Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Akcesoria dachowe

Akcesoria dachowe - w co warto zainwestować?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

"Pewny dach nad głową" - to hasło, które powinno przyświecać każdemu inwestorowi przy wyborze pokrycia dachowego. Czy ma być to dachówka betonowa, ceramiczna a może blachodachówka? Samo wybranie rodzaju pokrycia dachowego już budzi wiele emocji. A co z pozostałymi elementami tj. warstwą wstępnego krycia, taśmą uszczelniająco-wentylacyjną? W jakie inne akcesoria dachowe warto zainwestować? Ten temat wielu inwestorów bagatelizuje. A dach to nie tylko dachówka, ale cały system, który musi ze sobą współpracować i wzajemnie się uzupełniać.

Warstwy wstępnego krycia mogą występować jako membrany wysokoparoprzepuszczalne jak i papy bitumiczne. Membrany odpowiadają za wyprowadzenie wilgoci z ocieplenia między krokwiami, a co za tym idzie chronią dach przed zawilgoceniem. Największe niebezpieczeństwo dla całego systemu dachowego stanowi skraplająca się para wodna, która może doprowadzić do rozwoju grzybów lub pleśni na drewnianych elementach.

Właściwy i przemyślany wybór warstwy wstępnego krycia jest niezwykle istotny, ponieważ w przypadku awarii jego wymiana jest praktycznie niemożliwa, bez konieczności demontażu dachówki czy też blachodachówki. Dlatego też warto zainwestować w membrany, na które producent udziela wieloletnich gwarancji jak np. Divoroll Maximum+ 2S. Membrana ta charakteryzuję się wysoką gramaturą, bo aż 200g/m2, wysoką paroprzepuszczalnością. Ponadto wyposażona ona jest w dwa pasy kleju, które tworzą dodatkowe zabezpieczenie przed przenikaniem wody jak i wiatru do termoizolacji.

Papa Braas-BIT Premium SBS
Papa Braas-BIT Premium SBS

W przypadku konieczności pozostawienia tymczasowo (np. na okres zimy) konstrukcji bez pokrycia zasadniczego najlepszym rozwiązaniem jest odeskowanie i zamontowanie papy. Ten rodzaj pokrycia ma swoją długoletnią tradycję. Wybór papy podobnie jak w przypadku wyboru membrany nie powinien być przypadkowy. Warto zwrócić uwagę czy wybrany produkt zapewni hydroizolację dachu i będzie służył nam już po ułożeniu dachu zasadniczego. Dobrym rozwiązaniem jest papa Braas-BIT Premium SBS z 20 letnią gwarancją na hydroizolacyjność.

Pokrycie ma nie tylko przykuwać spojrzenie, ale ma też chronić dach przed działaniem czynników atmosferycznych. Gromadzenie się wilgoci pod połacią dachu negatywnie wpływa na jego funkcjonowanie. Jeśli dach ma efektywnie pełnić swoją funkcję, trzeba umożliwić swobodny przepływ powietrza i odprowadzić do atmosfery gromadzącą się wilgoć. Pomogą w tym taśmy wentylacyjno-uszczelniające Braas.

Figaroll Plus to taśma uszczelniająco-wentylacyjna, która perfekcyjne działanie zawdzięcza dwukanałowemu systemowi wentylacji. Mocne i elastyczne aluminiowe krawędzie zapewniają rozciągliwość na poziomie nawet 50%, co pozwala na precyzyjne pokrycie nawet dachówek o wysokim profilu. Taśma jest wyjątkowo łatwa i szybka w montażu.

Komin. Jeden z trudniejszych detali dachu do obrobienia. Kominy mogą znajdować się na środku połaci jak i w samej kalenicy. Jaki materiał zastosować do obróbki tego detalu? Odpowiedź jest jedna. Produkt, który zapewni nam 100% szczelności, a zarazem będzie dopasowany kolorystycznie do pokrycia dachowego. Takim materiałem jest taśma Wakaflex 2, która posiada 20 letnią gwarancję na szczelność taśmy. Kolorystycznie jest dostosowana do dachówek betonowych jak i ceramicznych firmy Braas.

Powierzchnia taśmy Wakaflex 2 łatwo zespaja się z gładkim podłożem. Jej boczne pasma kleju butylowego dodatkowo uszczelniają połączenie, skutecznie zabezpieczając przed wnikaniem wody, śniegu czy kurzu pod pokrycie.

Nie można też zapomnieć o systemie komunikacji dachowej, który musi być bezpieczny i stabilny. Na system ten składają się dachówki funkcyjne z aluminiowymi elementami, na których można zamocować pojedyncze stopnie kominiarskie lub ławy.

W czasie zimy na dachach wielu domów zalega duża warstwa śniegu. Taka czapa śniegu, gdy się zsunie, może wyrządzić dużo szkód np. zniszczyć znajdujące się w bliskiej odległości  rośliny, a nawet uszkodzić samochód, który stoi blisko krawędzi dachu. Spadający śnieg jest też wielkim zagrożeniem dla człowieka. Nie warto ryzykować. Należy założyć sprawdzony system przeciwśnieżny. System aluminiowy Braas składa się z dachówek aluminiowych dostosowanych pod model dachówki oraz płotka przeciwśnieżnego. System ten przewiduje możliwość montażu nie tylko płotka, ale również belki przeciwśnieżnej. Ludzkie zdrowie jest najważniejsze, więc na tego typu rozwiązaniach nie warto oszczędzać.

źródło i zdjęcia: Monier Braas

Pozostałe porady
Wanna i prysznic – duet idealny
Wanna i prysznic – duet idealny
Wanna czy prysznic to jedno z ważniejszych pytań, które stawiamy sobie urządzając naszą...
Czas na Wnętrze wrzesień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska wrzesień - październik 2019

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny

Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny