Porady

Czyszczenie kostki brukowej, czyli zaczynamy wiosenne porządki

02.04.2014

Wojciech Średniawa, projektant z firmy Polbruk podpowiada, jak zatroszczyć się o nawierzchnię z kostki brukowej, by mogła zdobić posesję przez cały rok.

Pięć kroków do czystej kostki

Kostka brukowa jest jednym z niewielu materiałów nawierzchniowych, które dobrze znoszą trudne warunki pogodowe i nie wymagają skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Dbanie o tego typu nawierzchnię sprowadza się w gruncie rzeczy do pięciu podstawowych czynności. Są to: regularne zamiatanie, usuwanie powstałych zabrudzeń, okresowe przemywanie wodą, likwidowanie chwastów wrastających pomiędzy poszczególne elementy i uzupełnianie fug.

Ważne, by nie zapomnieć o tych czynnościach zwłaszcza po zimie – okresie, w którym kostka brukowa w szczególności narażona jest na szkodliwe czynniki oraz kilkumiesięczny brak pielęgnacji. Pamiętajmy jednak, żeby prace te wykonywać w odpowiedni sposób, gdyż niewłaściwe ich przeprowadzenie może przynieść skutek odwrotny od zamierzonego.

Czyszczenie kostki brukowej

Wiosenne czyszczenie kostki brukowej powinniśmy podzielić na następujące etapy:

  • dokładne oczyszczenia kostki brukowej z naniesionego przez zimę piasku i pozostałości liści. Wykorzystać do tego można miotłę wykonaną z mocnego włókna syntetycznego.

  • dokładnie umyć kostkę silnym strumieniem wody, najlepiej przy użyciu myjki ciśnieniowej. Pozwoli to usunąć zabrudzenia będące wynikiem pyłu wnikającego w zagłębienia materiału oraz porostów pojawiających się zwłaszcza w miejscach zacienionych i wilgotnych.

  • do usunięcia zielonych nalotów wykorzystać również można środki chemiczne przeznaczone do kostki brukowej, które jednocześnie przywracają jej właściwości  antypoślizgowe. Aby uniknąć tego typu problemów w przyszłości zalecane jest korzystanie ze środków impregnujących kostkę, które nie tylko ochronią ją przed brudem i plamami, ale także pogłębiają jej barwę i zmniejszają nasiąkliwość. Unikać należy natomiast zeskrobywania mchów i porostów, gdyż ostre narzędzia mogą uszkodzić strukturę kostki.

  • kolejnym etapem prac powinno być pozbycie się ewentualnych chwastów wrastających w fugi. Najbezpieczniej jest wykorzystać do tego chemiczne środki, pamiętajmy jednak, by stosować ekologiczne preparaty, które nie zniszczą trawy i kwiatów. Mechaniczne usuwanie zbędnej roślinności może bowiem spowodować naruszenie stabilności poszczególnych elementów. Ostatnią czynnością na drodze do wypielęgnowanej nawierzchni jest uzupełnienie fug.

  • braki w spoinach należy wypełnić  przesianym piaskiem, który wniknie głęboko w szczeliny. Jego nadmiar należy natomiast delikatnie zamieść i gotowe - czysta i zabezpieczona nawierzchnia jest przygotowana na wiosenno-letni sezon.  

Źródło i zdjęcie: Polbruk