Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Systemy rynnowe

Wpusty dachowe sposobem na skuteczne odwodnienie

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Wykonanie odwodnienia na dachu płaskim nie zawsze jest prostym zadaniem, ale przed przykrymi niespodziankami zabezpieczy zastosowanie kompleksowych rozwiązań. O tym jakie systemy najczęściej stosuje się na stropodachach w Polsce i jakie zalety na ich tle posiada rozwiązanie oferowane przez Galeco, opowiedział nam ekspert firmy - Damian Dylewski.

Dachy płaskie są coraz popularniejsze wśród inwestorów. Pasują bowiem do nowoczesnej architektury i ułatwiają zakładanie dachów zielonych. Stąd wzrost zapotrzebowania na sprawne i skuteczne systemy, które umożliwią prawidłowe odwodnienie takiej powierzchni czyli odprowadzenie wody deszczowej z dachu ograniczonego z każdej strony ścianą attykową.

Projektowanie dachu płaskiego wraz z odwodnieniem musi uwzględniać spadki oraz kontra spadki zapewniające skuteczny odpływ wody – mówi Damian Dylewski, doradca techniczno-handlowy Galeco. - To nie jest łatwe, dlatego na polskim rynku dostępnych jest niewiele rozwiązań służących do odwadniania dachów płaskich.

Najpopularniejsze rodzaje odwodnienia

W Polsce najczęściej, w projektach i na budowach, można spotkać trzy rozwiązania.

Odwodnienie liniowe

Polega na montażu korytek zlewowych, które odprowadzają wodę z danej powierzchni do pionu spustowego. Rozwiązanie to jest stosowane przy budowie parkingów, a jego zaletę stanowi wytrzymałość konstrukcji korytka. Odwodnienie liniowe sprawia jednak wiele trudności wykonawcom, ponieważ ciężko jest uzyskać szczelność i kompatybilność z różnego rodzaju izolacjami.

Odwodnienie za pomocą rynny

W tym przypadku dach płaski traktowany jest jak zwykły dach skośny. Należy tu jednak zapewnić jednostronny spływ wody i dlatego trzeba pozbyć się ściany attykowej po jednej stronie dachu. Muszą zostać zrobione odpowiednie spadki, aby wymusić spływ wody deszczowej do rynny umieszczonej przy wybranej krawędzi dachu.

Niestety rozwiązanie to często okazuje się niesprawne, ponieważ woda z całej powierzchni dachu spływa tylko w jedną stronę, nadmiernie obciąża rynnę. Aby to zniwelować można zamontować rynnę o większej średnicy, ale ma to negatywny wpływ na estetykę budynku.

Odwodnienie dachu za pomocą wpustów dachowych

Do tego rozwiązania wykorzystuje się specjalne wpusty montowane w najniższym punkcie dachu. Pozwalają zastosować odpływ wewnątrz budynku.

Powierzchnie dachowe z takim odwodnieniem powinny być wyposażone, niezależnie od wielkości, przynajmniej w dwa wpusty lub jeden wpust i jeden odpływ bezpieczeństwa. Rozwiązanie z wpustami jest bardzo wygodne i łatwe w montażu, jednak sprawia problemy przez brak szczelności.

Przewaga wpustów dachowych

Wykonanie odwodnienia dachu płaskiego wymaga zastosowania odpowiednich materiałów i rozwiązań - opowiada Damian Dylewski. - I tak wpusty dachowe są na pewno warte polecenia. To jedno z lepszych, dostępnych rozwiązań, które można polecić inwestorom - jednak kluczowy jest wybór kompatybilnych, pasujących materiałów.

Zachowanie szczelności okaże się proste, jeśli zamontuje się kołnierz uszczelniający. Firma Galeco oferuje pełny system do odwodnienia dachów płaskich z zastosowaniem wpustów dachowych. Rozwiązanie zakłada systemowe odwodnienie składające się z wpustów dachowych, rur odpływowych, adaptera i pionu spustowego.

Wpusty dachowe z oferty Galeco posiadają zintegrowany kołnierz uszczelniający montowany bezpośrednio do izolacji dachu. Korpus wpustu wykonano z twardego poliuretanu. Adapter, który jest innowacyjnym, autorskim rozwiązaniem, umożliwia przejście wpustu dachowego, posiadającego wyjście o średnicy 110 cm, do kwadratowej rury spustowej. To systemowe rozwiązanie i elementy tzw. setu są dostępne w ofercie Galeco.

Dzięki wyborowi tego rozwiązania wykonawcy mogą mieć pewność, że wszystkie elementy systemu będą kompatybilne i szczelne - podsumowuje Dylewski. - Nie bez znaczenia jest również fakt, że wykonawca może kupić cały system w jednym miejscu, bez konieczności poszukiwania pojedynczych elementów w różnych hurtowniach czy sklepach.

źródło i zdjęcia: Galeco

Pozostałe porady
Co to jest PVC-C i PVC-U?
Co to jest PVC-C i PVC-U?
PVC-U - polichlorek winylu i PVC-C - chlorowany polichlorek winylu to materiały stosowane od...
Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze październik 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska listopad - grudzień 2019

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny

Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny