Porady

Dlaczego tynki trójwarstwowe cementowo-wapienne?

14.04.2014

Uniwersalność ich polega na możliwości stosowania zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz budynku, w pomieszczeniach suchych (pokoje, salony, klatki schodowe, piwnice, garaże) lub o dużej wilgotności (kuchnia, łazienka, pralnia). Uniwersalność oznacza również, że bez stosowania chemicznych środków adhezyjnych i gruntujących poprawiających przyczepność tynków do podłoża, tynki cementowo-wapienne dają się nakładać zarówno na podłożach betonowych jak i z cegły silikatowej, ceramiki czerwonej, bloczków betonowych oraz bloczków z betonu komórkowego. Dodatkowo oferują one odporność na korozję biologiczną (grzyby, algi, itp.)

Zaprawy będące połączeniem wapna i cementu istnieją na rynku od ponad 100 lat. Tynki cementowo-wapienne są rozwiązaniem uniwersalnym i trwałym. By ściany i elewacja była solidna...

Jedną z podstawowych funkcji tynków jest nie tylko to, że są one ozdobą budynku, ale przede wszystkim to, aby w skuteczny sposób chronić budowlę przed negatywnym wpływem zewnętrznych warunków (woda, wilgoć, zanieczyszczenia). Tynki gdzie jednym z materiałów wiążących jest wapno są jedynymi, w których występuje efekt samoleczenia, zasklepiania się mikropęknięć tynku, kiedy w wyniku odkształceń pojawiają się w nim drobne nieszczelności. A jeśli mur uległ zawilgoceniu to tynki powinny pozwalać na usunięcie wody z podłoża. I również w tym procesie wapno odgrywa niezmiernie istotna rolę.

W tynkach wielowarstwowych zawarta jest myśl techniczna, która wykorzystywana jest nadal współcześnie.

Decydując się na tynki wielowarstwowe wykonywane z suchych mieszanek, należy upewnić się u producenta, czy oferowane przez niego produkty przewidziane są do stosowania w układach wielowarstwowych. Zwykle są one pomyślane jako produkty jednowarstwowe, więc stosowanie ich w układach wielowarstwowych niesie ze sobą ryzyko złego dobrania gratulacji oraz paro-przepuszczalności poszczególnych warstw, a w konsekwencji pojawieniem się stref kondensacji. Po kilku latach może się okazać, że to co miało mieć walory trwałości, nie spełniło pokładanych w nim nadziei. A wszystko to przez drobne zdawałoby się niedopatrzenie.

źródło i zdjęcie: Lhoist Polska

Firma powiązana:

Lhoist

Telefon 77 45 16 200, cok 77 45 16 368, 375, 376, 379
www.lhoist.pl
cok@lhoist.com

Lhoist