Porady

Fundamenty - o co zadbać przy ich budowie?

31.01.2014

Budowa fundamentu wbrew potocznym opiniom, jest procesem złożonym i wymagającym dużej uwagi. Ważne jest nie tylko właściwe zaprojektowanie, ale też i wykonanie. Wszelkie błędy są trudne do usunięcia i często negatywnie wpływają na pozostałe elementy budynku, jak też jego walory użytkowe.

Fundament powinien nie tylko we właściwy sposób przenosić obciążenia budynku, ale również zapewniać barierę ochronną przed wilgocią z gruntu, jak również efektywnie zabezpieczyć budynek przed ucieczką ciepła. Solidnie wykonany fundament spełni swoją funkcję przez długie lata, dlatego należy szczególnie zadbać o to by został wykonany z godnie z zasadami sztuki budowlanej.

Oto kilka praktycznych rad:

Wykonaj badania geotechniczne gruntu i dobierz fundament dopasowany do specyficznych warunków gruntowych na Twojej działce. Jeśli poziom wód gruntowych jest wysoki lub grunt niestabilny należy rozważyć wykonanie płyty fundamentowej!

Posadowienie fundamentów. Fundamenty powinny być posadowione głębiej niż przemarza grunt. Jeżeli budujemy dom z piwnicą, głębokość będzie wyznaczała wysokość piwnicy. Warto zastanowić się nad budynkiem niepodpiwniczonym – można go wybudować  na płycie fundamentowej co zaoszczędzi nam  koszty wykonania fundamentu, znacznie skróci czas budowy (5-7 dni) oraz zabezpieczy przed podciąganiem wilgoci z gruntu.

UWAGA! Nie wierzmy w wybudowanie fundamentu za parę tysięcy złotych - z reguły oferty te nie obejmują wszystkich prac koniecznych do wykonania min.: izolacja, rozłożenie instalacji, posadzka -  za prace te i tak trzeba będzie zapłacić kilkadziesiąt tysięcy złotych. Lepiej od razu powierzyć wykonanie fundamentu doświadczonej firmie i przyjrzeć się dokładnie kosztorysowi niż dwa razy płacić za to samo.

Wilgoć w domu to zjawisko niepożądane – może uszkodzić materiały budowlane, zmniejszyć ich izolacyjność cieplną i przyczyniać się do rozwoju pleśni i grzybów. Dlatego nie wolno zapominać o odpowiednio dobranej izolacji . Izolacja pionowa chroni pionową powierzchnię fundamentów przed wodą i wilgocią oraz pozioma – ułożona w poprzek ścian i ław fundamentowych, chroni przed podciąganiem kapilarnym czyli przedostaniem się wilgoci w górę. Izolacje pionowe i poziome powinny być ze sobą połączone.

UWAGA! Prawidłowo dobrana  izolacja to dwie dodatkowe korzyści – mniejsze rachunki za ogrzewanie oraz przyjemny klimat w domu. Wielu inwestorów decyduje się na fundament grzewczy, który  nie tylko ogrzewa pomieszczenia  w których przebywamy, ale również zabezpiecza fundament.

Należy odprowadzać nadmiar wody z gruntu, oraz odprowadzać wodę deszczową, osuszając wilgotny teren wokół domu, drenaż zapobiega zawilgoceniu ścian przez wodę gruntową:

  • wykonać drenaż wokół domu!
  • właściwie odprowadzić wodę deszczową!
  • właściwie wykonać izolację przeciwwilgociową!

Zadbać o miejsca zagrożone mostkami termicznymi,  w przypadku fundamentów tradycyjnych są to ściany piwnic i wieńce stropu nad piwnicą. W przypadku płyty fundamentowej odpowiednio dobrana  izolacja wyklucza to zagrożenie.
Oszczędzanie na materiałach do budowy fundamentu nie jest dobrym pomysłem! Skutki odczujemy dopiero po wybudowaniu domu, ale będą bardzo kosztowne i trudne do usunięcia: pękanie ścian, wilgoć, grzyb… .
Aby fundament spełniał swą funkcję, musi być wykonany fachowo – zgodnie z projektem konstrukcyjnym i ze wskazówkami geotechnika.

Płyta fundamentowa to najtańsze i najprostsze rozwiązanie, a w przypadku gruntów organicznych - mułów i torfów, lub na terenach zalewowych to czasami jedyne rozsądne rozwiązanie! Warto wybierać firmy sprawdzone, o ugruntowanej pozycji na rynku, popartej wieloma realizacjami, oraz oferującymi wieloletnią gwarancję. Najlepiej sprawdzić referencje firmy rozmawiając z klientami  którym świadczyli już swoje usługi.

inż. MATS MATTSSON

źródło i zdjęcie: Legalett Polska Sp. z o.o.

Firma powiązana:

Legalett

Telefon 58 554 21 88
www.legalett.com.pl
info@legalett.com.pl

Legalett