Porady

Łatwe malowanie – poradnik Jedynki®

17.10.2013

Malowanie ścian i sufitów jest doskonałym sposobem na odświeżenie wyglądu mieszkania oraz nadanie aranżacji zupełnie nowego stylu. Wbrew pozorom, zadanie to, choć wymaga pewnego nakładu pracy, nie jest bardzo trudne.

Nie musimy zatrudniać fachowej ekipy, by móc cieszyć się efektownym wyglądem naszego wnętrza. Korzystając z profesjonalnych porad Jedynki®, łatwo samodzielnie przeprowadzimy remont.

I.    Przygotowanie powierzchni

2. Przygotowanie produktu.jpg
3. Gruntowanie ścian
4. Malowanie sufitu I warstwa
5. Malowanie naroży ścian
6. Usunięcie folii z okien

Zanim przystąpimy do prac, powinniśmy przygotować farby (do sufitu np. Jedynka® Perfekcyjna Biel, do ścian np. Jedynka® Ogród Barw), jak również wszystkie niezbędne narzędzia i akcesoria: wałki i pędzle, papier ścierny, folię, taśmę malarską, kuwetę, nóż, mieszadło, szczotkę, szmatkę i szpachelkę. Pierwszym etapem zasadniczych prac jest odpowiednie przygotowanie powierzchni. Przy użyciu taśmy i folii zabezpieczamy okna, grzejniki, podłogi, a oprawy gniazd elektrycznych i kontakty – demontujemy. Jeśli jest taka konieczność – luźno spójne fragmenty starej farby zeskrobujemy przy pomocy szpachelki. Następnie, gładzią gipsową szpachlujemy ubytki i nierówności. Miejsca gipsowane, po całkowitym wyschnięciu, szlifujemy papierem ściernym (w celu wyrównania i wygładzenia), a powierzchnie wcześniej malowane  - dodatkowo matujemy drobnoziarnistym papierem ściernym. Po szlifowaniu ścianę dokładnie odpylamy szczotką oraz odtłuszczamy, używając do tego szmatki zwilżonej wodą z dodatkiem delikatnego detergentu.

II.    Gruntowanie powierzchni

Naroża zabezpieczamy taśmą malarską, przyklejając ją na suchą powierzchnię. Farbę do gruntowania rozcieńczamy wodą (w przypadku gruntowania sufitu – do 20%, w przypadku gruntowania ściany – do 40%) i dokładnie mieszamy. Gruntowanie rozpoczynamy od malowania naroży i trudno dostępnych miejsc – używamy do tego małego wałka. Pozostałą powierzchnię gruntujemy przy pomocy dużego wałka na przedłużaczu. Gruntując ściany, przesuwamy się od naroży w lewo lub w prawo, a farbę nanosimy ruchami góra-dół, tak aby pokryć powierzchnię na całej wysokości. Aby uniknąć powstawania smug, ostatni ruch należy wykonać z góry na dół. Taśmę malarską odklejamy ostrożnie, bezpośrednio po malowaniu – uchroni to przed oderwaniem jej razem ze świeżą warstwą farby.

III.     Malowanie powierzchni

Podobnie jak w przypadku gruntowania, naroża zabezpieczamy taśmą malarską. Farbę dokładnie mieszamy i przelewamy do kuwety.

Malowanie sufitu

Rozpoczynamy od naroży, malując je przy pomocy małego wałka. Następnie, przy użyciu dużego wałka z przedłużaczem, równolegle do największego źródła światła w danym pomieszczeniu, nakładamy pierwszą warstwę. Od razu po zakończeniu malowania uważnie odklejamy taśmę malarską. Drugą warstwę nakładamy po ok. 4 godzinach, rozpoczynając od naroży i kontynuując malowanie prostopadle do największego źródła światła w danym pomieszczeniu. Bezpośrednio po malowaniu odrywamy taśmę – powoli i pod odpowiednim kątem.

Malowanie ścian

W pierwszym etapie, przy pomocy małego wałka malarskiego, malujemy naroża i wszystkie trudno dostępne miejsca. Pozostałą powierzchnię ścian malujemy przy użyciu dużego wałka malarskiego na przedłużaczu, rozpoczynając od naroża ściany i przesuwając się w lewo lub w prawo. Farbę nanosimy ruchami góra-dół, tak aby pokryć powierzchnię na całej jej wysokości. Ostatni ruch wykonujemy z góry do dołu, co pozwoli uniknąć powstania smug. W przypadku malowania drugiej warstwy postępujemy analogicznie. Taśmę najlepiej usuwać bezpośrednio po malowaniu każdej warstwy. Należy to robić ostrożnie i pod odpowiednim kątem – pozwoli to uniknąć oderwania taśmy razem z farbą.

Aby uniknąć częstego mycia wałka, pomiędzy malowaniem kolejnych warstw, można go przechowywać w szczelnie zamkniętej torbie foliowej. Zabezpieczy to przed zaschnięciem farby na narzędziu. Przy dłuższych przerwach pomiędzy nakładaniem warstw, przed ponownym użyciem, wałek należy umyć i dobrze osuszyć. Po zakończeniu prac malarskich usuwamy folię malarską z zabezpieczonych powierzchni (tj. okien, kaloryferów i podłóg), a narzędzia dokładnie myjemy w wodzie i osuszamy.

Firma powiązana:

Tikkurila Polska S.A.

Telefon 801 88 99 65, 22 310 95 55
www.farbyjedynka.pl
tikkurilapolska@tikkurila.com

Tikkurila Polska S.A.