Porady

Jakie sekrety może skrywać okno?

20.11.2013

Zwykle wybierając stolarkę do domu skupiamy się na parametrach technicznych, określonych przez producenta. Nie zastanawiamy się jednak nad jej elementami składowymi. Wychodzimy bowiem
z założenia, że okno jakie jest każdy widzi. Tymczasem izolacyjność i funkcjonalność stolarki zależy właśnie od jej poszczególnych części. Warto zatem poświęcić chwilę by zapoznać się z sekretami okien.

Okno Winergetic Premium Złoty DąbChociaż dostępne na naszym rynku modele różni jakość, cena i wygląd, to każdy składa się z profilu - zwanego także kształtownikiem PVC, pakietu szybowego oraz okuć. Na te elementy powinniśmy zatem zwrócić największą uwagę przy wyborze stolarki do domu. Bardzo ważną kwestią jest także odpowiedni montaż.

Cała prawda o profilach

Ważną cechą profili okiennych wykonanych z PVC jest ich klasa. Określana jest literami A, B lub C gdzie najwyższa to klasa A. Oznacza ona wykonanie profilu ze ściankami widocznymi o grubości minimum 2,8 mm, oraz ściankami niewidocznymi o grubości minimum 2,5 mm.

Wykonanie okien z profili w klasie A zapewnia im odpowiednią sztywność i trwałość. Klasa profilu ma też istotne znaczenie dla wytrzymałości zgrzewanych naroży okiennych. W przekroju profil jest wielokomorowy, gdzie największa komora to tzw. komora wzmocnieniowa, wypełniona kształtownikiem stalowym o odpowiedniej grubości.

Pozostałe komory spełniają funkcję m.in. izolatora wypełnionego powietrzem. Kiedyś uważało się że ilość komór ma kluczowe znaczenie dla właściwości termicznych profili a w konsekwencji okien. Często argumentem decydującym o zakupie konkretnych okien była myśl „ma więcej komór to jest lepszy”. Tymczasem okno to bardziej skomplikowany produkt. Świadomość klientów w tym aspekcie znacząco wzrosła w ostatnich latach – mówi Grzegorz Bułat, Kierownik Działu Technologii OKNOPLAST.

Umownie można podzielić profile okienne ze względu na ilość komór wewnętrznych i jednocześnie całkowitą szerokość zabudowy:

  • Profile 3 komorowe - od 58 mm do 69 mm
  • Profile 5 komorowe - od 70 mm do 79 mm
  • Profile 6 i więcej komorowe - 80 mm


Firma OKNOPLAST wyznaczając nowe trendy w branży stolarki, jako pierwsza w Polsce zastosowała w swoim oknie Winergetic Premium Passive innowacyjną barierę termiczną SpaceBlock. Stanowi ona połączenie wypełnienia z aerożelu w ramie i warstw pianki poliuretanowej. Dzięki tej rewolucyjnej konstrukcji współczynnik przewodzenia ciepła profilu Winergetic Premium Passive wynosi jedynie Uf = 0,96 W/m²K.

Tajemnice pakietów szybowych

Wykonanie okien z profili w klasie A zapewnia im odpowiednią sztywność i trwałośćPrzy wyborze stolarki, poza profilami, powinniśmy wziąć pod uwagę także szyby. Zajmują one największą powierzchnię okna, dlatego tak ważne jest by zapewniały odpowiednią izolacyjność. W przeciwnym razie bowiem z domu będzie uciekała znaczna część ciepła, a nasze rachunki za ogrzewanie będą dużym obciążeniem dla portfela.

Jednym z najbardziej efektywnych rozwiązań jest stosowanie zespolonych pakietów szybowych, wypełnionych gazami szlachetnymi. Najczęściej stosuje się argon, a sporadycznie krypton. Często powierzchnia jednej z szyb jest dodatkowo wzbogacona powłoką tlenków metali szlachetnych, co znakomicie poprawia właściwości termiczne szklenia. Ta cienka, niewidoczna warstwa przepuszcza światło i energię słoneczną do wnętrza, jednocześnie uniemożliwiając ucieczkę ciepła na zewnątrz.  

