Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Efektywna instalacja fotowoltaiczna z pomocą De Dietrich

Stosowanie odnawialnych źródeł energii przyczynia się do ograniczania emisji szkodliwych substancji uwalnianych do atmosfery.

Efektywna instalacja fotowoltaiczna z pomocą De Dietrich

Maksymalne wykorzystanie energii odnawialnej

Optymalizacja całorocznej pracy instalacji fotowoltaicznej powinna zniwelować różnice w energii, jaka dociera do systemu w poszczególnych miesiącach. W przypadku takiej instalacji wydajność nie jest jednak stała, lecz zmienia się w zależności od pory roku, nasłonecznienia i pory dnia.

Częściej rozwiązanie to koncentruje się na maksymalnym wykorzystaniu energii słonecznej w sezonie letnim, co powoduje w tym okresie zapewnienie pełnego zapotrzebowania na prąd bez konieczności stosowania rozwiązań wspomagających. Ilość energii elektrycznej wytwarzanej przez system PV zimą jest nieco mniejsza niż latem, więc wówczas niedobór prądu uzupełnia się korzystając z sieci energetycznej.

Korzyści z instalacji fotowoltaicznej

Słońce jest źródłem energii o niewyczerpanym potencjale. Energia wytworzona za sprawą promieniowania słonecznego może być przetwarzana nieustannie przez cały rok, lecz główna różnica między pochmurnym, a słonecznym dniem to ilości energii pozyskanej. W naszym klimacie dysproporcja pomiędzy ciepłym okresem, trwającym od maja do sierpnia, a zimnym jest znaczna.

Podczas tych czterech miesięcy przypada ok. 60% energii docierającej ze słońca, dlatego też dobrze zamontowana instalacja fotowoltaiczna musi współpracować z siecią energetyczną. Można jednak poradzić sobie z powstałą dysproporcją, korzystając z tzw. net meteringu. Nadwyżka energii elektrycznej wyprodukowana przez instalację fotowoltaiczną zostaje odebrana przez lokalny zakład energetyczny, co pozwala na wykorzystanie jej w późniejszym okresie.

Za 1 kWh energii dostarczonej do sieci można odebrać z niej 0,8 kWh. Przepisy dotyczą instalacji o mocy do 40 kW i może skorzystać z nich prosument, czyli każdy właściciel domu mieszkalnego, gospodarstwa rolnego, czy wspólnoty mieszkaniowe. Należy pamiętać, że najkorzystniejsze będzie rozliczanie się z dostawcą prądu w długim okresie czasu, najlepiej rocznym, ponieważ wtedy nadwyżka energii będzie przechodziła na kolejny okres rozliczeniowy.

Dobry projekt to podstawa 

Aby stworzyć odpowiedni projekt należy zacząć od stworzenia planu uwzględniającego czynniki techniczne oraz ekonomiczne. Właściwa analiza pozwoli na odpowiednie dobranie poszczególnych części, które zapewnią maksymalną wydajność systemu. Planując montaż urządzeń wykorzystujących OZE trzeba uwzględnić, iż instalacja fotowoltaiczna wymaga dość sporej powierzchni.

Na przykład mały projekt o mocy 4 kW zajmie około 40 mkw. Alternatywą do montażu na dachu może być konstrukcja naziemna i lokalizacja paneli PV na wolno stojącej przestrzeni z uwzględnieniem kierunków stron świata. De Dietrich w swojej standardowej ofercie posiada zestawy fotowoltaiczne Inisol POWER SET o mocach od 2,08 KWp do 5,2 kWp dostosowane do montażu na dachach obiektów komercyjnych, jak i mieszkalnych.

Zestawy posiadają już wszystkie niezbędne części instalacji: panele fotowoltaiczne, inwerter, kable i konektory oraz system mocowania dostosowany do rodzaju pokrycia dachowego. Szeroki zakres oferty zapewnia możliwość konfiguracji zestawu fotowoltaicznego dostosowanego do indywidualnych potrzeb klienta, a na życzenie istnieje możliwość wyceny w dowolnej konfiguracji.

Pozyskanie wsparcia finansowego

System instalacji fotowoltaicznych to inwestycja, która coraz bardziej się opłaca.Pierwsze zwroty w inwestycjach komercyjnych pojawiają się już po 8 latach. Są oczywiście także koszty, które zniechęcają potencjalnych nabywców, a stosunkowo długi okres stopy zwrotu nie sprzyja podejmowaniu decyzji. Na przeciw wychodzą rządowe programy wsparcia i dofinansowania. Program "Czyste Powietrze", stwarza możliwość otrzymania pożyczki na preferencyjnych warunkach.

W przypadku instalacji fotowoltaicznej może ona wynosić do 30 000 złotych (do 6000 zł za 1 kW mocy zainstalowanej). Udzielana ona jest na okres 15 lat z niskim oprocentowaniem, ale nie mniejszym niż 2 % rocznie. Nowym programem, do którego nabór wniosków rozpocznie się już na przełomie sierpnia i września będzie rządowy Projekt "Mój prąd".

Kierowany jest on do gospodarstw domowych, a koordynowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który będzie również prowadził nabór wniosków. Dofinansowanie obejmie do 50% kosztów instalacji i nie będzie wynosić więcej niż 5 tys. zł. Wsparciem mogą zostać objęte instalacje od 2 do 10 kW mocy zainstalowanej. Dane Polskiej Sieci

Elektroenergetycznej pokazują, że zainteresowanie technologią opartą na OZE stopniowo rośnie. W lipcu przyłączono do sieci instalacje fotowoltaiczne o mocy 116,1 MW, co stanowi wzrost o 150%. Całkowita moc fotowoltaiki w Polsce do dnia 1 sierpnia wynosiła 882,6 MW. Dane PSE pokazują, że na koniec miesiąca potencjał ten wyniesie już 1 GW.

Opracowanie: redakcja IRBJ

Źródło i zdjęcia: De Dietrich