Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Ogrzewanie podłogowe / płaszczyznowe

Jak właściwie podzielić dom na strefy grzewcze?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Ogrzewanie podłogowe jest nowoczesnym i wyjątkowo dobrym sposobem ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych ze względu na komfort mieszkańców oraz oszczędność podczas eksploatacji.

Ogrzewanie podłogowe czy ścienne?

Ogrzewanie podłogowe bardzo dobrze sprawdza się w obiektach wyższych niż tradycyjne mieszkania tzn. powyżej 2,6-3,0 m. W halach produkcyjnych, kościołach, halach sportowych czy kurnikach gdzie wysokość pomieszczeni przekracza 5m, ze względu na rozkład temperatury wraz z wysokością. Oszczędność kosztów eksploatacji przekracza 50% w stosunku do tradycyjnych dotychczasowych sposobów ogrzewania.

Aby uzyskać komfort i oszczędność konieczne jest utrzymywanie oczekiwanej temperatury. Ogrzewanie podłogowe ma dużą bezwładność cieplną – wolno się rozgrzewa i wolno stygnie. Zanim ciepło zacznie być przekazywane do pomieszczenia, musi się nagrzać beton, w którym są zatopione rury z wodą. Czas nagrzania tradycyjnej płyty grzejnej do temperatury pracy wynosi, w zależności od wykonania płyty, od 2 do 3 godzin.

Rozgrzany beton pozostaje za to ciepły przez długi czas po wyłączeniu źródła ciepła. Dlatego w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym dostosowywanie ilości ciepła dostarczanego przez instalację grzewczą do szybko zmieniającego się zapotrzebowania na ciepło nie odbywa się tak sprawnie jak w przypadku np. nowoczesnych grzejników o małej pojemności wodnej.

Najprostszym i niezawodnym sposobem jest zamontowanie do rozdzielacza podłogowego układu mieszającego (np. UME firmy Techniprot), składającego się z pompy i zaworu termostatycznego mieszającego, sterującego całością ogrzewania podłogowego w wielu pomieszczeniach.

Tylko na podstawie tego zaworu termostatycznego będzie utrzymywana bądź sterowana temperatura we wszystkich pomieszczeniach. Bardziej efektywniejszym sposobem sterowania jest zastosowanie termostatów we wszystkich pomieszczeniach ogrzewanych podłogowo, podłączonych do siłowników w rozdzielaczu podłogowym.

Siłownik otwiera lub zamyka przepływ cieczy grzejnej w podłodze. W tym wypadku w każdym pomieszczeniu możemy utrzymywać niezależną temperaturę.

Poszczególni użytkownicy wybierają kiedy i jaką temperaturę chcieliby mieć. Istnieje możliwość programowania temperatury w każdym okresie czasu, w cyklach dobowych czy tygodniowych. Sposób komunikacji pomiędzy termostatem, a sterownikiem może być tradycyjny, przewodowy lub bezprzewodowy, gdzie sygnał jest przekazywany drogą radiową.

Jeszcze bardziej efektywne sterowanie ogrzewaniem podłogowym daje układ regulacji pogodowej. Temperatura wody zasilającej instalację jest wtedy dostosowywana do temperatury na dworze, mierzonej przez zewnętrzny czujnik. Dzięki temu wraz z jej zmianą od razu zmienia się temperatura wody krążącej w podłodze.

Opracowanie: redakcja IRBJ

Źródło i zdjęcia: Techniprot 

Pozostałe porady
Magnetyzery Ecomag: sposób na czystą instalację w mieszkaniu, domu jednorodzinnym i wspólnocie
Magnetyzery Ecomag: sposób na czystą instalację w mieszkaniu, domu jednorodzinnym i wspólnocie
Jeśli do celów sanitarno-bytowych używamy wody z miejscowego wodociągu najprościej jest założyć...
Budujemy Dom marzec 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze kwiecień 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska marzec - kwiecień 2020

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny

Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny