Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Lakiery, bejce, impregnaty do drewna

Zabezpieczenie drewnianej elewacji domu przed zimą

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Początek września to świetny moment, by zabezpieczyć drewnianą elewację domu lub jej elementy przed trudnymi warunkami atmosferycznymi. Deszcz, silny wiatr, mróz i wilgotność nie sprzyjają utrzymaniu drewnianej elewacji w dobrym stanie, dlatego o właściwej ochronie warto pomyśleć pod koniec lata.

Drewno to szlachetny, ciepły i piękny surowiec, dlatego by zachować jego właściwości na długie lata, trzeba odpowiednio je zabezpieczyć przed niszczycielską siłą warunków atmosferycznych.

Duża wilgotność, wiatr, niskie temperatury, zalegający śnieg i inne czynniki pogodowe osłabiają strukturę drewna, rozpulchniają je, przez co jest podatniejsze na uszkodzenia mechaniczne. Drewniana elewacja, bez odpowiedniego zabezpieczenia, w ciągu kilku jesiennych i zimowych sezonów straci swój blask, stanie się matowa i pojawią się na niej przebarwienia i nieestetyczne zacieki.

Receptą na to jest prawidłowo wykonana impregnacja z wykorzystaniem produktów o parametrach dostosowanych do ochrony drewna przed czynnikami atmosferycznymi. Takie zabezpieczenie elewacji można wykonać samodzielnie. Co prawda jest to czasochłonne, ale efekt będzie tego wart.

Impregnacja elewacji krok po kroku

Samodzielnie wykonana impregnacja drewnianej elewacji może być równie trwała jak impregnacja przeprowadzona przez profesjonalistów - mówi Paweł Piotrowicz, ekspert marki V33. - Wystarczy, że będziemy pamiętać o odpowiedniej kolejności poszczególnych etapów prac, a także o doborze właściwych środków i zachowaniu sugerowanych przez producenta odstępów czasowych pomiędzy nałożeniem każdej warstwy produktu. To doskonały moment na przygotowanie domu na zimę zwłaszcza, że dni i noce są jeszcze stosunkowo ciepłe.

Od czego zacząć zabezpieczanie drewnianej elewacji?

Najpierw trzeba przygotować podłoże, które musi być czyste, suche i gładkie, ponieważ tylko tak produkt wybrany do impregnacji będzie mógł wniknąć w pory drewna i spełnić swoje zadanie. Powierzchnię elewacji należy delikatnie zeszlifować papierem ściernym lub szlifierką z nakładką do drewna, w celu pozbycia się resztek innych zabezpieczeń, wystających drzazg i nierówności.

Następnie całość należy odpylić, po czym można przystąpić do nałożenia impregnatu.

Kolejnym więc krokiem jest oczywiście nałożenie preparatu, który zabezpieczy surowiec "od środka". Warto użyć specjalistycznego impregnatu do drewna budowlanego, który ma parametry dobrane do ochrony materiału narażonego na rozwój grzybów czy sinizny.

Jednym z takich produktów jest Impregnat do drewna budowlanego V33, który chroni drewno przed wszystkimi objawami biokorozji i broni surowiec przed kornikami i termitami.

Rada eksperta V33: na oczyszczoną i odpyloną elewację miękkim pędzlem nakłada się dwie lub trzy warstwy impregnatu, w odstępie 15 minut, zwracając szczególną uwagę na dokładne pokrycie szczelin czy odprysków. Następnie można przejść do aplikacji prawidłowo dobranej lazury.

Lazura to preparat chroniący pokryte nim powierzchnie przed czynnikami atmosferycznymi i promieniowaniem UV, zapobiegającym zarówno nadmiernemu zawilgoceniu drewna, jak i jego wysuszeniu. Jest także elementem dekoracyjnym, ponieważ nadaje drewnu konkretny, wybrany odcień. Aby mieć pewność, że drewno jest w odpowiednio zabezpieczone przed deszczem, mrozem czy wiatrem, warto użyć produktu dostosowanego do klimatu panującego w Polsce.

W odpowiedzi na te potrzeby stworzyliśmy Lazurę Polski Klimat V33 dopasowaną swoimi parametrami do polskich warunków atmosferycznych panujących zarówno jesienią, jak i zimą. Jest więc wodoodporna, zapobiega tworzeniu się mikroszczelin, nie pęka i nie łuszczy się pod wpływem niskich temperatur (wykazuje dobrą mrozoodporność), a oprócz tego jej powierzchnia po nałożeniu staje się mikroporowata i elastyczna, co oznacza, że pozwala drewnu oddychać i pracuje wraz z nim podczas zmian objętościowych - podkreśla Paweł Piotrowicz.

Rada Eksperta V33: na uprzednio zaimpregnowane drewno nakłada się pędzlem lub wałkiem minimum dwie warstwy preparatu (w przypadku jaśniejszych kolorów warto dodać trzecią), pamiętając o odpowiednim czasie schnięcia miedzy warstwami.

źródło i zdjęcia: V33

Pozostałe porady
Co to jest PVC-C i PVC-U?
Co to jest PVC-C i PVC-U?
PVC-U - polichlorek winylu i PVC-C - chlorowany polichlorek winylu to materiały stosowane od...
Budujemy Dom styczeń - luty 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze luty 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska marzec - kwiecień 2020

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny

Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny