Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Okna i drzwi balkonowe z PVC

Jak wpuścić więcej naturalnego światła do pomieszczeń?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Światło słoneczne poprawia komfort życia i tworzy we wnętrzach przyjemny klimat. Efektywnie wykorzystane pozwala również zmniejszyć wydatki na energię elektryczną i ogrzewanie. Jakie okna wybrać i jak je rozplanować, by dom był przepełniony światłem?

Naturalne światło to kluczowy element kształtujący wygląd i charakter wnętrz. Jasne, rozświetlone przestrzenie wydają się przestronniejsze.

Większa ilość światła ma też dobroczynny wpływ na samopoczucie. Światło słoneczne to także źródło darmowej energii. Odpowiedni dobór i rozmieszczenie okien w domu zmniejszy zapotrzebowanie na stosowanie sztucznego oświetlenia, a w chłodne miesiące pozwoli ogrzeje dom.

Doświetlanie wnętrz światłem naturalnym to jeden z wiodących trendów w architekturze i aranżacji wnętrz. Zaawansowane rozwiązania i technologie produkcji pozwalają na wykonanie konstrukcji okiennych, które zapewniają maksymalne wykorzystanie potencjału światła słonecznego. Istnieje możliwość dopasowania wielkości i kształtów przeszkleń do konkretnego projektu budynku, wyboru szerokości i kolorystyki profili oraz rodzaju szyb. Popularnością cieszą się przeszklenia wielkoformatowe, okna o wąskich ramach z większą powierzchnią szyb oraz okna narożne - mówi Paweł Bielak, Prezes Zarządu Vetrex.

Przeszklenia większego formatu

Jednym ze sposobów na naturalne światło we wnętrzach jest także montaż dużych okien. Przeszklenia sięgające od podłogi do sufitu doświetlają pomieszczenia zarówno w słoneczne, jak i w pochmurne dni. Nowoczesne okna gwarantują wysoką izolacyjność cieplną, dlatego nie trzeba się obawiać o straty energii.

Na poziom doświetlenia pomieszczeń wpływ ma też wysokość profili okiennych. Im są one węższe, tym większa powierzchnia przeszklenia. Dla przykładu w modelu LUM’UP Vetrex profil skrzydła ma wysokość zaledwie 68 mm, a złożenie ruchomego słupka wynosi 108 mm. Dodatkowo zastosowano szyby o zwiększonej przejrzystości. Dzięki temu do pomieszczeń wpada do 27% więcej światła niż w przypadku standardowych okien.

Innym rozwiązaniem, które pozwoli wpuścić więcej światła do domu to stałe przeszklenie narożne z szybami łączonymi na step, tzw. Glass Corner. Szyby są połączone specjalnym silikonem, dlatego jest ono pozbawione tradycyjnego, szerokiego łącznika kątowego.

Właściwe rozmieszczenie okien

Ilość światła dziennego wpadającego do wnętrz zależy od umieszczenia okien względem stron świata. Trzeba o tym pamiętać, planując układ pomieszczeń w domu. Od południa i południowego-zachodu, gdzie jest najwięcej słońca, najlepiej zlokalizować strefę dzienną. To idealne miejsce na salon i pokoje dziecięce.

W dużych, przestronnych wnętrzach dobrym pomysłem jest montaż okien lub drzwi tarasowych na dwóch sąsiednich elewacjach. Wykorzystanie dwóch ścian budynku wydłuża czas nasłonecznienia.

W północnej części domu może się znaleźć kuchnia i pomieszczenia gospodarcze, które nie wymagają aż tak intensywnego oświetlania. Trzeba jeszcze pamiętać, że daleko wysunięte okapy, balkony i inne zadaszenia zabierają światło.

Nie bez znaczenia jest też położenie górnej krawędzi otworów okiennych. Jeśli jest ona bliżej sufitu, promienie słoneczne docierają dalej w głąb pomieszczeń. Niżej osadzone okna to mniej światła. Z tego względu sprawdzają się np. w kuchni, oświetlając blaty robocze.

Jasne barwy

By jak najlepiej wykorzystać naturalne światło wpadające przez okna, warto postawić na jasne kolory. Ściany i elementy wyposażenia w odcieniach bieli, beżu i delikatnych pasteli dobrze odbijają światło, sprawiając, że we wnętrza są jaśniejsze.

Efekt rozświetlenia można spotęgować dzięki połyskującym meblom i dodatkom. Do jasnych wnętrz najlepiej dobrać ramy okienne w niezbyt mocnych barwach. W przypadku okien PVC istnieje możliwość wyboru spośród szerokiej gamy różnych tonacji bieli, szarości i brązów. Parapety i ościeża również powinny być jasne. 

Dopływ promieni słonecznych ograniczają osłony okienne, dlatego najlepiej okna odsłaniać na cały dzień. Jeśli z jakichś powodów jest to niemożliwe, warto wybrać elementy ozdobne wykonane z przejrzystych i delikatnych materiałów.

źródło i zdjęcia: Vetrex

Pozostałe porady
Skuteczna hydroizolacja dachu płaskiego za pomocą membrany PVC
Skuteczna hydroizolacja dachu płaskiego za pomocą membrany PVC
Każdy z nas widzi coraz więcej budowanych budynków wielorodzinnych i niewielkich domów....
Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska styczeń - luty 2020

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny

Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny