Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Ogniwa fotowoltaiczne

Ile można zaoszczędzić dzięki instalacji fotowoltaicznej?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Coraz więcej mówi się o ograniczeniu emisji substancji szkodliwych dla środowiska. Jednym ze sposobów na walkę ze smogiem jest wykorzystywanie technologii opierającej się na odnawialnych źródłach energii. Niestety takie rozwiązania często są bywają kosztowne i nie każdego na nie stać. Z pomocą przychodzi więc nowy program rządowy "Mój Prąd".

Domowa elektrownia słoneczna za państwowe pieniądze

W lipcu ogłoszono nowy program dopłat do instalacji fotowoltaicznych w Polsce, którego budżet wynosi 1 mld złotych. Projekt ten to alternatywa dla już funkcjonującego programu "Czyste powietrze", a jego celem jest zwiększenie produkcji energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznych, co w konsekwencji spełni wymogi klimatyczne narzucone przez Unię Europejską.

System dopłat skierowany jest do osób fizycznych, które wytwarzają energię elektryczną na własne potrzeby i mają umowę kompleksową regulującą kwestie związane z wprowadzeniem do sieci energii elektrycznej wytworzonej w mikroinstalacji. Według rządowych wyliczeń dzięki dotacji powstanie ok. 200 tys. nowych instalacji fotowoltaicznych, co pozwoli zredukować dwutlenek węgla na poziomie 600-800 tys. ton, a ilość w ten sposób wytworzonej energii wyniesie około 1 TWhH. 

Zasady przyznania dotacji na budowę instalacji fotowoltaicznej

Wsparcie w programie "Mój prąd" wynosi do 50% wartości całej instalacji fotowoltaicznej, lecz nie więcej niż 5 tys. zł na jedno przedsięwzięcie. Bezzwrotną dotacją objęto instalacje w istniejących obiektach mieszkalnych o mocy od 2 do 10 kW, a beneficjentami programu są wyłącznie osoby fizyczne.

Koszty kwalifikowane obejmują zakup i montaż paneli fotowoltaicznych wraz z niezbędnym oprzyrządowaniem, a także uruchomienie instalacji. Aby otrzymać dofinansowanie, nie można ukończyć projektu przed ogłoszeniem naboru, tylko musi być on zakończony w momencie składanie wniosku. Posiadacze paneli fotowoltaicznych nie mogą więc ubiegać się o dofinansowanie. Dofinansowaniu nie podlegają również projekty polegające na zwiększeniu mocy instalacji już istniejącej.

Pierwszy nabór rozpoczął się 30 sierpnia i potrwa do 20 grudnia 2019 roku lub wyczerpania środków. Proces składania wniosków prowadzony jest przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

"Mój prąd" z państwowej dotacji

Dzięki programowi "Mój prąd" można otrzymać do ręki nawet 5 tys. zł, ponieważ tyle maksymalnie wynosi dofinansowanie. W praktyce dopłata pokrywa około 15-25% wartości inwestycji, więc program może przyspieszyć zwrot inwestycji w domową fotowoltaikę.

Co istotne, uzyskane dofinansowanie można łączyć z tzw. ulgą termomodernizacyjną, która obowiązuje od początku 2019 roku. Do rozliczenia w ramach ulgi kwota przedstawiona do odliczenia od podatku będzie pomniejszona o kwotę otrzymanego dofinansowania.

Niestety dofinansowanie nie będzie udzielone na przedsięwzięcia realizowane z innych środków publicznych, w tym rządowego programu "Czyste powietrze". 

Jaką instalację fotowoltaiczną wybrać?

Planując inwestycję opartą na OZE warto poznać sposób działania instalacji fotowoltaicznej. Słońce padające na panele fotowoltaiczne powoduje, że powstaje prąd stały. Aby można było go wykorzystać, niezbędny jest inwerter solarny. Dzięki niemu prąd stały przekształcony jest w prąd zmienny, czyli ten znajdujący się w gniazdkach elektrycznych.

Nadwyżka energii wyprodukowana przez instalację zostaje przekazana do sieci energetycznej, a właściciel może ją wykorzystać w ciągu jednego roku rozliczeniowego. Marka De Dietrich posiada zestawy paneli fotowoltaicznych Insol POWER SET, które idealnie sprawdzają się w gospodarstwach domowych. Moc dostępnych pakietów wynosi standardowo od 2,08 kWp do 5,2 kWp.

Szeroka oferta pozwoli dobrać zestaw w zależności od dostępnej powierzchni, a także specyfiki budynku i jego usytuowania. Gwarancja obejmuje 12 lat na trwałość paneli i 30 lat na liniowy spadek wydajności. Każdy zestaw posiada wszystkie niezbędne elementy instalacji: panele fotowoltaiczne, kable, konektory, inwerter oraz system mocowania do dachu skośnego.

Panele mają zwiększoną odporność na warunki atmosferyczne, zalegający śnieg oraz zminimalizowany efekt degradacji ogniw. Istnieje również możliwość konfiguracji dowolnego systemu, także na dach płaski lub z konstrukcją naziemną wolnostojącą. 

Polska w czołówce pod względem rozwoju fotowoltaiki

Nowy program rządowy "Mój prąd" ma na celu zwiększyć ilość energii pozyskiwanej w sposób ekologiczny oraz pobudzić rynek OZE. W 2018 roku w Polsce, według danych Ministerstwa Energii powstało łącznie 28,36 tys. mikroinstalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy 173 MW. To dwukrotnie więcej niż 2017 roku.

Dzięki temu, jak podaje raport Instytutu Energetyki Odnawialnej, Polska ma szansę znaleźć się na 4. miejscu w UE pod względem rocznych przyrostów nowych mocy fotowoltaicznych. Projekt Polityki Energetycznej Polski zakłada, że 2040 roku fotowoltaika powinna stanowić około 25% mocy zainstalowanej. 

źródło i zdjęcia: De Dietrich

Pozostałe porady
Co wyróżnia styropian steinodur® wytwarzany w technologii wysokociśnieniowej?
Co wyróżnia styropian steinodur® wytwarzany w technologii wysokociśnieniowej?
Płyty izolacyjne steinodur® to specjalna technologia wytwarzania wysokociśnieniowego...
Budujemy Dom styczeń - luty 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze marzec 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska marzec - kwiecień 2020

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny

Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny