Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Masy i mieszanki tynkarskie

Spoinowanie płyt gipsowo - kartonowych

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty

Spoinowanie płyt gipsowo - kartonowych jest jednym z kluczowych etapów prac w technologii suchej zabudowy. Poprawnie przygotowane łączenia i użycie świetnej jakości, odpowiednio dobranych materiałów to aspekty do których wykonawca powinien przywiązywać największa wagę. Użycie gotowej masy ATLAS GTA wraz z taśmą zbrojącą umożliwia przyspieszenie prac i gwarantuje estetyczny i trwały efekt.

Spoinowanie krok po kroku

Cały proces gruntowania i spoinowania płyt powinien odbywać się w odpowiednich warunkach. Ważna jest temperatura otoczenia (min. 5 stopni C) i ustabilizowana wilgotność (po zakończeniu prac mokrych - wykonaniu tynków, wyschnięciu wylewek itp.).

Płyty gipsowo - kartonowe cięte lub z krawędziami prostymi trzeba przygotować do spoinowania. Zaczynamy więc od frezowania, czyli złagodzenia kąta prostego za pomocą struga kątowego lub nożyka. Następnie należy oczyścić łączenia z powstałego kurzu. W przypadku gotowych płyt z krawędziami półokrągłymi trzeba jedynie dokładnie je odpylić.

Kolejnym krokiem jest aplikacja produktu, tj. wciśnięcie masy w przestrzeń między płytami. Można to zrobić za pomocą pacy lub wałka - w tym przypadku rekomenduje się dociśnięcie produktu szpachelką w celu dokładnego wypełnienia spoiny.

Kolejnym etapem, wykonywanym po wstępnym związaniu masy ATLAS GTA w szczelinach pomiędzy płytami, jest wklejenie wybranej taśmy zbrojącej: z włókna szklanego, papierowej lub amerykańskiej. Trzeba dołożyć cienką warstwę produktu, a następnie wkleić taśmę, która powinna być nałożona tak, aby jej środek wypadał dokładnie w miejscu łączenia płyt.

Następnie wystarczy nanieść kolejną warstwę gładzi za pomocą wałka lub pacy i wyrównać powierzchnię. Sugeruje się dociśnięcie łączenia za pomocą szpachelki lub pacy, mające na celu równomierne rozprowadzenie oraz usunięcie pęcherzyków powietrza spod taśmy. W razie szpachlowania całej powierzchni, najpierw należy wyrównać chłonność płyt i łączeń za pomocą środka gruntującego. Gładź nakłada się po całkowitym wyschnięciu gruntu.

ATLAS GTA to gładź, którą można nakładać wałkiem, pacą lub mechanicznie, jednak wcześniej konieczne jest wyrównanie powierzchni za pomocą szerokiej pacy ze stali nierdzewnej, a po całkowitym wyschnięciu zeszlifowanie drobnych nierówności ręcznie lub mechanicznie. 

źródło i zdjęcia: Grupa Atlas

Pozostałe porady
Ochrona przed korozją, czyli jak dbać o ogrodzenia z bloczków kamiennych?
Ochrona przed korozją, czyli jak dbać o ogrodzenia z bloczków kamiennych?
Ogrodzenia firmy JONIEC® są niezwykle trwałe – wciąż można spotkać płoty, które od kilkunastu...
Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze październik 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska listopad - grudzień 2019

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny

Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny