Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Okna dachowe

5 skutecznych rad na przetrwanie upału w domu

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty

Skutecznym rozwiązaniem, aby przeciwdziałać przegrzewaniu poddasza może być korzystanie np. z siatkowych markiz zewnętrznych. Warto też zastosować kilka skutecznych rozwiązań, które pozwolą przetrwać upał w domu.

Markizy do okien dachowych VELUX dzięki swojej konstrukcji zatrzymują ciepło zanim przedostanie się ono przez szybę do wnętrza. Siateczka, z której są wykonane absorbuje promienie słoneczne zanim zdołają one dotrzeć do szyby, redukując ilość ciepła przedostającego się do pomieszczenia nawet o 76% - mówi Dominika Majchrzak, kierownik ds. produktu w firmie Velux. 

Manualną markizę łatwo rozwija się na zewnątrz okna stojąc wewnątrz pomieszczenia. Zwinięta jest niewidoczna, nie zasłania widoku z okna, ani nie zaciemnia wnętrza. Najwygodniejsze są oczywiście markizy zdalnie sterowane - elektryczne lub solarne. Innym rozwiązaniem będą rolety zewnętrzne, zapewniające komfort termiczny  - w lecie redukują ilość wpadającego ciepła o 94 proc., zaś w zimie poprawiają izolacyjność okna nawet o 17 proc. Dodatkowo, dają efekt całkowitego zaciemnienia, tłumią hałasy z zewnątrz i poprawiają bezpieczeństwo.

Do okien dachowych VELUX można dopasować roletę zewnętrzną obrotową, elektryczną lub solarną. Bez względu na rodzaj przesłony, można całkowicie zautomatyzować proces zasłaniania okien – gdy tylko temperatura w pomieszczeniu się podniesie, czujniki to wykryją.

System VELUX ACTIVE może też przewidywać zmianę pogody i zareagować wcześniej, ponieważ pobiera dane z lokalnych stacji pogodowych dzięki Wi-Fi. Wszystko po to, aby zapewnić domownikom najlepszą temperaturę.

5 dobrych rad - jak zadbać o odpowiednią temperaturę w domu podczas upałów.

  • Należy ograniczyć otwieranie okien w ciągu dnia, aby do wnętrza nie wpadało gorące powietrze. Aby następowała wymiana powietrza, warto zamontować nawiewniki.
  • Mieszkanie powinno się wietrzyć dopiero po zmroku, gdy powietrze jest chłodniejsze.
  • W ciągu słonecznego dnia należy stosować przesłony okienne, jak markizy, rolety lub zasłony. Najskuteczniejsze są przesłony, które montuje się od zewnątrz szyby.
  • Warto stosować wentylator albo klimatyzację. Trzeba pamiętać, że różnica temperatur pomiędzy dworem, a domem nie powinna wynosić więcej niż 5 stopni Celsjusza, aby nie zaszkodzić zdrowiu.
  • Nie wolno zapomnieć o nawadnianiu i schładzaniu organizmu. Powinno się pić około 2 litrów wody dziennie, najlepsza jest zwykła woda.

źródło i zdjęcia: Velux

Pozostałe porady
Jakie okna wstawić do nowoczesnego domu?
Jakie okna wstawić do nowoczesnego domu?
Ma być prosto, elegancko i funkcjonalnie. To podstawa stylu nowoczesnego. Rozwiązania...
Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska styczeń - luty 2020

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny

Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny