Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Narzędzia

Trzy kroki do idealnego oświetlenia w domu

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Strumień świetlny, temperatura barwowa i współczynnik oddawania barw to parametry, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie lamp do mieszkania. Ma to bowiem znaczenie nie tylko dla estetyki wnętrz, ale i dla samopoczucia domowników. Każde pomieszczenie wymaga innej kombinacji. Jak więc wybrać odpowiednie produkty?

Jakie powinny być lampy do domu? Jasno świecące… Jeszcze 30 lat temu taka odpowiedź byłaby sensowna, bo do wyboru były tylko klasyczne żarówki. Obecnie, gdy wyparły je nowocześniejsze rozwiązania, w tym przede wszystkim LED-y, trzeba więcej wysiłku, by dostosować oprawy świetlne zarówno do konkretnych wnętrz, jak i do związanych z nimi potrzeb ludzi.

To bardzo ważne, ponieważ np. nieodpowiednia temperatura barwowa źródła światła może wpływać na nasze samopoczucie - wyjaśnia Urszula Len, menadżer marki Paulmann w Lange Łukaszuk, ekspert branży oświetlenia do domu i ogrodu.

Lumeny, czyli strumień świetlny

Pierwszym z istotnych parametrów, które trzeba brać pod uwagę przy planowaniu zakupów lamp, jest strumień świetlny. Wyraża się go w lumenach, co informuje ile światła generuje konkretne źródło przy określonym poborze mocy (w pewnym uproszczeniu).

Żeby określić, jak wydajny jest LED, trzeba podzielić wartość strumienia przez moc żarówki. Im wyższy uzyska się współczynnik, tym jest on lepszy - najwydajniejsze mogą się pochwalić wartością rzędu 120-140 lm/W.

Jak dobrać odpowiednią moc do konkretnego pomieszczenia?

Trzeba to przeliczyć. Średniej wielkości pokój potrzebuje żarówki tradycyjnej o mocy 100 W, co oznacza, że LED powinien mieć wartość 1521 lm. Im większe pomieszczenie, tym więcej lumenów będzie potrzebne. Oto kilka innych wartości odpowiadających standardowym żarówkom:

  • 25 W – 249 lm,
  • 40 W – 470 lm,
  • 60 W – 806 lm,
  • 75W – 1 055 lm,
  • 100 W – 1 521 lm,
  • 150 W – 2 452 lm,
  • 200 W – 3 452 lm.

Bardzo ważnym elementem jest kąt rozsyłu światła. Żarówka LED przeznaczona do oświetlenia biurka powinna mieć mniejszy kąt świecenia (np. 60°) niż taka, która ma objąć całe pomieszczenie - tu wymagany jest znacznie większy.

Co ułatwia pracę, a co wypoczynek - barwa światła

Barwa światła może być ciepła, zimna i neutralna (najbardziej zbliżona do naturalnego światła słonecznego). Powinnosię brać pod uwagę temperaturę barwową wyrażaną w kelwinach (K):

  • Zimno biała – światło najbardziej zbliżone do słonecznego (5300 – 6500 K).
  • Neutralna – uniwersalna, sprzyja wysiłkowi umysłowemu, pracy (3800 – 4300 K).
  • Ciepło biała – odpowiednia do wypoczynku, typowa dla schyłku dnia (3000 – 3500 K).

Można więc łatwo stwierdzić, jakich parametrów wymaga oświetlenie w poszczególnych częściach mieszkania. Ciepłe światło, które sprzyja relaksowi, jest pożądane w sypialni, pokoju gościnnym czy w części wypoczynkowej salonu.

Bardziej skomplikowany będzie wybór źródeł światła do tych pomieszczeń, które w zależności od pory dnia służą wypoczynkowi lub aktywności - np. do jadalni, pokoju dziecka, salonu czy kuchni.

Najlepszym rozwiązaniem w takim przypadku są zróżnicowane punkty świetlne, np. w pokoju dziecka oświetlenie sufitowe i lampka na biurko. Oba źródła powinny mieć różną temperaturę barwową, którą będziemy mogli wygodnie dopasować do bieżących potrzeb - tłumaczy menadżer produktu w Lange Łukaszuk.

Korzystanie z kilku różnych lamp jest też optymalnym rozwiązaniem w innych, wymienionych wcześniej pomieszczeniach.

Współczynnik oddawania barw

Wskaźnik CRI (z angielskiego: Colour Rendering Index) albo Ra oznacza, jak precyzyjnie źródło światła odwzorowuje światło słoneczne. To od niego zależy m.in. to, czy przy sztucznym oświetleniu makijaż będzie wyglądał naturalnie.

Słońce ma Ra 100. Jeśli więc lampy mają mieć światło dobrej jakości, należy wybrać te, które mają Ra powyżej 80. Z kolei w salonach kosmetycznych, fryzjerskich czy w pracowniach graficznych źródła światła powinny mieć Ra co najmniej na poziomie 90 - w ten sposób można uniknąć kłopotów związanych z nieodpowiednim dobraniem kolorów. Poza tym nieodpowiednio dobrane oświetlenie męczy wzrok, bo światło miga w niezauważalny dla człowieka sposób.

To wskaźnik, o którym często zapominamy lub kompletnie nie wiemy, kompletując oświetlenie do domu czy mieszkania. Chcąc sobie zapewnić odpowiedni współczynnik oddawania barw, sięgajmy po żarówki sprawdzonych, renomowanych producentów, bo to gwarantuje, że kupione LED-y naprawdę mają takie parametry - podpowiada Urszula Len, menadżer marki Paulmann w Lange Łukaszuk. - Parametry produktów nieznanych, dalekowschodnich marek często mocno odbiegają od tego, co zostało zadeklarowane na ich opakowaniu – dodaje. Produkty o Ra poniżej 80 nadają się natomiast jedynie do oświetlenia miejsc takich, jak schody, tarasy, altanki czy wejścia do domu.'

źródło i zdjęcia: Lange Łukaszuk

Pozostałe porady
Co wyróżnia styropian steinodur® wytwarzany w technologii wysokociśnieniowej?
Co wyróżnia styropian steinodur® wytwarzany w technologii wysokociśnieniowej?
Płyty izolacyjne steinodur® to specjalna technologia wytwarzania wysokociśnieniowego...
Budujemy Dom styczeń - luty 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze marzec 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska marzec - kwiecień 2020

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny

Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny