Porady

Czym powinniśmy się kierować przy wyborze farby elewacyjnej?

27.03.2014

Odpowiedź eksperta: Estetyczny wygląd elewacji nabiera coraz większego znaczenia dla współczesnych konsumentów. W niepamięć odeszły już bowiem czasy, gdy o wyborze koloru fasady decydował przypadek. Dziś zwiększająca się dostępność modnych odcieni oraz rosnąca świadomość konsumentów sprawiają, że wybranie "tego jedynego koloru" staje się niezwykle kłopotliwe.

Oczywiście, najwygodniejszym rozwiązaniem jest zaplanowanie koloru elewacji już na poziomie projektu domu. Wtedy o wyborze właściwej barwy decyduje architekt, który wskazuje odcień zgodny z całą kompozycją budynku. Problem pojawia się, gdy sami musimy zadbać o wygląd fasady. W takim wypadku, należy kierować się kilkoma prostymi wskazówkami, które znacznie ułatwią nam wybór.

Po pierwsze nie zapominajmy, że fasada naszego domu powinna współgrać i komponować się z otaczającym krajobrazem m.in. z kostką brukową, z ogrodzeniem czy małą architekturą w ogrodzie.

Po drugie, zwróćmy szczególną uwagę na elementy architektoniczne samej bryły np. kolor dachówki, stolarki okiennej oraz drzwiowej. Pamiętajmy, że głównym zadaniem koloru jest dopełnienie formy budynku i stworzenie harmonijnej całości. Badania pokazują, że Polacy są niezwykle przywiązani do białego koloru elewacji i to właśnie białą farbę kupujemy najchętniej.

Białe elewacje są uniwersalne i sprawdzają się zarówno w nowoczesnym, jak i na klasycznym budownictwie. Co więcej, biel stwarza wrażenie czystości i nowości. Drugim, najczęściej wybieranym kolorem elewacji są wszystkie odcienie żółtego. Wykorzystanie żółtego nadaje elewacji ciepły, rozświetlony charakter i wywołuje pozytywne emocje. Żółte elewacje znakomicie sprawdzają się w przypadku domów parterowych, gdyż ciepłe, słoneczne odcienie doskonale komponują się z wszelkimi brązami, charakterystycznymi dla dachówek oraz stolarki okiennej czy drzwiowej.

Wraz z pojawiającymi się nowymi trendami kolorystycznymi, w palecie barw elewacyjnych coraz częściej pojawiają się nowe, nieco awangardowe propozycje. Niewątpliwym przykładem, jest kolor czarny, który przy umiejętnym zastosowaniu, może okazać się znakomitym akcentem dodającym fasadzie prestiżu i nietuzinkowej elegancji. Dotychczas, kolor czarny był wyborem zupełnie niepopularnym, ze względu na fakt, że ciemne farby absorbowały znacznie większe ilości promieni słonecznych. Prowadziło to do nieodwracalnych zmian powłoce, a w efekcie końcowym do uszkodzeń elewacji. Dziś jednak, farby nowej generacji, wykorzystują nowoczesne spoiwa, dzięki czemu ich trwałość – nawet w przypadku ciemnych barw – jest znacznie większa. Mimo wszystko, eksperci odradzają użycia ciemnych barw na dużych powierzchniach i polecają fragmentaryczne zastosowanie.

Grzegorz Federowicz
Dyrektor ds. Rynku Klienta Indywidualnego Caparol Polska