Porady

Jak oszczędzać ciepło w domu?

09.04.2014

Prąd elektryczny jest bardzo potrzebny i ułatwia nam życie. Obecnie nie jesteśmy w stanie wyobrazić sobie już życia bez elektryczności. Należy jednak pamiętać, jak oszczędzać ciepło w domu.

Jak oszczędzać ciepło w domu?

Ogranicz ogrzewanie mieszkania do minimum w czasie urlopu, wyjazdu na weekend. Ponowne nagrzanie pomieszczenia nie trwa długo. Nie ustawiaj grzejnika na maksymalną temperaturę - zbyt suche powietrze źle wpływa na zdrowie i urodę. Obniżenie na noc temperatury o 2-3 stopnie jest korzystne dla zdrowego snu. Obniżenie temperatury o 1 stopień, to oszczędność energii około 5% ciepła.

Nie zasłaniaj grzejników firankami i zasłonami. Usuń ozdobne obudowy grzejników - kierują duże części ciepła z grzejnika na ścianę, przez którą przenika ono na zewnątrz - warto zamontować ekrany zagrzejnikowe (płyty z materiału izolacyjnego pokryte warstwą materiału, odbijającego promieniowanie cieplne) - dzięki temu strumień ciepła kierowany jest do wnętrza mieszkania, a nie poprzez ścianę na zewnątrz.

Stare okno przepuszcza nawet 10 razy więcej ciepła niż ściana. Nowoczesne okno 2-2,5 razy. Jeżeli masz duże okna, to możesz oszczędzić nawet połowę wydatków na ogrzewanie. Wymiana okien jest zwykle najlepszą inwestycją przy oszczędzaniu energii. Nowe okna są także szczelne. Wprawdzie to także zmniejsza zużycie energii, ale Twój dom potrzebuje także wentylacji. Wprawdzie wentylacja powoduje straty ciepła, ale w dobrze wentylowanym domu żyje się zdrowo (nie ma grzybów, wilgoci).

Stare okna były specjalnie zaprojektowane jako nieszczelne. Dlatego pamiętaj, by często wietrzyć dom lub założyć okna z kratkami lub rozszczelniane.

Mieszkanie należy wietrzyć krótko, lecz intensywnie np. poprzez szerokie otwarcie okien na przeciwległych końcach mieszkania tak, aby wytworzyć przeciąg. - podczas intensywnego wietrzenia mieszkania należy zakręcić zawór przy grzejniku, aby nie tracić ciepła.

Umożliwiają one dokładne ustawienie temperatury w pomieszczeniach na wymaganym poziomie i pozwalają ograniczyć pobór ciepła.

źródło i zdjęcie: TAURON