Porady

Własne źródło ciepła - jak zyskać niezależność od dostawców?

11.04.2014

Konieczność wyboru źródła ciepła spoczywa na inwestorze. Spośród wielu rozwiązań dostępnych na rynku, warto skupić się na takim, które byłoby jednocześnie tanie, pewne i nie sprawiało trudności w eksploatacji. Istnieje jednak szansa, że podejmując właściwą decyzję, dodatkowo zyskamy niezależność od zewnętrznych dostawców, zarówno miasta, jak i dystrybutorów paliw kopalnych, a w konsekwencji także stabilny, ekonomiczny i co najważniejsze - dostosowany do naszych potrzeb system grzewczy. W jaki sposób?

Wahające się ceny paliw kopalnych oraz zmienna sytuacja geopolityczna powodują, że trudno jest wybrać pewny i tani system grzewczy. Ceny gazu, oleju czy węgla, choć atrakcyjne przy zakupie instalacji, z czasem mogą wzrosnąć, negatywnie wpływając na domowy budżet.

Istnieje jednak sposób na to, aby zyskać niezależność od niepewnych warunków na rynku, a co za tym idzie spokój oraz niskie i stabilne koszty ogrzewania. Czyli jak zyskać niezależność od dostawców? - własne źródło ciepła.

Zabiegani i zmęczeni szybkim tempem życia inwestorzy, coraz częściej decydują się na mieszkanie poza centrum miasta, na jego spokojnych peryferiach. W ten sposób, po całym dniu ciężkiej pracy, zyskują upragniony odpoczynek, z dala od wielkomiejskiego zgiełku. W efekcie, w pobliżu metropolii powstaje coraz więcej osiedli domów jednorodzinnych.

Jednak mieszkanie poza miastem może wiązać się z dodatkowymi trudnościami, których nie braliśmy pod uwagę, np. dostęp do podstawowych mediów, również tych, odpowiedzialnych za ogrzewanie. Nie wszystkie obszary mają bowiem dostęp do sieci miejskiej, a podłączenie do niej może okazać się nieopłacalne.

SofathEkologiczna technologia - niezależność, oszczędność i wydajność

Jednym z najbardziej ekonomicznych i zarazem efektywnych rozwiązań, spośród dostępnych obecnie na rynku, są ekologiczne pompy ciepła. Ich największą zaletą jest technologia pozyskiwania energii z otoczenia - gruntu, wody lub powietrza. Zamontowany na działce kolektor pobiera energię oddając ją w postaci ciepła do instalacji grzewczej.

W efekcie, pompa nie wymaga spalania określonego paliwa, a komfort cieplny w mieszkaniu nie jest zależny od zewnętrznych dostawców ani zmiennej sytuacji na rynku. To szczególnie atrakcyjne rozwiązanie dla właścicieli nawet niewielkich działek w pobliżu miasta, którzy mają możliwość instalacji kolektorów zewnętrznych albo w postaci poziomych rurociągów, sond pionowych lub też wymienników powietrznych. Posiadając pompę ciepła inwestor osiąga bowiem niezależność, a wraz z nią wiele korzyści.    
W przeciwieństwie do systemów grzewczych zasilanych paliwami kopalnymi, pompy ciepła  jako jedyne na rynku pozyskują energię w pełni ekologicznie. W obliczu zmian klimatycznych oraz coraz bardziej restrykcyjnych norm dotyczących emisji zanieczyszczeń, technologia ta wydaje się być optymalnym rozwiązaniem. Co więcej, własne źródło energii pozyskiwanej bezpośrednio z otoczenia, to gwarancja większej wydajności i oszczędności. Koszty inwestycyjne bardzo szybko równoważone są minimalnymi kosztami eksploatacyjnymi przez długie lata użytkowania systemu. To także ekonomiczne rozwiązanie w porównaniu z kosztownym podłączeniem i korzystaniem z sieci miejskiej.

Nie tylko funkcjonalność, ale również komfort

Posiadanie pompy ciepła związane jest jednak nie tylko z oszczędnością przy eksploatacji, ale również z komfortem użytkowania. Urządzenia są proste w obsłudze, posiadają liczne funkcje dodatkowe i cechują się bardzo niską awaryjnością. Przetwarzanie energii, które odbywa się w układzie zamkniętym, pomiędzy dolnym a górnym źródłem instalacji, nie wymaga zaangażowania użytkownika. Pompy ciepła funkcjonują samodzielnie, a ich obsługa ogranicza się jedynie do ustawienia na termostacie pożądanej temperatury. To zdecydowana przewaga względem systemów wykorzystujących ekogroszek lub pellet, których eksploatacja wiąże się z kłopotliwym utrzymaniem kotłowni w czystości oraz z dostarczaniem i prawidłowym magazynowaniem paliw.  
Dodatkowo w przypadku pomp ciepła, termostaty wyposażone są zarówno w regulator pogodowy, jak i elektroniczny układ sterowania, który pozwala na indywidualne dopasowanie temperatury do wybranego pomieszczenia. Uzyskana w ten sposób optymalna temperatura pokoi wpływa na większy komfort i oszczędne zarządzanie wydatkowaniem energii. W ten sposób, właściciel może szybko i efektywnie zarządzać dystrybucją ciepła w swoim domu. Co więcej, pompy ciepła mogą być wyposażone w funkcje dodatkowe, często niezbędne w podmiejskim budownictwie.

Proponując inwestorom pompy ciepła Sofath gwarantujemy, że otrzymają oni w pełni kompleksowe rozwiązanie służące zarządzaniu energią grzewczą w domu. Inwestor zyskuje bowiem możliwość posiadania nie tylko optymalnej temperatury w mieszkaniu, ale również dostęp do ciepłej wody użytkowej, opcję podgrzewania wody w basenie, a nawet chłodzenia i klimatyzacji pomieszczeń. W budownictwie jednorodzinnym funkcjonalności te są niezwykle przydatne i pożądane przez inwestorów. Takie wielofunkcyjne rozwiązanie zmniejsza koszty związane z instalacją wielu indywidualnych systemów i wpływa na poprawę komfortu życia - wyjaśnia Rafał Magiera, ekspert pomp ciepła Sofath (http://www.sofath.pl/)

Bezpieczeństwo finansowe

Niezależność od dyktatu dostawców energii oraz niepewnej sytuacji na rynku paliw daje komfort i poczucie stabilizacji finansowej w zakresie wydatków na ogrzewanie. W efekcie, decydując się na instalację ekologicznej pompy ciepła dysponujemy własnym, prostym w obsłudze systemem grzewczym, dostarczającym tanią i pewną energię cieplną przez wiele lat użytkowania.

źródło i zdjęcia: Sofath

Firma powiązana:

Sofath

Telefon 71 345 00 77
www.sofath.pl
biuro.sofath@dedietrich.pl

Sofath