Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Kostka brukowa, tarasy, obrzeża

Jak zachować spójność przy aranżacji ogrodu i domu?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut

To właśnie jesienią najlepiej zaplanować zmiany w domu czy w ogrodzie, natomiast z realizacja warto poczekać do wiosny. Wiele osób stawia obecnie na nowoczesne akcenty, nawet w  ogrodzie. 

Nowoczesna aranżacja 

W nowoczesnej architekturze ważne są domy o prostych, kubistycznych kształtach z dużymi oknami, które pozwalają dobrze doświetlić wnętrze budynku. Poza szkłem do wykończenia elewacji używa się betonu architektonicznego, kortenu, blachy oraz okładzin doskonale imitujących drewno.

Do budynku w tym stylu warto dobrać odpowiednią aranżację otoczenia i ogrodu, aby razem tworzyły spójną kompozycję. Niezwykle ważnymi elementami tej układanki są taras, alejki i podjazd, dlatego tak istotny jest dobór odpowiedniej nawierzchni.

Najczęściej używanym materiałem do ich budowy są obecnie kostki i płyty betonowe.

– Charakteryzują się one rozsądną ceną i trwałością, a zabiegi pielęgnacyjne, które musimy przy nich wykonać nie są tak pracochłonne, jak w przypadku innych materiałów budowlanych. Atutem jest również bogate wzornictwo, które pozwala nam stworzyć interesujące aranżacje wedle naszych potrzeb – mówi Wojciech Średniawa, Główny Projektant z firmy Polbruk.

Ogród w nowoczesnym stylu 

Nowoczesne budownictwo stawia na przestronny salon, w którym zmieszczą się domownicy i goście. Zazwyczaj ma on duże drzwi przesuwne prowadzące na taras, który stanowi jego naturalne przedłużenie.

Nawierzchnia tarasu powinna być spójna stylistycznie z nowoczesnym wnętrzem i jednocześnie stanowić kontrast do intensywnie zielonej roślinności modernistycznego ogrodu. Wpasują się do tego kostki i płyty betonowe w odcieniach szarości.

Doskonale w tej roli sprawdzą się płyty Polbruk Exa w kolorze taupe, czyli melanżu kolorów mokka, stalowego i białego. Wyglądem przypominają one plastry miodu. Jest to kształt często spotykany w nowoczesnej architekturze.

Płyta Exa od firmy Polbruk

– Jeśli zależy nam na bardziej klasycznych formach, to dobrym pomysłem jest zbudowanie nawierzchni z płyt wielkoformatowych o szarej lub melanżowo-szarej barwie i geometrycznych kształtach – mówi Wojciech Średniawa, Główny Projektant z firmy Polbruk.

To cechy płyty tarasowej Polbruk Lamell o wymiarach 60 na 40 cm, dostępnej w czterech kolorach. Najmodniejszy spośród nich jest fokstrot, czyli melanż koloru mokka z kolorem ciemnobrązowym i białym.

Jeśli potrzebujemy czegoś w większym formacie, to ciekawą propozycją jest Polbruk Magna o wymiarach 50 na 75 cm lub 75 na 100 cm. W stylu nowoczesnym sprawdzi się wersja w kolorze nerino (biało-szaro-czarny).

Uzupełnieniem aranżację tarasu z nawierzchnią w odcieniach szarości, będą meble ogrodowe wykonane z technorattanu lub wikliny. Swoistą "kropką na i" będę odpowiednio dobrane rośliny, np. zimozielone lub bukszpan.

Świetnie będą wyglądać w donicach wykonanych z tworzywa, wikliny lub technorattanu w kolorze szarym lub białym. Każda z wymienionych płyt sprawdzi się także do budowy ogrodowych alejek, które będą stanowić przedłużenie kompozycyjne tarasu.

Płytę Polbruk Magna, która posiada grubość 8 cm, zastosujemy również na podjazdach do garaży, gdzie przewidujemy ruch samochodów o masie powyżej 3,5 tony.

