Porady

Ogrzewanie podłogowe w pigułce

03.07.2014

Podczas wyboru ogrzewania płaszczyznowego należy sprawdzić możliwość jego zastosowania w danym rozwiązaniu architektonicznym (konstrukcja i nośność stropów, docelowa grubość wylewek, zastosowane okładziny posadzkowe).

Jeżeli nie ma przeciwwskazań, należy zastanowić się nad docelowym źródłem ciepła – czy będzie to kocioł tradycyjny, gazowy lub olejowy czy może nowoczesne źródło niskotemperaturowe jak kocioł kondensacyjny czy pompa ciepła. Będzie to miało zdecydowany wpływ na konieczność stosowania dodatkowych układów mieszających bądź to w samej kotłowni bądź przy rozdzielaczach instalacyjnych. Należy zwrócić uwagę, iż oszczędności eksploatacyjne wynikające z zastosowania ogrzewania podłogowego niemal zawsze wiążą się z zastosowaniem źródeł niskotemperaturowych. Warto ustalić także rodzaj zastosowanej okładziny posadzkowej.

Najlepszym rozwiązaniem są okładziny ceramiczne i kamienne – umożliwiają dobre przewodzenie ciepła i uzyskanie odpowiedniej wydajności instalacji. Nieco gorszym rozwiązaniem są wykładziny dywanowe i panele podłogowe. Przy ich zastosowaniu należy liczyć się z nieco obniżoną wydajnością cieplną instalacji. Najgorszym rozwiązaniem jest stosowanie okładzin w postaci parkietów czy grubych wykładzin dywanowych. Posiadają one bardzo duży opór cieplny niwecząc działanie instalacji. Kolejną sprawą jaką musimy przemyśleć już na etapie inwestycyjnym jest zastosowanie i rodzaj automatyki sterującej. Instalacja nie wyposażona w automatyczną regulację nie pozwala na zmiany temperatury w cyklach dobowych (np. obniżenie nocne) pozbawiając użytkownika możliwości oszczędności.

Przy stosowaniu automatyki przewodowej należy bezwzględnie sprawdzić u producenta wymaganą minimalną ilość żył w przewodach przyłączeniowych i ich zalecany przekrój. W przypadku automatyki bezprzewodowej warto upewnić się, iż wybrany model automatyki nie „zresetuje się” po wyczerpaniu baterii zasilających urządzenia. I na koniec najważniejsze. Warto zainwestować w sprawdzone, markowe produkty dostarczane przez producentów dysponujących wsparciem na poziomie projektowym i instalacyjnym. Da nam to gwarancję, iż zamontowana w naszym obiekcie instalacja ogrzewania podłogowego będzie służyła bezawaryjnie i stosunkowo tanio.

źródło i zdjęcia: KAN

Mariusz Choroszucha

Kierownik Działu Doradztwa Technicznego KAN

Firma powiązana:

KAN

Telefon 85 749 92 00
www.kan-therm.com
kan@kan-therm.com

KAN