Porady

Termoizolacja w pianie czyli ocieplenia do zadań specjalnych

12.12.2013

W niestandardowych warunkach, kiedy brakuje miejsca na klasyczne ocieplenie prawidłowej grubości np. w przypadku budynków z małym okapem, z pomocą przychodzą ocieplenia oparte o płyty z piany rezolowej. Mimo, że cieńsze od standardowych materiałów izolacyjnych, mają bezkonkurencyjnie niski współczynnik przewodzenia ciepła. Dzięki temu gwarantują skuteczna izolację.

Weber.therm Lambda - przekroj systemuPłyty z piany rezolowej – cieńsze, bardziej wytrzymałe i cieplejsze

Ocieplenia oparte o płyty z piany rezolowej mają prawie dwukrotnie lepszy współczynnik przewodzenia ciepła w stosunku do rozwiązań stosowanych standardowo, co sprawia że gotowy system ociepleń może mieć prawie dwukrotnie mniejszą grubość w porównaniu do tradycyjnych rozwiązań. Płyty rezolowe przez lata utrzymują stabilne właściwości termoizolacyjne. Piana rezolowa jest odporna na przenikanie i chłonięcie wilgoci, a także bardzo wytrzymała na ściskanie.

Systemy oparte na płytach z piany rezolowej doskonale nadają się do nowych budynków i do renowacji np. budynków z lat 70. i 80. Ich zastosowanie pozwala na zachowanie większej powierzchni małych balkonów i wnęk balkonowych, a nawet mieszkań niż w przypadku zastosowania rozwiązań tradycyjnych. Ponadto płyty rezolowe doskonale nadają się do izolacji ościeży okiennych i drzwiowych, w których zwykle brakuje miejsca na zastosowanie styropianu czy też wełny. Płyty pomagają również w skutecznym zaizolowaniu ścian budynków, w których okapy są zbyt krótkie, aby zapewnić ich prawidłowe zaizolowanie.

"Rozwiązania oparte o płyty z piany rezolowej spełniają wyśrubowane warunki stawiane materiałom przeznaczonym do budownictwa energooszczędnego i pasywnego" – podsumowuje Paweł Kielar z Weber.

"Ocieplenia są cieńsze, ale jednocześnie bezkonkurencyjne w zapewnianiu właściwej termoizolacji. Technologia pozwala na uzyskanie maksymalnych parametrów ocieplenia, przy jednoczesnym ograniczeniu jego rozmiarów i to jest największą zaletą tego rozwiązania" – dodaje.

System weber.therm LAMBDA

System weber.therm LAMBDA, oparty o płyty z piany rezolowej wprowadzony na rynek kilka lat temu przez Weber jest najczęściej wykorzystywany przez inwestorów, którzy stają przed wyzwaniem ocieplenia budynków "kłopotliwych": z niewielkimi balkonami, krótkimi okapami a także budynków energooszczędnych i pasywnych.

"Rozwiązania z płytą z piany rezolowej rekomendujemy też przy ocieplaniu budynków w centrach miast lub w dzielnicach zabytkowych, gdzie konieczne jest spełnienie wymagań dotyczących przestrzeni zarezerwowanej na chodniki i ciągi komunikacyjne” – podsumowuje Paweł Kielar.

Najważniejszy wykonawca

Kluczowym elementem mającym wpływ na skuteczność systemu ociepleń, jest wykonawstwo. To od wykonawcy prac w dużej mierze zależy powodzenie przedsięwzięcia – dobrze wykonany projekt oraz prawidłowo dobrany system elewacyjny to tylko połowa sukcesu. To jakość wykonania ostatecznie gwarantuje prawidłowe wbudowanie całego złożonego systemu izolacji cieplnej. Przed zleceniem prac warto zatem zadbać o to, aby wybrany wykonawca pokazał inwestorowi dotychczas zrealizowane ocieplenia obiektów oraz przedstawił autoryzację wystawianą i aktualizowaną co roku przez producenta systemu.

źródło i zdjęcie: Saint-Gobain Construction Products Polska - marka Weber