Korten kontrastem do betonu

W przypadku domów z elewacją z betonu architektonicznego, można na zasadzie kontrastu wykonać nawierzchnię w kolorze stali kortenowskiej. W tym przypadku doskonała będzie kostka Polbruk Oland w kolorze korten (grafitowo-brązowo-pomarańczowy), która jest kwintesencją nowoczesności w designie.

Barwa rdzawej blachy w żywej i zdecydowanej tonacji świetnie sprawdzi się wszędzie tam, gdzie chcemy uzyskać industrialny efekt. Oland występuje w trzech wymiarach 14 na 28 cm, 14 na 42 cm oraz 14 na 56 cm, co pozwala na dużą dowolność w kształtowaniu wzoru nawierzchni i sposobu jej ułożenia.

Można również zastosować kostki Polbruk Urbanika 60 posiadające nieco większy rozmiar, czyli 20 na 60 cm. Jak pokazują powyżej przedstawione pomysły, dostępne na rynku wzory i kolory nawierzchni pozwalają stworzyć wiele ciekawych aranżacji przestrzeni przy nowoczesnych domach. Liczą się jednak również inne detale, którymi możemy wzbogacić naszą kompozycję.

Niezwykle istotną rolę w każdej kompozycji odgrywają te najmniejsze elementy, które nie tylko nadają jej walorów funkcjonalnych, ale też uzupełniają ją pod kątem estetycznym. W przypadku nawierzchni z kostek lub płyt są nimi obrzeża.

Stabilizują one ułożone z betonowych elementów tarasy, ścieżki czy podjazdy, jednocześnie wyznaczając granicę pomiędzy zielenią a ciągami pieszymi. W stylu nowoczesnym sprawdzą się te o prostej formie i spójnej kolorystyce.

Do tarasów, podjazdów czy ścieżek wykonanych z wielkoformatowych płyt idealnie pasuje obrzeże Lingo, które posiada minimalistyczną formę oraz kolorystykę w odcieniach szarości – podkreśla Wojciech Średniawa, Główny Projektant z firmy Polbruk.

Równie uniwersalnym rozwiązaniem jest obrzeże Flesz. Jego atut to kształt odwróconej litery „L”, dzięki czemu pod daszkiem można umieścić pasek LED. Dodatkowe oświetlenie doda naszemu ogrodowi trochę magii i poprawi widoczność ścieżek nocą – dodaje.

Nie bez znaczenia jest także ogrodzenie. Jeśli chcemy zachować prywatność, najlepiej wybrać ogrodzenie pełne, którego ozdobą mogą stać się rośliny pnące, takie jak winobluszcz, bluszcz czy jaśminowiec.

Natomiast jeśli stawiamy na transparentność i otwartość, to warto wznieść słupki, pomiędzy które możemy wstawić przęsła z metalu lub drewna. Odpowiedzią na te dwa całkowicie odmienne podejścia jest nowość w tegorocznej ofercie Polbruk, czyli ogrodzenie Neo.

Wznosi się je z wielkoformatowych betonowych pustaków o wymiarze 20x60 cm i wysokości 5 lub 10 cm. Neo ze względu na swój geometryczny prostokątny kształt, gładką fakturę oraz szarą kolorystykę (stalowy i grafitowy) niezwykle atrakcyjnie prezentuje się w aranżacjach w stylu nowoczesnym.

Przedstawione powyżej pomysły nie są kompendium wiedzy i wszystkich możliwych rozwiązań. Mamy nadzieję, że staną się one inspiracją przy projektowaniu przestrzeni wokół domów i zostaną zrealizowane na wiosnę.

Opracowanie: redakcja IRBJ

Źródło i zdjęcia: Polbruk 

Pozostałe porady
Skuteczna hydroizolacja dachu płaskiego za pomocą membrany PVC
Skuteczna hydroizolacja dachu płaskiego za pomocą membrany PVC
Każdy z nas widzi coraz więcej budowanych budynków wielorodzinnych i niewielkich domów....
Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska styczeń - luty 2020

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny

Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny