Porady

Rozwiązania systemowe Legalett a energooszczędność

27.01.2014

Obecnie liczne rozwiązania systemowe dla budownictwa jednorodzinnego nie tylko spełniają wymagania wynikające z wytycznych, ale również a może przede wszystkim jako profesjonalne i kompleksowe rozwiązania są w stanie spełnić niemal wszystkie oczekiwania klientów.

Rozwiązania systemowe dotyczą różnych dziedzin w zrównoważonym i energooszczędnym budownictwie : konstrukcji budynku, konstrukcji dachu, ogrzewania, rynien itp., ale chyba najważniejszym problemem z którym boryka  się dzisiejsze budownictwo to różnego rodzaju rozwiązania prowadzące do wybudowania energooszczędnego budynku.

W 2013 roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej rozpoczął realizację programu dopłat do budynków energooszczędnych. W latach 2013–2022 przeznaczy na ten cel 300 mln zł. Jest to interesująca oferta dla osób planujących budowę domu, zwłaszcza, że jednorazowa dopłata może wynieść od 30 (w przypadku budowy budynku energooszczędnego) do nawet 50 tys. zł (dla obiektu pasywnego).

Aby podnieść efektywność energetyczną budynku należy zastosować wydajne i  bezawaryjne technologie, które przyniosą zwrot kosztów wydanych na inwestycję w jak najkrótszym czasie. Gwarancją osiągnięcia maksymalnych oszczędności, a co za tym idzie zysków ekonomicznych jest kompleksowe rozwiązanie danego problemu. W przypadku fundamentów przykładem  takiego rozwiązania jest płytowy fundament grzewczy Legalett,  jedyna tego typu technologia na rynku  kompleksowo zajmująca się wszystkimi aspektami fundamentowania w różnych warunkach gruntowych, zaprojektowana  indywidualnie dla danego budynku, gruntu, materiałów z których jest wykonany dom. Ten fundament jest idealnie dopasowany do wymarzonego domu klienta, a nie odwrotnie.

Dodatkowo potraktowanie fundamentu jako części budynku, a nie tylko ławy fundamentowej wymaga kompleksowego spojrzenia na całą budowę i wymusza dodatkowe rozwiązania. I tak w przypadku  Legalett-u za jednym zamachem rozwiązujemy różne kwestie: fundamentowania, krótkiego czasu budowy, ogrzewania, źródła ciepła, odpowiedniego doboru materiałów budowlanych, energooszczędności, pozyskiwania ciepła, izolacji budynku, przemarzania od gruntu, sterowania ogrzewaniem itd. Wykonanie grzewczej płyty fundamentowej nie sprowadza się jedynie do zakupu fundamentu. W skład tego rozwiązania wchodzi wiele komponentów, dzięki którym otrzymujemy niepowtarzalny produkt rozwiązujący za jednym razem wiele z naszych problemów.

Wielu inwestorów sądzi, że tego typu nowoczesne rozwiązania są zbyt kosztowne. To błędne mniemanie, koszt budowy domu ponosimy raz, a oszczędności na rachunkach w późniejszej eksploatacji mamy przez wiele lat. Inwestycja w dom o wysokim standardzie rozwiązań to korzystne finansowo rozwiązanie.  Fundament to podstawa naszego budynku, w kontakcie z wilgotnym, zimnym i przemarzającym podłożem może generować straty w wysokości nawet do 10% w ogólnym bilansie energetycznym.  Złe docieplenie budynku trzeba będzie zrekompensować kosztownym ogrzewaniem.
Na szczęście obecnie coraz częściej zwraca się uwagę na dobre ocieplenie fundamentów i ograniczenie strat cieplnych budynku.

Dzięki temu zapewnimy sobie obniżenie zapotrzebowania na ciepło i niższe koszty eksploatacji na lata. Dlatego warto inwestować w przemyślane i skrupulatnie przygotowane rozwiązania systemowe, takie jak fundament grzewczy, mimo że początkowo cena może się wydawać za wysoka, lecz ostatecznie zrekompensowana jest jakością i ekonomicznie jest bardziej opłacalna w stosunku do tradycyjnych rozwiązań.

inż. Mats Mattsson

źródło i zdjęcia: Legalett