Porady

Jak skutecznie przeprowadzić renowację elewacji z porostem glonów i grzybów?

24.10.2013

W celu  zapewnienia długotrwałej  ochrony  budynku przed porostem glonów i grzybów,  zalecamy następujące rozwiązanie Farby KABE.

1.Istniejący porost glonów i/lub grzybów możliwie starannie usunąć, czyszcząc mechanicznie (np. za pomocą szczotki z twardym włosiem) a następnie całość elewacji zmyć wodą pod ciśnieniem.

2.Powierzchnie, na których pojawił się porost, pokryć 1÷2 krotnie (w zależności od intensywności występującego porostu) preparatem ALGIZID i po upływie 12 godzin zmyć wodą.

3.Następnie 2-krotnie przemalować podłoże farbą elewacyjną marki Farby KABE z dodatkiem specjalnego preparatu zabezpieczającego /usługa dodatkowa.

Do renowacji podłoży pokrytych powłoką/wyprawą na bazie tworzyw sztucznych polecamy następujące farby elewacyjne z dodatkowym zabezpieczeniem powłokowym:

  • Akrylowa farba BUGOFLEX z dodatkowym zabezpieczeniem powłokowym ;
  • Polikrzemianowa farba NOVALIT F z dodatkowym zabezpieczeniem powłokowym
  • Silikonowa farba ARMASIL F z dodatkowym zabezpieczeniem powłokowym;
Do renowacji podłoży mineralnych na bazie spoiw hydraulicznych lub silikatowych polecamy:

  • Krzemianową (silikatową) farbę elewacyjną CASILIT F z naturalną, wyskoalkaliczną ochroną;

Jak skutecznie przeprowadzić renowację elewacji z porostem glonów i grzybów?

Po zastosowaniu rozwiązania opisanego w punktach 1-3  usuwamy mikroorganizmy, odkażamy podłoże i wykonujemy nową ochronną powłokę malarską.

Przy tym redukujemy także stopień przyjmowania wilgoci przez elewację – co z kolei hamuje szybkie wypłukiwanie zastosowanych środków powierzchniowo czynnych (tzw. biocydów).

W związku z konieczną wodorozpuszczalnością substancji czynnych zastosowanych w powłoce malarskiej wcześniej czy później działanie biocydów zostaje wyczerpane i ich działanie ochronne zanika.

Dlatego też, hamowanie wzrostu glonów i grzybów poprzez stosowanie biocydów oznacza, że konieczne środki zapobiegania muszą być stosowane regularnie, co pewien okres czasu.

Nie da się przewidzieć długości tych okresów, ponieważ składa się na to szereg różnych czynników, które w każdym przypadku zmieniają się, i na które nie mamy żadnego wpływu.

Dlatego nie można zagwarantować, że glony i grzyby się nie pojawią. Mamy jednak pozytywne doświadczenia w 5-letniej skuteczności naszego zabezpieczenia i zalecamy okresowe odświeżanie elewacji co 5 lat .

Źródło: Farby KABE

Więcej

Firma powiązana:

Farby KABE Polska Sp. z o.o.

Telefon 32 204 64 60, 32 204 64 60
www.farbykabe.pl
info@farbykabe.pl

Farby KABE Polska Sp. z o.o.