Porady

Wydajność pompy ciepła a wykonanie systemu

17.10.2013

Pompy ciepła są zarówno ekologicznym, skutecznym jak i oszczędnym rozwiązaniem. Zastosowane w nich metody pozyskiwania energii z otoczenia zapewniają utrzymanie niskich kosztów użytkowania, a przez to i wysoką konkurencyjność na rynku systemów grzewczych.

Niepoprawne wykonanie instalacji pompy może jednak przyczynić się do jej błędnego funkcjonowania. Jak do tego nie dopuścić?

Jednym z obowiązków wykonawcy jest zapoznanie klienta z obowiązującą ofertą, jej warunkami oraz czuwanie nad tym, aby instalacja została wykonana zgodnie z założeniami projektowymi. Inwestor nie musi znać wszystkich dostępnych rodzajów oraz modeli pomp, które pojawiają się na rynku - a jest ich bardzo wiele. Różnią się od siebie zarówno zakresem pełnionych funkcji, m.in: możliwość podgrzewania wody w basenie, system klimatyzacji, jak i źródłem pozyskiwania energii. Dlatego to wykonawca powinien pomóc w wyborze optymalnego urządzenia oraz zadbać o prawidłowy przebieg instalacji. Tylko w ten sposób inwestor zyska pewność, że system będzie działał sprawnie, a więc dostarczy odpowiednią ilość ciepła do domu przy zachowaniu niskich kosztów ogrzewania

Po pierwsze: świadomość istniejących rozwiązań

Może zdarzyć się jednak tak, że pomimo dużego doświadczenia firmy instalatorskiej, pojawią się błędy w instalacji. Najczęściej, przyczyną są nieporozumienia wynikające z przekazania klientowi niekompletnej wiedzy o dostępnych możliwościach. Jednym z przykładów jest informowanie o tym, że kolektor zewnętrzny powinien zajmować powierzchnię do trzech razy większą niż ogrzewana. Zarówno rozmiar, jak i związane z nim koszty mogą zniechęcić, szczególnie właścicieli niewielkich działek. Nie jest to jednak prawda, ponieważ istnieje wiele rodzajów kolektorów, dostosowanych do wielkości działki, modelu pompy ciepła oraz wykorzystanej technologii.

- Mając na uwadze różnorodność potrzeb naszych klientów przygotowaliśmy takie rozwiązania, które są właściwe dla działek o różnej wielkości i różnej budowie geologicznej. Oprócz kolektorów gruntowych poziomych i pionowych posiadamy również wymienniki pozyskujące energię z wody oraz powietrza. Istnieje wiele możliwości i konfiguracji urządzeń, aby uzyskać wydajny i ekologiczny system pracujący z pompami ciepła. Dlatego kładziemy duży nacisk na to, aby nasi klienci byli dobrze poinformowani przed podjęciem decyzji - komentuje Rafał Magiera, ekspert pomp ciepła Sofath

Po drugie: szczelność systemu

Po dokonaniu wyboru urządzeń pod inwestycję należy zapewnić szczelność wykonania instalacji, gdyż jej niepoprawny montaż może wpłynąć na dostarczenie niewystarczającej ilości ciepła do domu. Dlatego dla zapewnienia prawidłowego funkcjonowania i zwiększenia wytrzymałości układu, materiałem stosowanym przez Sofath jest miedź łączona metodą lutowania na twardo.

W większości dostępnych na rynku pomp ciepła do transportu energii cieplnej wykorzystywany jest glikol. Związek ten jednak podlega wymianie co kilka lat oraz może wpływać negatywnie na środowisko.  Poszukując ekologicznych rozwiązań Sofath zastąpił go wysokowydajnym czynnikiem chłodniczym R410A. Jest to jeden z najbezpieczniejszych gazów technicznych, przyjazny środowisku oraz nie podlegający okresowej wymianie. W ten sposób właściciel pompy ciepła nie tylko zmniejsza wydatki związane z jej eksploatacją, ale również zwiększa żywotność urządzenia.

Po trzecie: wydajna instalacja grzewcza

Oprócz kolektora zewnętrznego na całość systemu grzewczego składają się również jego wewnętrzne elementy: instalacja grzewcza oraz pompa ciepła umieszczona w jednym z pomieszczeń domu. Urządzenia przystosowane są do pracy zarówno z ogrzewaniem podłogowym, jak i instalacją grzejnikową. Dokonując wyboru warto jednak mieć na uwadze, że największą wydajność pompa osiąga we współpracy z systemem powierzchniowym, niskotemperaturowym, który gwarantuje nie tylko wysoką sprawność układu, ale również przyczynia się do zmniejszenia comiesięcznych rachunków na ogrzewanie. Tzw. "podłogówka" (ogrzewanie podłogowe) wykonana jest z połączonych ze sobą rurek, przez które transportowane jest ciepło w celu ogrzania pomieszczeń. Również i w tym przypadku, aby uzyskać odpowiednią pracę układu należy zadbać o szczelność instalacji. Dobór odpowiedniej długości pętli oraz ułożenie i rozstaw rur także znacząco wpływają na prawidłowe działanie całego systemu, zapewniając jego sprawne funkcjonowanie.

Najważniejsze: wykwalifikowani fachowcy

Prawidłowe wykonanie ogrzewania opartego na pompie ciepła wymaga wiedzy technicznej na odpowiednim poziomie, dlatego tak ważne jest wybranie właściwej firmy, która zapewni profesjonalnie wyszkolony zespół fachowców, specjalizujących się w wybranym przez inwestora systemie.

Mając świadomość potrzeb klientów, Sofath stworzył sieć Autoryzowanych Koncesjonerów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo oraz komfort klientów na terenie całego kraju. Do ich zadań należy pomoc w wyborze optymalnej instalacji, wykonanie oraz serwis. Już w trakcie planowania inwestycji wskazują na ograniczenia oraz możliwości wynikające z założeń projektowych. W oparciu o wykonany przez Sofath bilans cieplny, zgodny z kartą deklaracji technicznej, proponują takie rozwiązania, dzięki którym system osiągnie najwyższą sprawność, a inwestor ograniczy wydatki. Ten znaczący etap analizy wykonywany jest przez Autoryzowanych Koncesjonerów bezpłatnie.

Cenny z punktu widzenia właściciela pompy jest również fakt, że specjalista służy pomocą przez cały okres użytkowania urządzenia, a nie tylko do momentu zakupu. Zapewnia nadzór nad prawidłowym przebiegiem procesu instalacyjnego, odpowiednim ułożeniem rurociągu oraz doborem właściwego rozstawu i długości rur. Cykliczny system szkoleń organizowanych przez Sofath gwarantuje najwyższą jakość pełnionych przez doradców usług. Dysponują oni aktualną wiedzą i są w pełni przygotowani do tego, aby służyć pomocą na każdym etapie: od projektowania, wykonania aż do kilkuletniego serwisowania systemu.

Źródło: Sofath

Więcej

 

Firma powiązana:

Sofath

Telefon 71 345 00 77
www.sofath.pl
biuro.sofath@dedietrich.pl

Sofath