Porady

Zanim kupisz schody?

11.12.2013

Niniejszą poradę warto zacząć od prostego stwierdzenia: schody nigdy nie powinny być kupowane przypadkowo. Należy mieć na uwadze kilka prostych zasad, które pomogą w doborze modelu najbardziej odpowiedniego do potrzeb kupującego, a także warunków przestrzennych, jakimi się dysponuje.

Przed udaniem się do producenta lub sprzedawcy schodów należy dokonać obmiaru miejsca, w którym będą one stały. Potrzebne będą następujące wymiary:

  • wysokość od podłogi do podłogi H;
  • grubość stropu G;
  • wymiar otworu w stropie AxB (czy to otworu już istniejącego, czy też tego, który chcemy wyciąć).

Schody na konstrukcji stalowej są bardziej trwałe niż modele wykonane w całości z drewna. Dodatkowo, dzięki temu, że złożone są z powtarzalnych elementów, łatwo dokonać wymiany każdego detalu w dowolnym momencie, zdemontować  je, przenieść lub zmienić kolor.

Należy ocenić, czy ciąg komunikacyjny, którego integralną część mają stanowić schody, będzie użytkowany często, czy tylko raz na jakiś czas. W pierwszym z wymienionych przypadków (dotyczy to np. schodów łączących dwa piętra domu, pomiędzy którymi komunikacja odbywa się ze wzmożoną częstotliwością) potrzebny jest model możliwie wygodny. Z drugiej strony być może da się zaoszczędzić miejsce i pieniądze tam, gdzie przemieszczać się będziemy tylko okazyjnie (np. w przypadku wejścia na strych).

Sprawą bardzo ważną jest wzięcie pod uwagę tego, czy schody użytkowane będą przez dzieci lub osoby starsze. W takim przypadku z pewnością nie warto oszczędzać na bezpieczeństwie. Należy zastanowić się, jakie kolory stali i drewna najlepiej wkomponują się w pomieszczenie, w którym ma stanąć zakupiona konstrukcja.

Wymiary te umożliwią dokładniejszą wycenę. Sytuację jeszcze bardziej komfortową stworzy dostarczenie przez kupującego planów odpowiedniej części budynku, lub nawet odręczny szkic z podanymi przed chwilą wymiarami i zaznaczonymi miejscami mogącymi utrudnić montaż schodów lub  też decydującymi o konieczności takiego albo innego poprowadzenia ich biegu.

Wszystko to złoży się na zespół danych, które pozwolą wybrać najlepsze, możliwie najbardziej komfortowe i adekwatne do potrzeb rozwiązanie, z którego będą Państwo zadowoleni przez długie lata.

źródło i zdjęcie: ATRIUM