Warto także zwrócić uwagę na drobny, ale bardzo ważny szczegół – ramkę dystansową. Znajduje się ona wewnątrz pakietu, pomiędzy szybami, utrzymując je w odpowiedniej odległości. Ramka ma za zadanie zminimalizować zjawisko powstawania mostka termicznego oraz wyraszania pary wodnej. Najpopularniejszym materiałem z jakiego wykonywane są ramki dystansowe, w tańszych oknach, pozostaje aluminium, będące znakomitym przewodnikiem ciepła.

Ramki wykonane z tego materiału, podobnie jak te stalowe, nazywamy „ramkami zimnymi” - nie poprawiają one bowiem bilansu termicznego okna. Do „ramek ciepłych” należą m.in. te wykonane ze stali szlachetnej – mają one ponad pięciokrotnie mniejszą przewodność cieplną i dzięki temu mogą polepszyć współczynnik przenikania ciepła całego okna Uw nawet o 8% – mówi Grzegorz Bułat, Kierownik Działu Technologii OKNOPLAST.

Ramka odpowiada także za szczelność całego pakietu szybowego, dlatego najlepiej jeśli w narożach jest ona gięta, a nie cięta – dzięki temu cały pakiet jest szczelniejszy.

Ukryta moc okuć

Poza izolacyjnością termiczną okna ważne jest by było ono funkcjonalne. Co sprawia, że stolarka jest praktyczna i wygodna, że skrzydło łatwo się otwiera i zamyka? Okucia. Solidne i niezawodne są elementem niezbędnym w każdym dobrym oknie, gwarantują one szczelność, bezpieczeństwo oraz trwałość.

Obecnie, najczęściej stosuje się okucia obwiedniowe. Okalają one całe okno i równomiernie dociskają skrzydło do ramy, dzięki czemu zapewniają odpowiednią szczelność całej konstrukcji. Niektórzy producenci proponują okucia z funkcją mikrowentylacji. Funkcja ta pozwala na wietrzenie pomieszczeń bez potrzeby otwierania całego okna. Dzięki temu mamy zapewnioną wymianę powietrza, ale nie wychładzamy zbytnio pomieszczenia.

Okucia odpowiadają także za nasze bezpieczeństwo – ich specjalne konstrukcje i systemy spełniają wymagania określonych klas odporności na włamanie, zapobiegają wywarzeniu skrzydła, otwarciu i rozwierceniu klamki z zewnątrz. Najważniejsze elementy takich okuć to współpracujące ze sobą zaczepy antywyważeniowe i czopy i.S.

Dzięki ich specjalnej budowie możliwe jest odpowiednie zaryglowanie, utrudniające złodziejowi wyważenie skrzydła. Aby zapewnić wyższy poziom ochrony zaczepy antywyważeniowe montuje się w każdym z narożników okna lub na całym jego obwodzie. Zależnie od klasy zabezpieczenia jaką mają spełnić, ich ilość może dojść do nawet 15 na jednym skrzydle okiennym – mówi Grzegorz Bułat z OKNOPLAST.  

W ofercie OKNOPLAST dostępnych jest wiele wersji i opcji dodatkowych akcesoriów okiennych. Możemy zdecydować się na podnoszące bezpieczeństwo uzupełniające okucia antywyważeniowe. Specjalna blokada rozwarcia, zapobiegająca trzaskaniu skrzydeł przy mocniejszym podmuchu wiatru czy zatrzask pozwalający zamknąć okno od zewnątrz z pewnością zwiększą funkcjonalność stolarki.

Warto zwrócić uwagę na małe, zdawać by się mogło nieistotne, elementy ponieważ to one składają się na całość i pozwalają cieszyć się komfortem każdego dnia. Więcej informacji znajduje się na: www.oknoplast.com.pl. Zachęcamy również do śledzenia naszych postów na Facebooku Oknoplast i Twitterze @Oknoplast1

źródło i zdjęcia: Oknoplast

Firma powiązana:

OKNOPLAST

Telefon 12 279 71 71
www.oknoplast.com.pl

OKNOPLAST