Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Okna i drzwi balkonowe z PVC

Jak uchronić się przed upałami?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Podczas upałów wiele osób boryka się z gorącem nie tylko na dworze, lecz także we własnych czterech kątach. Wbrew pozorom klimatyzacja nie jest jedynym rozwiązaniem problemu. Jak zatem zabezpieczyć mieszkanie przed wysokimi temperaturami, aby się w nim nie męczyć?

Najnowsza prognoza pogody w oparciu o model CFS na sierpień 2019 wskazuje na to, że będzie to miesiąc dużo cieplejszy od lipca. Długotrwałe przegrzanie nie służy ani zdrowiu, ani nerwom. Mimo to polskie domy bardzo często nadal nie są należycie chronione przed intensywnym słońcem. Skutki długotrwałego przebywania w trudnych warunkach bywają dla organizmu bardzo dużym obciążeniem.

Jak donosi PAP, podczas fali upałów w czerwcu Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wielkopolskim odnotował dwukrotnie większą liczbę pacjentów, którzy zgłaszali się w związku z zasłabnięciami i omdleniami wywołanymi przez przegrzanie. Podobnie było w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu. Warto więc przygotować cztery kąty tak, aby po całym dniu pracy móc relaksować się w chłodnym pomieszczeniu.

Wysoki poziom ochrony można zapewnić na kilka sposobów - ważnym elementem jednak jest stolarka okienna.

Upał wkrada się przez okno

Zabezpieczenie domu stanowią okna. Jeśli mają odpowiednio dobrane parametry, przez cały rok chronią przed zimnym lub gorącym powietrzem. Jeżeli jednak nie zainwestujemy w energooszczędne technologie, nawet najsolidniejsze żaluzje czy rolety wewnętrzne nie zapobiegną nagrzewaniu się profili okiennych i szyb, co podnosi temperaturę w pomieszczeniach.

Myśląc o wymianie okien w domu o wysokiej ekspozycji słonecznej, warto zainteresować się tymi produktami, które posiadają szyby o powłokach zapobiegających nadmiernemu nagrzewaniu się wnętrz. Naniesiona na nie warstwa z tlenków metali powoduje, że szklana powierzchnia odbija promienie słoneczne, dzięki czemu nie dochodzi do przegrzania pomieszczenia - tłumaczy Mike Żyrek, Dyrektor Działu Badań i Rozwoju Grupy OKNOPLAST.

Prostym sposobem kontroli temperatury w pokojach jest także ich wietrzenie. Tutaj liczą się przede wszystkim odpowiednio dobrane okucia, które umożliwią wielostopniową regulację uchyłu skrzydła w kilku położeniach. Dzięki nim sterowanie cyrkulacją powietrza jest o wiele prostsze.

Technologie smart home

Dobrym rozwiązaniem na wygranie z upałami, mogą być również technologie smart home, które są coraz popularniejsze w Polsce. Opracowany przez OKNOPLAST system pozwala m.in. na automatyczną regulację rolet za pomocą czujnika słonecznego, który mierzy natężenie światła. W reakcji na zbyt mocne nasłonecznienie rolety zasuną się same.

Cały mechanizm działa w oparciu o aplikację mobilną, która pozwala także ustawić konkretne scenariusze. W ten sposób można ustalić, o których godzinach rolety mają się zasłaniać i odsłaniać, a okna otwierać lub zamykać. Co istotne, system daje się rozbudowywać o kolejne urządzenia, np. klimatyzację, tworząc tym samym w pełni inteligentny dom.

Rolety o wielu funkcjach

W przypadku, gdy nie planuje się dużych zmian w mieszkaniu dobrym rozwiązaniem będzie wybór odpowiednich rolet. Rolety zewnętrzne gwarantują przede wszystkim dodatkową osłonę pomieszczeń przed intensywną ekspozycją świetlną. Co więcej - jak podkreśla Żyrek - roleta zniechęca potencjalnych włamywaczy, i chroni przed hałasem.

Dlatego Grupa OKNOPLAST stworzyła modele rolet zewnętrznych o wysokiej odporności na wiatr oraz wnękowych, zabezpieczających przed włamaniem i warunkami pogodowymi przez cały rok.

źródło i zdjęcia: OKNOPLAST

Pozostałe porady
Jakie okna wstawić do nowoczesnego domu?
Jakie okna wstawić do nowoczesnego domu?
Ma być prosto, elegancko i funkcjonalnie. To podstawa stylu nowoczesnego. Rozwiązania...
Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska styczeń - luty 2020

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny

Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny