Porady

Projekt nawierzchni - dlaczego jest tak ważny?

02.04.2014

Podobnie jak dom, tak i jego otoczenie wraz z nawierzchnią wymagają stworzenia odpowiedniego projektu. Najlepiej to zadanie powierzyć specjalistom. Przemyślana, odpowiadająca na potrzeby inwestora koncepcja aranżacji przestrzeni sprawi, że będzie ona nie tylko estetyczna, ale i funkcjonalna.

Venetia postokąt - LibetDostosowanie poszczególnych fragmentów otoczenia do wyznaczonych im funkcji, czyli rozplanowanie ścieżek, podjazdów, tarasów oraz dobór właściwych materiałów nawierzchniowych przesądza nie tylko o użyteczności, ale zapewnia również odpowiedni komfort użytkowania. Wymaga to jednak wiedzy, doświadczenia i dobrej znajomości oferty rynkowej. Dlatego tak istotne jest, aby  indywidualny projekt aranżacji otoczenia i jej głównych składowych – brukowanych nawierzchni  powstał jeszcze przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac.

Projekt nawierzchni, a inwestor

"Projekt nawierzchni jest dla inwestora przede wszystkim dużym ułatwieniem" mówi arch. Krystyna Sarnacka, projektantka w firmie Libet. "Bardzo często potrzebuje on merytorycznego wsparcia, pomocy przy wyznaczeniu powierzchni, doborze asortymentu, czy też dostosowaniu nawierzchni do stylu architektonicznego budynku".

Projekt powstaje w ścisłej współpracy pomiędzy inwestorem, a projektantem, przy uwzględnieniu potrzeb mieszkańców oraz zachowania równowagi pomiędzy walorami funkcjonalnymi i estetycznymi. Projekt wykonywany jest na zlecenie konkretnego inwestora i dlatego powinien być zgodny z jego potrzebami, oczekiwaniami, a także gustem i preferencjami estetycznymi. Nawet najlepszy projekt okaże się tym złym, jeśli jego założenia będą sprzeczne z upodobaniami użytkowników.

Dobry projekt nawierzchni, czyli jaki?

Podstawowymi cechami dobrego projektu nawierzchni są przede wszystkim jego funkcjonalność i  indywidualizacja.

Ponadto ważne jest, aby rodzaj zastosowanego materiału współgrał z architekturą i jednocześnie idealnie harmonizował z otoczeniem. W zależności od wizji inwestora oraz inwencji i pomysłów architekta dobrze zaprojektowana nawierzchnia może podkreślać stylistykę bryły domu bądź tylko subtelnie ją uzupełniać.

Toscania prostokąt - Libet Venetia koło - Libet

Co zawiera projekt nawierzchni?

Projekt nawierzchni zawiera szczegółowe dane, które ukazują wizję przyszłego otoczenia domu wraz z możliwością wykonania aranżacji przestrzeni. Obejmuje on m.in. szkic koncepcyjny, czyli ogólny wygląd przestrzeni wokół domu, wraz ze wskazaniem usytuowania elementów małej architektury oraz ich szczegółowych wymiarów.

"W projekcie nawierzchni znajduje się również wyszczególniony rodzaj asortymentu, a więc informacje o wszystkich użytych kostkach brukowych, płytach, elementach uzupełniających takich jak stopnie schodowe czy palisady" mówi arch. Krystyna Sarnacka. "Co ważne, zawiera również ich dokładne ilości podane w  metrach kwadratowych. Do projektu dołączane są także zdjęcia z poprzednio wykonanych realizacji na zaproponowanym materiale nawierzchniowym".

Wszystko to sprawia, że dysponując projektem aranżacji nawierzchni dokładnie wiemy jak będzie ona wyglądała, jaki materiał i jaka jego ilość zostanie wykorzystana, oraz gdzie możemy go kupić.


Źródło i zdjęcia: Libet

Firma powiązana:

Libet

Telefon 71 335 11 01, 801 542 381
www.libet.pl

Libet