Porady

Zdrowa woda dzięki wkładom filtrującym AQUAPHOR

04.11.2013

Na rynku pojawiło się bardzo dużo różnego rodzaju naczyń, a przy okazji dowiedzieliśmy się, jaki wpływ wywierają te naczynia na organizm człowieka. Okazało się, że cząsteczki glinu wchodzą w reakcję z pożywieniem, szczególnie wtedy, gdy w potrawach występuje duża ilość soli, czy kwasów. Pewna część cząsteczek, znajdujących się na ściankach naczyń albo na ich dnie, przedostaje się do rosołu i razem z nim trafiają do naszego organizmu.

Odkładanie się w organizmie cząsteczek glinu doprowadza do mnóstwa chorób przewlekłych, przede wszystkim w przypadku dzieci i osób starszych. Co prawda naukowcy przekonują, że ilości, które trafiają do naszego organizmu są znikome, ale jak mawiamy „strzeżonego Pan Bóg strzeże”, dlatego mimo wszystko lepiej się zabezpieczyć. Obowiązujące przepisy sanitarne zabraniają używania w punktach gastronomicznych popękanych, uszkodzonych i poobijanych naczyń.

W ten sposób z naszych kuchni także zniknęły szkodliwe dla zdrowia naczynia. Ale czy tylko te naczynia były niebezpieczne?
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dopuszczalne stężenie jonów glinu w wodzie pitnej wynosi 0,2 mg/l. I to jest gorsze niż garnki! Niewidoczny glin często kryje się bowiem w wodzie, którą spożywamy. Dlaczego czysta i przezroczysta woda może być niebezpieczna? Przecież nawet smak wody się nie zmienia.

W związku z tym nasuwa się pytanie: Jak ten metal trafia do wody pitnej? Najczęściej niestety dostaje się do naszych kranów poprzez zwykłą wodę wodociągową. W wodociągach stosowane są bowiem środki, zawierające cząsteczki glinu. W zależności od pory roku, zanieczyszczenia w wodociągach mogą być większe., np. w czasie odwilż y albo wtedy, gdy wszystko „kwitnie”. Żeby usunąć te wszystkie zanieczyszczenia, przedsiębiorstwa wodociągowe zmuszone są do stosowania jeszcze większej ilości środków. Dlatego niestety do naszych domów trafia woda „wzbogacona” w cząsteczki glinu.

Schwytanie „glinu - widma” nie jest łatwym zadaniem. Jako, że glin jest metalem obojętnym, jego związki swobodnie przedostają się przez sorbenty węglowe, biorą też udział w wymianie jonowej. Są one przy tym odporne na różnego rodzaju metody oczyszczania.
Czy możemy jeszcze coś z tym zrobić? TAK! Nie ma sytuacji bez wyjścia, a każdy problem da się rozwiązać! W tym przypadku także można sobie pomóc. Wystarczy zastosować specjalistyczny materiał sorpcyjny Aqualen. Włókna Aqualenu usuwają z wody bardzo dużo zanieczyszczeń, w tym metale ciężkie.

Włókna te stosowane są w większości wkładów filtrujących AQUAPHOR. Inżynierowie chemicy w laboratoriach firmy AQUAPHOR użyli Aqualenu właśnie w celu schwytania „glinu-widma”. Dlatego też teraz w skład Aqualenu wchodzą dodatkowe chemiczne „grupy-haczyki”, na które „łapią się” cząsteczki podstępnego metalu. Niestety niewidzialne cząsteczki glinu nie ulegają zniszczeniu, lecz pozostają wewnątrz wkładu filtrującego AQUAPHOR, nie przedostając się do przefiltrowanej wody. Oczyszczona w ten sposób woda spełnia surowe normy, a stężenie jonów glinu wynosi poniżej 0,2 mg na 1l wody.

Zawiesiny grubodyspersyjne składają się z cząstek o rozmiarach ok. 0,1 mikrona. Do takich zawiesin zalicza się m.in. piasek, glina, rdza, czy też pozostałości roślinne. W zależności od wielkości cząsteczek, wodę można oczyścić za pomocą mechanicznych filtrów wstępnych, wypełnionych specjalnym materiałem filtrującym. W przypadku zawiesin koloidalnych sytuacja jest bardziej skomplikowana. Cząsteczki są bowiem jeszcze mniejsze (ich rozmiar mieści się w przedziale od 0,001 do 0,1 mikrona) i zwykła filtracja nie w ich przypadku jest wystarczająca.

Rozwiązaniem może być wstępne powiększenie cząsteczek. W tym celu wykorzystywane są specjalne reagenty (koagulanty). Powiększone cząsteczki zatrzymywane są w warstwie materiału filtrującego za pomocą mechanicznych filtrów wstępnych. Drugą możliwością jest zastosowanie technologii membranowej, takiej jak ultrafiltracja. Wielkość porów w membranach ultrafiltracyjnych pozwala zatrzymać najdrobniejsze cząsteczki bez użycia koagulantów nawet do rozmiarów 0,01 mikrona. W procesie filtracji usuwane są zawiesiny grubodyspersyjne oraz koloidalne, a woda przestaje być mętna i staje się przezroczysta.

Woda może zawierać więc żelazo, mangan, sole wapnia i magnezu, złożone związki organiczne, azotany i azotyny, zanieczyszczenia bakteriologiczne oraz zawiesiny grubodyspersyjne i koloidalne. Jest to zaledwie niewielka część substancji, które mogą znajdować się w wodzie. Aby zapewnić całkowite bezpieczeństwo i ochronić siebie i najbliższych przed szkodliwymi zanieczyszczeniami płynącymi z kranu, należy pobrać próbkę wody i ją zbadać. Na podstawie wyników tego badania można wybrać taki filtr, który będzie w najwłaściwszy sposób oczyszczał wodę, efektywnie usuwając z niej wszelkie zanieczyszczenia.

Źródło: Aquaphor Poland Sp. z o.o.

Więcej

Firma powiązana:

Aquaphor Poland Sp. z o.o.

Telefon 22 870 24 32
www.aquaphor.pl
aquaphor@aquaphor.pl

Aquaphor Poland Sp. z o.o.