Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Wełna mineralna

Adaptacja poddasza nieużytkowego według firmy Paroc

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Podczas urządzania nie można zapomnieć o odpowiednio zaizolowanych ścianach, mających niebagatelny wpływ na komfort termiczny i akustyczny domowników.

Właściwa izolacja ścian na poddaszu 

Jaką metodę ocieplenia wybierzemy i jakich produktów użyjemy do jego wykonania, zależy w dużej mierze od konstrukcji budowlanej, a dokładnie rodzaju istniejących ścian. Najczęściej mamy do czynienia ze ścianami kolankowymi lub cofniętymi. W obu przypadkach warto zaufać wełnie kamiennej – materiałowi o doskonałych parametrach termoizolacyjnych, mechanicznych i wytrzymałościowych.

Poddasze to nie tylko dach i podłoga, ale także ściany kolankowe, które wykonuje się na wieńcu ostatniej kondygnacji budynku lub w wersji cofniętej, w głębi pomieszczenia, w zależności od tego, czy celem jest podniesienie więźby dachowej i zyskanie dodatkowej powierzchni użytkowej, czy też podwyższenie ogólnego standardu cieplnego przestrzeni.

Jeśli ściana kolankowa na poddaszu nie jest wysoka, musimy liczyć się z koniecznością montażu przedścianki – tak, by skos zaczynał się przynajmniej metr nad podłogą. Pracę rozpoczynamy od wykonania szkieletu ze słupków w odstępach ok. 60 cm. Szerokość desek uzależniamy przede wszystkim od planowanej grubości warstwy izolacji.

Do dodatkowego ocieplenia, łaty oraz słupki powinny mieć szerokość około 10-15 cm. Od zewnętrznej strony szkieletu mocujemy płyty wiatroszczelne. Jeśli do dyspozycji mamy niewystarczającą przestrzeń, wystarczy przybić do zewnętrznej strony konstrukcji deski o wymiarach 21x100 mm, które stworzą oparcie dla pierwszej warstwy izolacji.

– W tym przypadku doskonale sprawdzą się płyty z wełny kamiennej PAROC WAS 25t, których głównym zadaniem jest minimalizacja wpływu konwekcji wymuszonej na parametry robocze przegrody – rekomenduje Adam Buszko, ekspert Paroc.

Zabezpieczone welonem z włókna szklanego, ochronią konstrukcję przed wyrywaniem włókien i działaniem wilgoci, a zastosowane w systemie dwuwarstwowym, np. z płytami PAROC UNS 34 lub 37z, zapobiegną powstawaniu mostków termicznych i zapewnią szczelną izolację wiatrochronną – dodaje.

Gdy chodzi o adaptację niskiego poddasza z murłatą na poziomie wieńca stropu, konieczne może się okazać wykonanie cofniętej, murowanej ścianki kolankowej. Najbardziej efektywnym rozwiązaniem będzie poprowadzenie ocieplenia po stropie i ścianie kolankowej, a następnie połączenie go z termoizolacją w szczelinie fasady.

Przy pomocy takiego rozwiązania otrzymujemy przestrzeń powietrzną, ułatwiającą wentylację ocieplonych połaci dachu oraz chroniącą pomieszczenie przed wysokimi, letnimi temperaturami i wychłodzeniem zimą.

– Kluczowe jest zachowanie ciągłości termoizolacji i wentylacji pomiędzy wylotem szczeliny fasady, a połacią dachową orz oparcie ścianki kolankowej prostopadle do kierunku rozpięcia stropu – podkreśla Adam Buszko.

– Alternatywnie, jeśli strop został rozpięty równolegle do okapu, zamiast murowanej ścianki możemy z powodzeniem zastosować ściankę szkieletową z płyt gipsowo kartonowych, wypełnionych wełną kamienną, np. PAROC UNS 37z – dodaje ekspert firmy Paroc.

Płyty PAROC UNS 37z poza świetną termoizolacją są niepalne, paroprzepuszczalne i odporne na wilgoć, dzięki czemu dbają o zdrowy mikroklimat w pomieszczeniu, a do tego zapobiegają zawilgoceniu oraz rozwojowi pleśni i grzybów.

Sprężyste płyty o małej gęstości i zaburzonej strukturze włókien zapewniają dobrą odporność na obciążenia mechaniczne przy jednoczesnej elastyczności, potrzebnej przy ocieplaniu konstrukcji szkieletowych.

Właściwe wykonanie oraz dobór odpowiednich materiałów izolacji ścian, dachu i stropu to absolutna podstawa podczas prac adaptacyjnych na poddaszu nieużytkowym. Odpowiedni wybór zwróci nam się z nawiązką, m.in. w postaci podwyższonego bezpieczeństwa ogniowego, komfortu termicznego i akustycznego, a także zauważalnej ulgi dla portfela – zwłaszcza podczas jesiennych i zimowych chłodów. 

Opracowanie: redakcja IRBJ

Źródło i zdjęcia: PAROC

Pozostałe porady
Co wyróżnia styropian steinodur® wytwarzany w technologii wysokociśnieniowej?
Co wyróżnia styropian steinodur® wytwarzany w technologii wysokociśnieniowej?
Płyty izolacyjne steinodur® to specjalna technologia wytwarzania wysokociśnieniowego...
Budujemy Dom styczeń - luty 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze marzec 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska marzec - kwiecień 2020

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny

Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny