Porady

Jak sterować piecem akumulacyjnym?

04.03.2014

Nawet najnowocześniejszy system grzewczy, bez odpowiedniego sterowania, nie przyniesie nam korzyści w postaci komfortu cieplnego i oszczędności finansowych. Dlatego tak ważną rolę spełnić mogą elektroniczne urządzenia sterujące, które zapewnią odpowiednią pracę pieca z uwzględnieniem indywidualnych wymagań użytkowników systemu grzewczego.

Powyższa zasada obejmuje również piece akumulacyjne zarówno statyczne jak i dynamiczne. Zacznijmy od tego, że ogrzewacze akumulacyjne serii DOA firmy Elektrotermia, należy wyposażyć w urządzenie, dzięki któremu sterujemy oddawaniem przez piec ciepła do pomieszczenia. Zastosowanie regulatora zwłaszcza z możliwością nastaw na cały tydzień zwiększa też komfort użytkowania ogrzewacza. Dodatkowo można zastosować sterowanie pogodowe piecem w zależności od temperatur, jakie są na zewnątrz.

Dzięki zastosowaniu sterownika pogodowego uzyskujemy optymalizację kosztów związanych z nagrzewaniem się pieca. Dzięki takiemu urządzeniu jest to proces zautomatyzowany ściśle związany z aktualną pogodą, czyli z zapotrzebowaniem na ciepło. Dodatkowo uzyskujemy komfort w postaci bezobsługowej pracy pieca. Drugi rodzaj sterownia, czyli pokojowe regulatory temperatury sterują oddawaniem przez piec ciepła do pomieszczenia. W tym procesie ważne jest to, aby programować obniżki temperatury w momentach naszej nieobecności lub np. w nocy tak, żeby ciepło nie było oddawane niepotrzebnie. Uzyskuje się dzięki temu optymalizację oddawania ciepła przez piec.

Tak sterowany ogrzewacz akumulacyjny staje się bezobsługowym urządzeniem. Piec pobiera energię elektryczną wystarczającą do wytworzenia ciepła potrzebnego przy aktualnych warunkach pogodowych i oddaje to ciepło do pomieszczenia wtedy, gdy jest to potrzebne.

Arkadiusz Ryba
Elektrotermia
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa

źródło i zdjęcia: Elektrotrermia Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa