Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Systemy rynnowe

Deszczówka – źródło korzyści

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Klimat w naszym kraju dynamicznie się zmienia, nie ulega to wątpliwości. Coraz cieplejsze zimy i upalne lata niosą za sobą szereg anomalii pogodowych, których konsekwencje bywają fatalne w skutkach. Na przemian zdarzają się długotrwałe ulewy albo susze.

Dlatego bardzo ważne jest nauczenie się odpowiedniego korzystania z wody, radzenia sobie z jej brakiem lub nadmiarem. Suchy kwiecień, po którym przyszedł mokry i burzowy maj sprawiły, że sytuacja hydrologiczna w Polsce była naprawdę zła. W wielu miejscach doszło do podtopień, wystąpiło nawet ryzyko powodzi, a interwencje strażaków można było liczyć w dziesiątkach tysięcy.

Woda przez wielu uważana jest za nieokiełznany żywioł, ale umiejętne jej wykorzystanie pozwoli uczynić z niej użyteczny surowiec, przysparzający zdecydowanie więcej korzyści aniżeli strat.

Rozwiązanie spadające z nieba

Żar leje się z nieba, a w prognozie pogody nie widać opadów? Kiedy deszcz już w końcu spadnie, warto będzie spożytkować go w pełni. Wydawać się może, że poprawne odzyskiwanie, gromadzenie czy rozprowadzanie deszczówki po posesji jest kłopotliwe. Nic bardziej mylnego!

To łatwe, ekologiczne a w dodatku ekonomiczne. Wodę opadową wykorzystać można choćby w pracach ogrodniczych, jest ona bowiem świetnie przyswajalna przez rośliny. W ciągu zaledwie kwadransa opadów z dachu o średniej powierzchni odprowadzanych jest ponad 300 litrów wody!

- Najprostszym i zarazem najefektywniejszym sposobem jej wykorzystania jest ustawienie specjalnych kolumnowych zbiorników, których pojemność może dochodzić nawet do kilku tysięcy litrów. Deszczówka trafia do nich przez rurę spustową, do której podłącza się tzw. wyłapywacz – wyjaśnia Anna Góral, ekspert firmy Galeco, polskiego producenta systemów rynnowych.

Istnieją także metody wykorzystujące podziemne systemy zbierania wody, takie jak skrzynki rozsączające. Są rozwiązaniem droższym, ale wydatek szybko się zwraca. Zadaniem skrzynek jest magazynowanie wody i stopniowe odprowadzanie jej do gruntu, w taki sposób, by ziemia zachowała odpowiedni poziom nawodnienia i nie dochodziło do zalania gruntów.

Deszcz możliwości

Deszczówka znajduje wiele praktycznych zastosować w otoczeniu domu. Jej wykorzystanie pozwala oszczędzić czas i zmniejszyć część ponoszonych wydatków nawet o 50%!

- Deszczówkę poza nawadnianiem roślin z powodzeniem użyjemy także do napełniania przydomowych oczek wodnych i sadzawek. Doskonale sprawdzi się ponadto przy myciu samochodu czy pracach porządkowych wokół naszego gospodarstwa. Bez obaw możemy czyścić nią nawet okna, gdyż nie zostawia białych smug – radzi ekspert.

O właściwym zagospodarowaniu wody deszczowej pomyśleć powinni wszyscy właściciele domów, ponieważ niesie to szereg pozytywnych aspektów.

źródło i zdjęcia: Galeco

Pozostałe porady
Urządź pokój dziecka z produktami Soudal
Urządź pokój dziecka z produktami Soudal
Rok szkolny zbliża się dużymi krokami, czas aby się upewnić, czy pokój dziecka to miejsce...
Budujemy Dom lipiec - sierpień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze wrzesień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska wrzesień - październik 2019

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny

Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny