Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Automatyka, sterowanie, inteligencja

Inteligentny dom - 5 popularnych mitów

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Stereotyp to uproszczony sposób myślenia, przez który szybko ocenia się fakty i ludzi. Stereotypy najczęściej są nieprawdziwe. Podobnie jest w przypadku mitów dotyczących inteligentnych domów, dlatego ABB postanowiło zmierzyć się z najczęściej powtarzanymi stereotypami dotyczącymi automatyki budynkowej. Inspiracje do nazwania pięciu najpopularniejszych mitów były filmowe, ale scenariusze napisało samo życie, na podstawie wieloletnich doświadczeń współpracy z klientami.

Mit nr 1 - "Pogoda dla bogaczy"

U podstaw tego mitu stoi przekonanie, że automatyka budynkowa to rozwiązanie tylko dla bogatych posiadaczy dużych domów. Nie jest to prawdą, bo choć instalacja automatycznych systemów wiąże się z większymi wydatkami, ta inwestycja bardzo szybko zwraca się dzięki oszczędności energii.

Inteligentny dom sam zadba o to, by nie świeciły się niepotrzene lampy i by przy otwartym oknie była wyłączona klimatyzacja. A czy takie technologie przeznaczone są wyłącznie dla dużych przestrzeni? Na pewno w przypadku kilkupiętrowych budynków możliwość zdalnego sterowania funkcjami domu jest sporym ułatwieniem.

Nie oznacza to jednak, że automatyka budynkowa nie występuje w małych mieszkaniach. Przeciwnie, właściciele mniejszych mieszkań też mogą cieszyć się jej zaletami na miarę swoich potrzeb, dzięki systemowi ABB-free@home®.

Mit nr 2 - "W sieci"

Czy w przypadku braku prądu lub ograniczonego dostępu do internetu inteligentny dom będzie działał? Trzeba najpierw rozgraniczyć tu dwie różne kwestie. Jeśli zabraknie prądu, systemy przestaną działać, tak jak w każdym innym domu. Nie będzie można ustawić scen świetlnych, bo w żadnej nieruchomości w sąsiedztwie nie będą działać światła.

W przypadku braku internetu - systemy zautomatyzowanych budynków ABB potrafią się bez niego obejść. Dostęp do sieci jest potrzebny, aby konfigurować ustawienia budynku z zewnątrz, ale nie do tego, żeby dom działał. Bez internetu nadal dom będzie funkcjonował.

Mit nr 3 - "Specjalista"

Codzienna obsługa wymaga fachowej wiedzy technicznej, a system musi być nieustannie serwisowany - prawda czy fałsz? Posiadanie inteligentnego domu nie wymaga ciągłego serwisowania go. Wręcz przeciwnie - system automatycznie dokonuje przeglądu swoich urządzeń i regularnie sprawdza, czy działają bez zarzutu.

Natomiast fachowa wiedza na pewno przyda się początkowej fazie planowania, a potem instalacji systemu. Warto przy tym zachować kontakt do zaufanego instalatora, aby skorzystać z jego pomocy podczas rutynowego przeglądu.

Mit nr 4 - "Lepiej późno niż później"

Panuje przekonanie, że najlepszym czasem na instalację automatyki jest moment, gdy budynek znajduje się w stanie surowym. To nie do końca prawda. Najłatwiej zaplanować i zainstalować cały system w początkowej fazie, gdy nie wiąże się to z nieplanowanym remontem i daje możliwość skorzystania w pełni z oferty systemu.

Ale i w gotowym już mieszkaniu można zaimplementować automatykę, bez konieczności skuwania ścian. Pomoże nam w tym system radiowy.

Mit nr 5 - "Pieniądze to nie wszystko"

W jakim stopniu koszty zakupu oraz instalacji systemów zwrócą się finansowo i jak wycenić poczucie bezpieczeństwa? To pytanie ma w sobie dwie składowe: realne korzyści finansowe oraz to, czego zmierzyć się nie da – spokój.

Odpowiedź na pierwszą z nich jest prosta: zmniejszenie temperatury o jeden stopień to oszczędność nawet do 6% energii w skali roku. Dzięki stacji pogodowej, która bada nasłonecznienie i stopień nagrzania elewacji, można zautomatyzować opuszczanie rolet na odpowiednią wysokość, dzięki czemu nie trzeba włączać klimatyzacji.

A poczucie spokoju i bezpieczeństwa? Bezcenne.

źródło i zdjęcia: ABB

 

Pozostałe porady
Jak przygotować otwór wjazdowy do montażu bramy segmentowej?
Jak przygotować otwór wjazdowy do montażu bramy segmentowej?
Najkorzystniej jest montować bramę po całkowitym wykończeniu garażu, sam montaż jest zaliczany...
Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska listopad - grudzień 2019

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny

Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny