Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Jak znaleźć i wybrać dobrego dekarza?

Jak znaleźć dobrego dekarza jest jednym z pierwszych pytań, jakie pada przy szczegółowym planowaniu budowy domu lub remontu dachu. Czy powinna to być ekipa ogólnobudowlana? Czy może jednak specjalistyczna ekipa dekarska? I czym należy kierować się przy wyborze?

Jak znaleźć i wybrać dobrego dekarza?
Braas Dachówki betonowe
www.bmigroup.com
Braas Dachówki betonowe
Dane kontaktowe:
77 541 20 00
Wschodnia 26, 45-449 Opole

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Krok 1 - rekomendowany dekarz

Pierwszym naturalnym krokiem jest wybór firmy wykonawczej działającej w regionie, w którym rusza budowa. Na rynku są firmy oferujące kompleksową budowę domu i te specjalizujące się w pracach ciesielsko-dekarskich. Sprawdzoną metodą będą na pewno rekomendacje znajomych oraz producentów materiałów budowlanych.

Jeśli podjęta została decyzja o rodzaju dachu, najlepiej kierować się rekomendacjami danego producenta, który może współpracować z dekarzami, jak np. marka Braas, która posiada wyszukiwarkę Certyfikowanych Dekarzy Braas i wyszukiwarkę na portalu www.superdekarz.pl

10 lat temu zaprosiliśmy do współpracy dekarzy, którzy mają duże doświadczenie na swoim rynku, stabilne biznesy i dobrą reputację - tak powstał program branżowy SUPERDEKARZ. Poza walorem integrującym tę grupę zawodową, mamy możliwość organizowania dla nich szkoleń zawodowych, programu certyfikacji, doradztwa technicznego i rywalizacji. Po dekadzie możemy powiedzieć z całym przekonaniem, że uczestnicy, a szczególnie finaliści programu SUPERDEKARZ, to dekarska elita na polskim rynku – mówi Przemysław Spych, Doradca Techniczny BMI Braas

Warto też zapytać znajomych, którzy budowali dom, o polecenie zaufanych wykonawców. Warto też popytać sąsiadów

Na tym etapie trzeba przyjrzeć się firmom - czy są członami organizacji branżowych, czy dekarze mają certyfikaty potwierdzające przebyte niedawno szkolenia, czy biorą udział w konkursach, posiadają nagrody i jak długo działają na rynku.

Krok 2 - specjalizacja

Na tym etapie warto zapytać dekarza o to, jakie dachy najczęściej kładzie, z jakich produktów korzysta i dlaczego, oraz ile i kiedy ostatnio położył dach z niestandardowym rozwiązaniem. Warto też odwiedzić budowę, na której aktualnie pracuje ekipa dekarska i przyjrzeć się, jak pracują, w co są ubrani, czy jak zachowują się podczas pracy.

Wiele osób podejmuje ostateczną decyzję o wyborze na tym etapie, kierując się odczuciem profesjonalizmu podczas rozmowy z dekarzem.

Krok 3 – czas i umowa z dekarzem

Nie można być zdziwionym, kiedy jednym z pierwszych pytań dekarza będzie pytanie: na kiedy?

Nie wszyscy budujący, zwłaszcza pierwszy raz, zdają sobie sprawę z tego, że dekarza trzeba szukać na samym początku prac budowlanych. Po pierwsze, prace dekarskie mają charakter sezonowy, po drugie, dostępność ekipy wykonującej pierwszy element dachu – więźby, może być bardzo oddalona w czasie i diametralnie zmienić harmonogram budowy całego domu – mówi SuperDekarz Krzysztof Bratek, właściciel firmy BRATEX - Pewne etapy prac powinny następować po sobie w możliwie szybkim czasie, aby nie narazić na zniszczenie przez działanie wody czy słońca tych elementów, które już zostały wykonane. Takim zestawem prac jest właśnie więźba dachowa, membrana (kładziona najczęściej) i pokrycie dachowe – dodaje SuperDekarz.

Bez względu na stopień zaufania do dekarza, trzeba sporządzić szczegółową umowę, z takimi zapisami jak: dokładny harmonogram i wycena prac oraz koszty dodatkowe, jakie mogą się pojawić podczas budowy. Warto również umieścić zapis o konsekwencjach za opóźnienia oraz o gwarancji (wykonawcza lub producenta).

To etap, na którym można doprecyzować wiele szczegółów,, np. zachowanie porządku na budowie, przestrzeganie zasad BHP, kwalifikacje członków ekipy, sposób komunikacji z przedstawicielem firmy, sposób i terminy akceptowania poszczególnych etapów budowy.

A cena usług dekarskich?

Słowo "tanio" w przypadku budowy niesie wiele zagrożeń, które wygenerują dodatkowe koszty. Tanie wykonanie plus tani produkt to krótka droga do problemów, z którymi inwestor zostanie sam.

Dach powinien nie tylko dobrze wyglądać, ale przede wszystkim ma być szczelny, trwały i musi zapewnić budynkowi prawidłową wentylację i termoizolację.

Prywatny inwestor może mieć problem z oceną prawidłowej obróbki komina czy np. kosza dachowego, a to właśnie jedne z tzw. newralgicznych punktów dachu, które potwierdzą, lub nie, kompetencje wykonawcy.

Podsumowując, dobry wykonawca będzie polecał najlepsze produkty oraz rozwiązania systemowe, nie będzie robił wyceny "na oko", by jak najszybciej podpisać umowę. Nie będzie miał problemów ze wskazaniem domów referencyjnych. A już na pewno nie będzie miał wolnych terminów w bliskiej przyszłości. 

źródło i zdjęcia: Monier Braas