Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Czym kierować się przy wyborze blachy dachowej?

Blachodachówka to blacha wytłoczona tak, żeby wyglądała jak dachówka. Na oko podobna, waży 10 razy mniej, zamiast kilkudziesięciu – kilka kilogramów. Rdzeń materiału (grubości 0,4–0,5 mm) stanowi zwykle blacha stalowa, rzadziej lżejsza aluminiowa. Pokrywa się ją wielowarstwowymi powłokami ochronnymi, które zwiększają odporność produktu na korozję, działanie promieni UV, zarysowania i uszkodzenia. Od nich zależy trwałość pokrycia.

Czym kierować się przy wyborze blachy dachowej?
Ruukki Polska Pokrycia dachowe z blachy
www.ruukki.com
Ruukki Polska Pokrycia dachowe z blachy
Dane kontaktowe:
46 85 81 600
Jaktorowska 13, 96-300 Żyrardów
Zobacz firmę w innym dziale: Systemy rynnowe

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Na co zwrócić uwagę przy wyborze blachy?

W przypadku solidnego wyrobu, ocenia się ją na ponad 20 lat, niektórzy producenci dają nawet 50 lat gwarancji! Jednak tam, gdzie powłoka zostanie uszkodzona, np. w wyniku cięcia szlifierką kątową a nie, jak należy, nożycami, blacha przerdzewieje po kilku sezonach. Może okazać się zatem wyraźnie mniej trwała od dachówki, lecz jest nieco tańsza – jej ceny zaczynają się od 25 zł/m2.

Sprzedaje się ją w długich arkuszach (do 8 m), także ciętych na wymiar oraz w wersji panelowej. Panel ma na ogół około 70 cm długości i 120 cm szerokości. Ich transport jest łatwy, montaż szybki, do ułożenia dachu wystarczą dwie osoby.

Na skomplikowanych dachach odpadów jest znacznie mniej, niż przy stosowaniu arkuszy. W porównaniu z dachówką blachodachówka gorzej tłumi odgłosy deszczu. Na rynku jest też jej droższy i cięższy wariant – blacha z posypką mineralną.

Ta ma matową, szorstką powierzchnię i przypomina z wyglądu gont. Dobrze tłumi dźwięk kropli uderzających o dach i jest trwała. Sprzedaje się ją w formie niewielkich paneli, kosztuje powyżej 70 zł/m2. Blacha płaska to najczęściej produkt ze stali, powlekany jak blachodachówki. Współcześnie rzadko bywa zupełnie płaska – na ogół ma niewielkie przetłoczenia wzdłużne, które usztywniają jej powierzchnię i mają ograniczać tzw. falowanie.

Oferowana jest w arkuszach i jako wyrób panelowy. Tnie się ją łatwiej niż blachodachówkę, a odcięte fragmenty można wykorzystać w innym miejscu. Zamożni inwestorzy kupują także kosztowne blachy miedziane bądź cynkowo-tytanowe. Te są długowieczne – trwałość miedzianych, przy prawidłowym kryciu, wynosi 300 lat! Blacha z miedzi w kilka miesięcy po ułożeniu pokrywa się chroniącą ją zielonkawą patyną.

Nie czyści się jej ani nie konserwuje. Tytancynk wytwarza podobną warstwę, tyle że przez kilka lat. Arkusze lub panele blachy płaskiej układa się prostopadle do okapu i łączy na tzw. rąbek stojący, który może być pojedynczy lub podwójny (ten zaleca się na dachy o nachyleniu mniejszym niż 25°).

Rąbki powstają przez zagięcie i wywinięcie sąsiadujących ze sobą arkuszy. Na rynku są też panele z blachy płaskiej montowane w systemie click”, czyli na zatrzask. Blachy płaskie łączone na rąbek rzemieślniczy układa się na deskowaniu, gotowe panele na rąbek także na ruszcie.

Mocuje się je za pomocą uchwytów zwanych żabkami, bez przebijania powierzchni. Gdy idzie o wydatki, to za płaską, powlekaną blachę stalową płaci się tyle, co za blachodachówkę, czyli od 25 zł/m2.

 

 

Autor: Janusz Werner 

Zdjęcia Ruukki