Porady

Czy modernizując kotłownię i wymieniając kocioł, wymieniamy też komin?

13.12.2013

Odpowiedzi na to pytanie udziela Mariusz Kiedos - Specjalista d/s techniki kominowej - Dział Techniczny Schiedel Sp. z o.o.

W przypadku zmiany kotła na gazowy, konieczność wymiany całego systemu zależy od tego - JAKI komin został zastosowany na etapie budowy domu. Koncentrując się na współczesnych kominach systemowych należy sprawdzić, jakie właściwości zapisane są w klasyfikacji normowej komina. Przede wszystkim powinno interesować nas czy komin może pracować w warunkach wilgotnych oraz z jakiego rodzaju spalinami (od jakich paliw) może mieć kontakt. Warto dodać, iż część współczesnych systemów kominowych ma wykazaną zgodność z kilkoma normami dotyczącymi kominów.

Przykładem może być komin Schiedel Pro Advance, który dzięki dopuszczeniu do pracy w warunkach wysokich temperatur (dla urządzeń na paliwa stałe) oraz do pracy w warunkach wilgotnych (dla kotłów gazowych i olejowych) a także do tzw. trybu powietrzno-spalinowego, ma podaną "potrójną" klasyfikację, która potwierdza jego zastosowanie dla bardzo szerokiego spektrum kotłów grzewczych. Oczywiście zawsze przy zmianie kotła grzewczego niezbędne jest dodatkowo sprawdzenie czy istniejący przekrój przewodu kominowego będzie nadal poprawny (dla potrzeb nowego kotła)!

W przypadku kominów niesystemowych, np. tradycyjnych kominów z cegły nie ma możliwości ich współpracy z kotłami gazowymi lub olejowymi. Komin należy wyposażyć we wkład (zwykle stalowy), który jest dopuszczony do stosowania w warunkach pracy typowych dla konkretnego urządzenia grzewczego.

źródło i zdjęcie: Schiedel Polska Sp. z o.o.

Firma powiązana:

Schiedel

Telefon 77 455 59 49
www.schiedel.pl
office@schiedel.pl

Schiedel