Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Systemy uszczelniania budynku

Hydroizolacje reaktywne BOTAMENT® RD alternatywą dla mas bitumicznych i zapraw mineralnych

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut

W ciągu ostatnich lat branża budowlana przeżyła niesamowity rozwój, a impulsów do niego wciąż dostarcza jej zarówno błyskawiczny postęp technologii, jak i rosnące wymagania klientów. Świetnym przykładem tej ewolucji mogą być hydroizolacje fundamentów, tarasów i balkonów czy ścian piwnic.

Reaktywne hydroizolacje fundamentów BOTAMENT® RD - alternatywa dla "tradycyjnych" mas bitumicznych i mineralnych zapraw uszczelniających

Tradycyjnie masy bitumiczne z uwagi na swoje wady są w niektórych krajach (np. w Niemczech, Austrii, Szwajcarii) stopniowo wypierane przez hydroizolacje reaktywne. Czym jest ta technologia i jak użyć jej do izolacji, wyjaśnią eksperci z firmy BOTAMENT®.

Właściwe wykonanie izolacji poziomych i pionowych fundamentów to podstawowy warunek, który musi zostać spełniony, aby uniknąć problemów z zawilgoceniem budynków. Podobnie wygląda kwestia skutecznej hydroizolacji balkonu, tarasu czy hydroizolacji ścian piwnic.

Tradycyjne mineralne zaprawy uszczelniające nastręczały w tej kwestii niemałych problemów, nie tylko z uwagi na zawodność takiego rozwiązania, ale także na trudności związane z praco- i czasochłonną obróbką.

Hydroizolacje reaktywne z "tradycyjnymi" mineralnymi zaprawami uszczelniającymi "wygrywają" przede wszystkim elastycznością, wielofunkcyjnością i szybkością działania. Na przykład masa hydroizolacyjna BOTAMENT® RD 2 The Green 1 już po trzech godzinach od aplikacji jest odporna na deszcz, po czterech można przyklejać płyty drenażowe i termoizolacyjne, a w ciągu 24 może być obciążana mechanicznie.

Reaktywna masa hydroizolacyjna BOTAMENT® RD 2 The Green 1

Na skrócenie czasu uszczelnienia wpływa też prosta aplikacja, np. przy wyborze natryskowej metody aplikacji i wydajności 45-60 m² na godzinę, izolacja ściany piwnicy może zostać wykonana w ciągu 3-4 godzin. Cechą wspólną produktów BOTAMENT® RD 2 The Green 1 oraz BOTAMENT® RD 1 Universal jest też wyeliminowanie konieczności stosowania dodatkowych środków gruntujących, a także możliwość wyboru różnorodnych technik aplikacji, jak szpachlowanie, natryskiwanie lub malowanie.

Hydroizolacja ław i płyt fundamentowych BOTAMENT® RD 2 The Green 1

BOTAMENT® RD 2 The Green 1 to wielofunkcyjna dwuskładnikowa masa hydroizolacyjna, która pozwala na łatwe zaizolowanie przyziemnej części budynku, zarówno w nowych obiektach, jak i w przypadku renowacji i wykonywania wtórnej hydroizolacji pionowej budynku. W odróżnieniu od mas bitumicznych, BOTAMENT® RD 2 The Green 1 może stanowić podłoże pod wyprawy mineralne i powłoki malarskie, przez co z powodzeniem posłuży jako zabezpieczenie strefy cokołowej budynku, którą można następnie wykończyć np. płytką klinkierową. 

Hydroizolacja reaktywna podziemnej części budynku BOTAMENT® RD 2 The Green 1

Masa hydroizolacyjna BOTAMENT® RD 2 The Green 1 powstała na bazie innowacyjnego środka wiążącego. Dzięki niemu jest ona wysokoelastyczna i mostkuje rysy (również w niskich temperaturach -20°C), jakie mogą pojawić się w podłożu. Ponadto produkt jest odporny na działanie promieniowania UV, mrozu, proces starzenia, a w fazie nanoszenia może być narażony na działanie negatywnego ciśnienia wody (np. technologicznej) bez obaw o utratę właściwości.

Gdzie stosuje się masę hydroizolacyjną BOTAMENT® RD 2 The Green 1?

