Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Styropian

Najczęstsze błędy popełniane przy termomodernizacji domu

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Przy przeprowadzaniu termomodernizacji budynku błędy można popełnić na każdym etapie. Bywają wynikiem wątpliwych oszczędności, co koniec końców generuje dodatkowe koszty. Mogą być efektem niewiedzy czy pośpiechu, a czasem po prostu zabraknie wyobraźni.

Błędy przy wykonaniu termomodernizacji domu najczęściej skutkują jej mniejszą efektywnością, a trzeba pamiętać, że prawidłowa izolacja zmniejsza koszty ogrzewania. Niedociągnięcia i złe decyzje po prostu uderzają po kieszeni i to w długofalowej perspektywie.

Ogólne spojrzenie na termomodernizację

W projekcie izolacji cieplnej czy termomodernizacji trzeba uwzględniać całość domu, aby dom - jako całość - nie tracił niepotrzebnie ciepła.

Odejście sprawi, że termomodernizacja domu nie spełni swojej roli - ciepło będzie uciekać przez tzw. mostki termiczne.

Złe warunki

Ocieplenie domu styropianem musi odbywać się w warunkach określonych przez producenta. Odpowiednie temperatury do prowadzenia prac mieszczą się w zakresie od + 5 stopni Celsjusza do + 25 stopni Celsjusza.

Dopuszcza się ocieplanie w temperaturach minimalnie odmiennych, ale przy zachowaniu ochrony cieplnej elewacji, np. specjalnymi kurtynami. Nie wolno jednak ocieplać budynku w czasie deszczu, silnego wiatru, upału i oczywiście mrozu.

Styropian to materiał czuły na nasłonecznienie. Działanie słońca może skutkować kruszeniem się płyt, a w przypadku styropianów grafitowych nadtopieniem powierzchni. Konieczne jest więc  przewożenie i magazynowanie płyt w fabrycznym opakowaniu oraz zacienianie elewacji w szczególności przy wykonywaniu prac z użyciem szarych styropianów.

Przygotowanie podłoża

Aby płyty styropianowe były przymocowane trwale, konieczne jest czyste i równe podłoże. Zlekceważenie etapu przygotowania podłoża na pewno się zemści - system ocieplenia będzie źle położony.

W przypadku niewielkich nierówności powierzchnię wyrównać można tą samą zaprawą klejącą, która będzie wykorzystana do zamocowania płyt. Pozwolić sobie na to można tylko wtedy, gdy warstwa wyrównująca nie będzie grubsza niż 1 - 2 cm.

Jaki klej i metoda klejenia?

Klej to kluczowy materiał decydujący o trwałości łączenia styropianu z podłożem. Inne akcesoria, tzw. łączniki mechaniczne np. kołki, pełnią jedynie rolę dodatkowego wzmocnienia mocowania.

Oszczędzanie na kleju sprawi, że termomodernizacja nie będzie trwała. Nie może być również mowy o oszczędzaniu ilości stosowanego kleju. Zaprawa klejowa musi zajmować ok. 40 proc. powierzchni mocowanej płyty styropianowej. Należy ją nanosić metodą obwodowo-punktową, która gwarantuje właściwą przyczepność styropianu do podłoża. Klej zatem nakładany jest wzdłuż krawędzi płyty i punktowo w środku.

Płyty styropianowe muszą się szczelnie stykać. Jeśli pojawią się szpary, trzeba je uzupełnić paskami materiału izolacyjnego, nigdy zaś zaprawą klejową. To uznawane jest za błąd przy wykonywaniu termomodernizacji, bowiem powstają mostki termiczne.

Ważne jest także prawidłowe wykonanie warstwy zbrojącej. Siatka z włókien szklanych musi być zatopiona w zaprawie. Nie można opierać jej na płytach styropianowych i przykrywać klejem. Niektórzy nazywają to "zbrojeniem na sucho", ale z punktu widzenia trwałości termomodernizacji budynku jest to żadne zbrojenie.

Plan prac wykończeniowych

Wykończenie elewacji "na raz" nie zawsze jest możliwe, ale prace tynkarskie czy malarskie trzeba trzeba zaplanować tak, aby obejmowały przynajmniej jedną ścianę.

Ma to na celu zminimalizowanie ryzyka pojawienia się na elewacji różnic kolorystycznych spowodowanych np. użyciem materiałów z różnych partii produkcyjnych.

źródło i zdjęcia: Styopmin

Pozostałe porady
Rury wielowarstwowe w instalacjach wodnego ogrzewania podłogowego
Rury wielowarstwowe w instalacjach wodnego ogrzewania podłogowego
Ogrzewanie podłogowe w Polsce jest dziś nie tyle luksusem, jak miało to miejsce jeszcze pod...
Budujemy Dom styczeń - luty 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze luty 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska marzec - kwiecień 2020

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny

Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny