Porady

Jak urządzić mieszkanie w stylu angielskim?

26.09.2013

Styl angielski nie każdemu przypadnie do gustu - jest specyficzny, sielsko-wiejski, ale jednocześnie dostojny i "z przepychem".

Mocno nawiązuje do klimatu XIX-wiecznej wsi. Gromadzi mnóstwo przedmiotów i bibelotów, które lokuje w otoczeniu jasnych barw i kwiatów. Jest romantyczny, ale stwarza także ciepłą domową atmosferę - szczególnie mile widzianą w czasie polskiej jesieni.

Biało i pastelowo

Dominującym kolorem aranżacji w stylu angielskim jest ozdobiona pastelowymi dodatkami biel. Ściany są jasne, czasami dzielone "borderami", innym razem pokryte tapetą z delikatnym wzorem. Bywa też, że ściany zdobione są pionowymi pastelowymi paskami. Tkaniny obecne we wnętrzach w stylu angielskim zwykle zdobione są kwiatowymi ornamentami (niezwykle często wykorzystywany jest motyw róży). Zdarza się, że dopasowuje się do nich dodatki w kratę bądź pasy. Jeśli kompozycja będzie dobrze zaaranżowana kolorystycznie, możemy się nie obawiać, że różnorodnością wzorów zgubimy harmonię.

Miękko, wygodnie i bogato

Meble z zasady powinny być drewniane, a najlepiej dębowe. Sofy i fotele muszą być po prostu miękkie, dlatego niemal zawsze są tapicerowane. Charakterystyczne są dla nich wysokie oparcia i… podnóżki. W związku z tym, że ma być miękko, wygodnie i bogato, niezbędna jest niezliczona ilość poduszek – w tej kwestii trudno przesadzić.

Dodatki tworzą klimat

Angielskie wnętrza są dalekie od minimalizmu. Duże nagromadzenie ozdób, przedmiotów, dodatków i bibelotów, a także ciężkie, bogato zdobione i często upinane zasłony z frędzlami z jednej strony ograniczają optycznie przestrzeń, z drugiej – stanowią o ciepłej atmosferze. Figurki, rzeźby, wazony, lampy i kinkiety, rodzinne pamiątki, porcelana, zdjęcia, dekoracyjne świece – to wszystko może sprawiać przytłaczające wrażenie, ale jednocześnie tworzy romantyczny i przytulny klimat.

Okna i drzwi

Okna w angielskim stylu często mają charakterystyczne szprosy. Bywają pośród nich takie, które są podnoszone w górę – zupełnie inaczej, niż "na kontynencie”. Białe będą się dobrze komponować z klasycznymi, białymi drzwiami - na przykład z kolekcji Villadora Delarte.

Autorka tekstu jest projektantem w Porta KMI Poland.

Źródło: Porta KMI Poland

Więcej

Firma powiązana:

Porta KMI Poland

Telefon 58 677 81 00
www.porta.com.pl
info@porta.com.pl

Porta KMI Poland