BOTAMENT® RD 2 The Green 1 znajduje zastosowanie jako zabezpieczenie części budynków narażonych na działanie wody, np. jako izolacja ław fundamentowych i płyt fundamentowych, izolacja tarasów i balkonów czy izolacja ścian piwnic. Ponadto środek ten jest z powodzeniem wykorzystywany do wykonywania izolacji poziomych, pionowych, podposadzkowych, do mocowania płyt ochronnych i izolacyjnych, do renowacji pokryć dachowych czy jako hydroizolacja zbiorników na wodę. BOTAMENT® RD 2 The Green 1, jako jeden z nielicznych tego typu produktów na rynku posiada Atest PZH dopuszczający do stosowania w pomieszczeniach na stały pobyt ludzi.

Aplikacja izolacji reaktywnej BOTAMENT® RD 2 The Green 1 metodą szpachlowania.

Masę izolacyjną BOTAMENT® RD 2 The Green 1 można nanosić na różne podłoża, m.in. na beton, cegłę, pustaki, na nawet na stare izolacje asfaltowe czy ze smoły. Dzięki dobrej przyczepności do stali i tworzyw sztucznych sprawdzi się też jako uszczelnienie przejść instalacyjnych. Podczas wysychania produkt zmienia swoją barwę, dzięki czemu z łatwością można kontrolować proces schnięcia.

Wielofunkcyjna hydroizolacja reaktywna jednoskładnikowa BOTAMENT® RD 1 Universal

Hydroizolacja reaktywna BOTAMENT® RD 1 Universal przeznaczona jest do izolacji części budowli stykających się z gruntem, części naziemnych w nowym budownictwie oraz renowacji starych hydroizolacji.

Hydroizolacja tarasu przy użyciu BOTAMENT® RD 1 Universal

Również w tym wypadku producent gwarantuje błyskawiczny postęp prac hydroizolacyjnych dzięki wyeliminowaniu czasochłonnych etapów przygotowawczych. Środek jest od razu gotowy do użytku - nie wymaga mieszania, ani gruntowania, a obróbka może odbywać się bez użycia narzędzi elektrycznych.

BOTAMENT® RD 1 Universal wysycha w ciągu 24 godzin, a po wyschnięciu jest odporny na promieniowanie UV, mróz i starzenie. Podobnie jak BOTAMENT® RD 2 The Green 1, również jednoskładnikowa izolacja reaktywna RD 1 Universal zapewnia wysoką elastyczność i mostkowanie rys w bardzo niskich temperaturach (-20°C). Jej wyróżnikiem jest bardzo wszechstronne zastosowanie. Sprawdzi się np. jako hydroizolacja ścian piwnic cokołów, a także jako hydroizolacja balkonów, tarasów. Szczególnie polecana jest pod deski, zarówno naturalne jaki i kompozytowe oraz płyty na dystansach.

BOTAMENT® RD 1 Universal dla majsterkowiczów i domowych fachowców

BOTAMENT® RD 1 Universal to także doskonałe rozwiązanie dla majsterkowiczów, którzy drobne prace naprawcze przeprowadzają na własną rękę. Za pomocą BOTAMENT® RD 1 Universal można  uszczelnić komina, rynny, przeprowadzić renowację gontów czy pokryć dachowych z papy, a także uszczelnić studnię lub oczko wodne w ogrodzie. Również w tym przypadku proces schnięcia jest widoczny, zmianie ulega kolor wysychającej izolacji.

Wielofunkcyjna hydroizolacja reaktywna jednoskładnikowa BOTAMENT® RD 1 Universal

Na czym polega innowacyjność hydroizolacji BOTAMENT®?

Znakiem charakterystycznym produktów innowacyjnych są dziś nie tylko świetne parametry, ekologiczność czy prostota aplikacji. Równie istotne jest wsparcie technologiczne ze strony producenta, co trudno przecenić zwłaszcza w przypadku rozwiązań nowych, które zdobywają uznanie wykonawców. Dlatego pracownicy BOTAMENT® wizytują place budów, oferując klientom wsparcie merytoryczne i techniczne na miejscu.

Firma organizuje również regularnie szkolenia i praktyczne pokazy, podczas których poruszane są wszystkie wątki związane z izolacją fundamentów, izolacją tarasów i balkonów czy piwnic.

Z pełną ofertą firmy można zapoznać się na stronie: http://www.botament.com

źródło i zdjęcia: BOTAMENT®

Pozostałe porady
Dach skośny zabezpieczony membraną bitumiczną AlfaBIT
Dach skośny zabezpieczony membraną bitumiczną AlfaBIT
Papa lub membrana bitumiczna układana na deskowaniu jest jedyną całkowicie wodoszczelną warstwą...
Budujemy Dom styczeń - luty 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze luty 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska marzec - kwiecień 2020

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny

Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny