Porady

Impregnacja drewna - poradnik Jedynki®

19.11.2013

Zbliżający się okres niskich temperatur, częstych opadów deszczu i śniegu, w dużym stopniu wpływa niekorzystnie na wygląd i kondycję wykonanych z drewna elementów architektury ogrodowej.

Impregnacja drewna - szlifowanie powierzchni
Impregnacja drewna - odpylenie powierzchni
Nakładanie impregnatu Jedynka
Czyszczenie narzędzi rozcieńczalnikiem Jedynki

Przed nadejściem zimy warto więc zaimpregnować drewniane sprzętyczy ogrodzenia. Nie jest to bardzo pracochłonne zajęcie, nie wymaga też szczególnych umiejętności. W sprawnym jego przeprowadzeniu pomocne będą kompletne i specjalistyczne porady Jedynki®.

Przeprowadzenie prac ułatwi wcześniejsze przygotowanie wszystkich potrzebnych produktów i akcesoriów, takich jak: Jedynka® Impregnat do drewna z woskiem, rozcieńczalnik Jedynka®, pędzle z włosia mieszanego (mały i duży), kuweta malarska, papier ścierny i uchwyt do niego, szmatka, folia i taśma malarska, mieszadło, nóż.

W pierwszym etapie, należy dokładnie zabezpieczyć taśmą i folią malarską te elementy ogrodzenia lub fasady, które nie będą poddawane impregnacji. Taśma powinna być przyklejona na suchą powierzchnię i odklejona bezpośrednio po malowaniu (co zabezpiecza przed oderwaniem jej razem ze świeżą warstwą impregnatu). Przed nałożeniem impregnatu, drewno należy delikatnie przeszlifować papierem ściernym (w szczególności przy deskach heblowanych), a następnie dokładnie odpylić przy użyciu pędzla lub szczotki. Bezpośrednio przed użyciem, impregnat należy dokładnie wymieszać, a przy impregnacji większych powierzchni - powtarzać tę czynność także w trakcie prowadzonych prac.

Aplikację prowadzimy wcierając preparat - najlepiej przy użyciu pędzla - w powierzchnię drewna. Impregnat nanosimy wzdłuż słojów drewna, kolejno deska po desce. Po minimum sześciu godzinach, możemy przystąpić do naniesienia drugiej warstwy impregnatu - robimy to przy zastosowaniu tej samej techniki. Po zakończeniu prac dokładnie myjemy narzędzia przy użyciu rozcieńczalnika.

źródło i zdjęcia: Tikkurila

Firma powiązana:

Tikkurila Polska S.A.

Telefon 801 88 99 65, 22 310 95 55
www.farbyjedynka.pl
tikkurilapolska@tikkurila.com

Tikkurila Polska S.A.