Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Zasobniki i podgrzewacze wody

Jak korzystać z podgrzewacza gazowego?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Gazowe podgrzewacze pojemnościowe są wydajnym i ekologicznym źródłem ciepłej wody, pod warunkiem, że zostały prawidłowo zamontowane. Podczas eksploatacji mogą jednak pojawić się nieprawidłowości, które mylnie brane są za usterkę podgrzewacza.

Warunkiem prawidłowej eksploatacji jest sprawne działanie zaworu bezpieczeństwa, dlatego co jakiś czas trzeba sprawdzić jego działanie przez pokręcenie pokrętła zaworu. Zawór jest sprawny, jeżeli z jego otworu wypływowego podczas próby wypływa woda.

Kapanie wody z otworu wypływowego zaworu bezpieczeństwa może pojawić się podczas używania podgrzewacza, ponieważ wiąże się to z rozszerzalnością objętościową wody na skutek jej grzania - świadczy o prawidłowej pracy zaworu. Może też wskazywać na zbyt duże ciśnienie wody w instalacji wodociągowej, ale to nie jest usterka. Wystarczy zastosować reduktor ciśnienia wody i przeponowe naczynie wzbiorcze.

Ważne jest zainstalowanie zbiornika wyrównawczego, jeżeli na wlocie zimnej wody zamontowano zawór zwrotny. Brak takiego zbiornika może uszkodzić zawór bezpieczeństwa, a nawet podgrzewacz.

Po rozpoczęciu grzania, w kontakcie gorących spalin z zimną wodą w zbiorniku, można usłyszeć syczenie z parującej wody. Może się to kojarzyć z przeciekaniem podgrzewacza. Jeśli syczenie ustanie po wyłączeniu się palnika, oznacza to normalną pracę urządzenia. Kapanie ustanie po wzroście temperatury w zbiorniku do ok. 40°C., zaś zalecaną temperaturą eksploatacyjną jest  45-65°C.

Podgrzewacze gazowe wyposażone są w  zabezpieczenie – czujnik ciągu kominowego, który odcina dopływ gazu do palnika i uniemożliwia wypływ spalin do pomieszczenia.

Częste wyłączanie się podgrzewacza może uruchomić czujnik ciągu kominowego na skutek niesprawnego komina. Fakt zadziałania czujnika ciągu można stwierdzić odpinając go od przerywacza ciągu na pewien czas. Jeśli podgrzewacz przestanie się wtedy wyłączać, oznaczać to będzie, że konin jest niesprawny.

Należy czasem sprawdzić palnik oraz do rurę spalinową podgrzewacza. Jeżeli gromadzi się tam sadza, oznaczać to może, że w pomieszczeniu jest za mało powietrza. W takim przypadku trzeba wezwać kominiarza.

Przyczyną może być również uszkodzenie zaworu regulującego. Jeżeli podgrzewacz znajduje się w zakurzonym i zapylonym pomieszczeniu, to po pewnym czasie pracy może nastąpić przytkanie dyszy i skrócenie płomienia świeczki.

Wtedy krótka świeczka nie dogrzewa termopary i podgrzewacz się wyłącza. Aby sprawdzić świeczkę, trzeba zdjąć osłony i zajrzeć do komory spalania podgrzewacza. W przypadku, gdy płomień świeczki jest zbyt mały należy zwiększyć wysokość płomienia. Jeżeli palnik nadzoru nie pali się po zwolnieniu przycisku może to świadczyć o uszkodzonej termoparze lub czujniku ciągu kominowego.

Jeżeli jednak palnika nadzoru nie można zapalić, niesprawny może być zapalacz lub przytkana dysza palnika. Wówczas trzeba wymienić odpowiednią część lub przeczyścić zatkaną dyszę. W trakcie eksploatacji każdego typu podgrzewacza następuje wytrącanie się z podgrzewanej wody związków wapnia i magnezu, osadzających się na ściankach i utrudniających wymianę ciepła pomiędzy podgrzewaną palnikiem powierzchnią zbiornika a wodą.

Słyszalne z wnętrza zbiornika stukanie podczas pracy palnika głównego podgrzewacza lub po odkręceniu kranu z ciepłą wodą, oznaczają, że w podgrzewaczu jest kamień kotłowy, który musi być usunięty przez wykwalifikowanego instalatora.

Właściwa instalacja oraz przestrzeganie instrukcji obsługi i eksploatacji są kluczowe, by użytkowanie podgrzewacza przebiegło bez zakłóceń.

źródło i zdjęcia: Termica

Pozostałe porady
Ochrona przed korozją, czyli jak dbać o ogrodzenia z bloczków kamiennych?
Ochrona przed korozją, czyli jak dbać o ogrodzenia z bloczków kamiennych?
Ogrodzenia firmy JONIEC® są niezwykle trwałe – wciąż można spotkać płoty, które od kilkunastu...
Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze październik 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska listopad - grudzień 2019

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny

Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny