Porady

Czy każdą bramę garażową można wyposażyć w napęd elektryczny?

27.03.2014

Odpowiedź eksperta: Należy zacząć od tego, co w moim mniemaniu jest jednym z najbardziej kluczowych elementów, to znaczy prawidłowego montażu bramy garażowej. Wbrew częstemu wyobrażeniu napęd elektryczny nie służy temu, aby ukryć czy też zniwelować niedociągnięcia popełnione podczas montażu bramy, a przede wszystkim zwiększeniu komfortu użytkowania.

Istnieją także dodatkowe czynniki warunkujące możliwość zautomatyzowania bramy. Są to elementy związane z wymaganiami montażowymi jak odpowiednia wysokość nadproża czy też głębokość garażu przy napędach montowanych pod sufitem. W przypadku napędów montowanych na wał bramy elementem tym jest odpowiednia szerokość węgarka bocznego.

Warto również wiedzieć o tym, że w świetle przepisów prawa brama wraz z automatyką traktowana jest jako maszyna i winna zostać przebadana łącznie z napędami jako urządzenie elektromechaniczne pod kątem spełnienia wymogów maszynowych norm europejskich. Potwierdzeniem pozytywnego przejścia takich badań jest deklaracja zgodności z dyrektywami UE wystawiona przez producenta bramy garażowej lub automatyki. Jest to dodatkowy czynnik, o którym należy pamiętać dokonując wyboru automatycznej bramy garażowej.

Dariusz Królik
Product Manager Nice Polska Sp. z o.o.

Firma powiązana:

Nice Polska

Telefon 22 759 40 00
www.nice.pl
nice@nice.pl

Nice Polska