Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Olejowanie, czy lakierowanie blatu z drewna? Co wybrać?

Drewniany blat w kuchni jest wyjątkowo eleganckim wykończeniem mebli. Jest również idealnym sposobem na ocieplenie pomieszczenia - dodaje mu uroku i przytulnego charakteru. Trzeba jednak pamiętać, że można go łatwo uszkodzić. Jak więc go zabezpieczyć, by na długie lata pozostał ozdobą wymarzonego wnętrza?

Olejowanie, czy lakierowanie blatu z drewna? Co wybrać?
V33 Polska Produkty do ochrony i pielęgnacji drewna
www.v33.pl
V33 Polska Produkty do ochrony i pielęgnacji drewna
Dane kontaktowe:
61 894 51 00
Przemysłowa 18, 62-069 Zakrzewo

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Jeśli kuchnia jest centrum domu, to kuchenny blat staje się w niej najważniejszym elementem. Wykorzystuje się go podczas wielu czynności, że nikogo nie powinna dziwić szczególna atencja i troska, jaką się mu poświęca. Każdy ceniący surowe piękno naturalnego drewna, wcześniej czy później staje przed dylematem…

Olejować czy lakierować?

Który preparat jest lepszy do wykończenia i zabezpieczenia kuchennego blatu? Na to pytanie nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wybór odpowiedniej powłoki zabezpieczającej powinien wynikać z szeregu czynników.

Jakich? Przy wyborze oleju lub lakieru trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii:

Kolor

Olej doskonale uwydatnia słoje i podkreśla naturalny charakter surowca, ale może delikatnie przyciemnić barwę wybranej deski, wnikając w nią. Jeśli zamiarem jest nadanie drewnu głębszego, cieplejszego charakteru to olej jest idealnym wyborem. Jeżeli zaś blat ma pozostać w naturalnym kolorze, lepiej wybrać lakier.

Pielęgnacja

W obu przypadkach nie sprawia problemów, choć przy oleju późniejsza konserwacja będzie bardziej czasochłonna. Lakierowane blaty, jeśli nie zostaną zarysowane, nie wymagają w zasadzie dodatkowych zabiegów odświeżających.

W przypadku oleju niezbędne będzie regularne odnawianie warstwy. W zależności od rodzaju drewna i intensywności eksploatacji, aplikację trzeba powtarzać od 1 do 3 razy w roku. Powierzchnię wystarczy przetrzeć ściereczką nasączoną olejem, odczekać parę godzin i gotowe/

Miejscowa renowacja

Choć twarda powłoka lakieru nieco lepiej chroni blat przed uszkodzeniem, to ewentualne „wypadki przy pracy” nieco trudniej zatuszować. Rysy powstałe na lakierze z biegiem czasu ciemnieją i stają się coraz bardziej widoczne. Nie ma jednak sytuacji bez wyjścia!

Wystarczy zeszlifować wierzchnią warstwę lakieru i nałożyć nową, co w wielu przypadkach właściwie rozwiązuje problem. Renowacja zaolejowanej powierzchni możliwa jest „od ręki” – delikatnie szlifujemy drobne rysy, odpylamy, wcieramy olej i mamy blat jak nowy!

Aplikacja i ewentualna… zmiana zdania

Należy pamiętać, że olej nakłada się na surowe drewno, zaś lakier na każde, nawet na wcześniej malowane. Aplikacja oleju wymaga również nieco więcej czasu i uwagi, ponieważ trzeba poczekać, aż preparat się utwardzi. Ten newralgiczny moment z pewnością wynagrodzi późniejsza łatwość renowacji i odświeżania powierzchni.

Jeśli zaś chodzi o lakier, przyrost wytrzymałości jest znacznie szybszy, ale późniejsze usuwanie drobnych rys może być nieco trudniejsze.

Warto dobrze przemyśleć swoją decyzję, bowiem zaimpregnowane olejem drewno nie nadaje się do lakierowania – chyba, że usuniemy całą nasyconą warstwę, zmniejszając grubość blatu nawet o kilka milimetrów. Z drugiej strony, lakier zawsze można usunąć (mechanicznie lub za pomocą Środka do usuwania powłok z powierzchni drewnianych V33) a powierzchnię zaolejować - podkreśla Paweł Piotrowicz, ekspert firmy V33.

Aby utrzymać w czystości blaty zabezpieczone olejem lub lakierem, wystarczy w zupełności miękka ściereczka i woda z delikatnym detergentem. Zapewni to piękny wygląd i trwałość - blaty będą odporne na zabrudzenia i działania wysokiej temperatury.

Co więcej, oba preparaty V33 do renowacji drewna są bezpieczne - dopuszczono je do kontaktu z żywnością zgodnie z normą europejską ENV 1186 część 1,2 i 3.

Jak stosować Olej do blatów kuchennych V33?

Podstawą zabezpieczenia blatu jest prawidłowe przygotowanie materiału. Surowe drewno trzeba przeszlifować drobnoziarnistym papierem ściernym i odpylić. Jeśli materiał jest pokryty woskiem, lakierem lub farbą, należy je usunąć, a następnie zeszlifować aż do odsłonięcia surowego drewna i ponownie odpylić

Powierzchnie wcześniej olejowane muszą zostać dokładnie umyte i wysuszone. Preparat nakłada się w dwóch warstwach, a po impregnacji chroni powierzchnię przed kontaktem z wodą przez 3 tygodnie.

Jak stosować Lakier do blatów kuchennych V33?

W przypadku lakierowania surowe drewno należy zeszlifować drobnoziarnistym papierem ściernym i odpylić. Materiał pokryty lakierem, farbą lub laminatem należy odtłuścić, spłukać i pozostawić do wyschnięcia, a następnie przeszlifować drobnoziarnistym papierem ściernym i odpylić.

Następnie nakłada się  dwie warstwy lakieru i zostawia do wyschnięcia na 24 godziny.

źródło i zdjęcia: V33