonowe oraz osłony, takie jak: żaluzje zewnętrzne i wewnętrzne, rolety, markizy.

Optymalna temperatura w domu ważna także latemRolety zewnętrze spełniają kilka funkcji. Oprócz tego, że zatrzymują promienie słoneczne zanim dotrą one do szyby i nagrzeją mieszkanie, izolują także okna, dają efekt zaciemnienia, tłumią hałas z zewnątrz oraz zapewniają większą prywatność. Z kolei markizy służą przede wszystkim ochronie przed przegrzewaniem. Najlepsze rezultaty osiągniemy instalując je od strony południowej lub południowo-zachodniej - tłumaczy Monika Kupska-Kupis, architekt VELUX.

W budynkach z dużymi przeszkleniami, umieszczonymi od nasłonecznionej strony, rozwiązaniem może być także nowoczesne szkło o wysokiej przepuszczalności światła i niskiej przepuszczalności energii słonecznej.

Bardzo dobrym sposobem na ochronę przed słońcem jest użycie wysoko selektywnego szkła, łączącego właściwości nisko emisyjne z przeciwsłonecznymi. Takie szkło zapewnia doskonałe doświetlenie powierzchni mieszkalnej światłem dziennym, a przede wszystkim chroni ją przed intensywnym nagrzewaniem się latem gwarantując jednocześnie dobrą izolacyjność cieplną zimą. Innym ciekawym rozwiązaniem jest wykorzystanie szyb zespolonych z żaluzjami znajdującymi się w przestrzeni międzyszybowej - wyjaśnia Szymon Piróg, Doradca Techniczny Pilkington Polska.

Warto podkreślić, że uniknięcie ryzyka przegrzewania się pomieszczeń, a zarazem strat ciepła, wymaga zastosowania odpowiednich rozwiązań już na etapie projektowania budynków energooszczędnych. Wówczas dodatkowy koszt jaki trzeba ponieść na początku inwestycji okaże się stosunkowo niewielki.

Z doświadczenia Skanska przy budowie osiedli w Czechach wynika, że budowa dobrze zaprojektowanych mieszkań o niskim zużyciu energii kosztuje ok. 15% drożej od mieszkań standardowych - mówi Michał Świderski ze Skanska Residential Development, firmy zaangażowanej w kampanię Energooszczędność w moim domu.

Koszt ten jest stosunkowo niewielki mając na uwadze zdrowie oraz komfort życia na przestrzeni dziesiątek lat, które spędzimy w naszym domu - dodaje ekspert firmy Skanska. Co więcej dodatkowe nakłady poniesione na budowę energooszczędnego domu zwrócą się w ciągu kilku lub kilkunastu lat dzięki niższym opłatom za ogrzewanie czy chłodzenie budynku.

źródło: ROCKWOOL Polska

Firma powiązana:

ROCKWOOL

Telefon 0 801 66 00 36
www.rockwool.pl
doradcy@rockwool.pl

ROCKWOOL