Porady

Światło w łazience – co powinniśmy wiedzieć?

18.07.2014

Status łazienki uległ daleko idącej przemianie i nie jest to już małe, białe pomieszczenie przeznaczone do szybkiego umycia się. Spędzamy coraz więcej czasu w łazience i w związku z tym coraz więcej inwestujemy w jej wykończenie.

Dlaczego więc mielibyśmy oszczędzać na oświetleniu? Większość łazienek zbudowanych jest około dziesięciu do dwudziestu lat temu, więc nie należy żałować wysiłku ani środków na oświetlenie dobrej jakości, gdyż ma ono wielki wpływ na nasze samopoczucie. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak silnie depresyjnie może działać na nas złe oświetlenie. Z drugiej zaś strony nie sposób przecenić faktu, iż właściwe światło wprowadza pozytywny nastrój we wnętrzu.

Projekt wstępny. Po podjęciu decyzji, gdzie powinny być umieszczone umywalka, sedes, wanna i prysznic, oświetlenie powinno być następne na liście. Jest to niezmiernie ważne ze względu na odpowiednie poprowadzenie okablowania i ukrycie go w ścianach przed rozpoczęciem kładzenia płytek wykończeniowych. Nawet małe pomieszczenie z jednym punktem świetlnym odniosą duże korzyści z zastosowania ściemniacza.

Ten niedrogi sposób sprawdza się zwłaszcza podczas nocnych wypraw do WC lub wczesnych porannych toalet. Po prostu można mieć dokładnie tak mocne światło, jak się tego potrzebuje. Zazwyczaj nadają się do tego wszelkiego rodzaju standardowe żarówki lub niskonapięciowe halogeny. Diody LED, świetlówki oraz świetlówki kompaktowe nie mogą być użyte w tym celu (dotyczy to także większości podświetlanych luster).

Rozplanowanie przestrzeni. Pozwoli to na określenie ile należy stworzyć tzw. „scen” oświetlenia. Mała toaleta potrzebuje jednej „sceny” świetlnej, natomiast tzw. salon kąpielowy przynajmniej dwóch: „jasnej” dla szybkich przystanków oraz „miękkiej i niskiej” dla długich, relaksujących kąpieli. Do utworzenia takich różnych „scen” należy zaplanować przynajmniej dwa przełączniki. Mogą być one umieszczone w łazience, ale w odpowiednio bezpiecznej odległości od wilgotnych miejsc. Najprostszym i najbardziej popularnym rozwiązaniem jest umieszczenie przełączników na zewnątrz przy drzwiach.

Zrozumienie przepisów: IP44 (czasami pisane jako IP X4) oznacza po prostu, że oświetlenie jest „bryzgoszczelne”, a więc będzie wytrzymywać typowy dla łazienek poziom wilgoci. Astro Lighting posiada największy wybór produktów IP44, więc nie powinno być z tym problemu. Zgodnie z przepisami można użyć oświetlenia o klasie szczelności IP44 w dowolnym miejscu w łazience, za wyjątkiem miejsc typu kabina prysznicowa, gdzie zalecamy produkty o wyższym poziomie ochrony – IP65.

Oświetlenie sufitowe – w centrum pomieszczenia, to proste rozwiązanie oświetlenia całej przestrzeni, ale nie stwarza ono nastroju we wnętrzu.
Oczka halogenowe – alternatywnym rozwiązaniem jest oświetlenie wbudowane w podwieszany sufit. W łazience typowej wielkości 2 x 2m wystarczą trzy lub cztery tego typu oprawy. Jeśli umieścimy je blisko krawędzi sufitu, otrzymamy ciekawy efekt świetlny na ścianach. To rozwiązanie zapewnia bardzo dobre oświetlenie ogólne z łagodniejszym, bardziej wyrafinowanym efektem.

Oświetlenie punktowe – jeśli budżet jest ograniczony, a chcemy zachować rozwiązanie oświetlenia centralnego, można użyć natynkowych reflektorów. Każdy z potrójnych reflektorów może być indywidualnie skierowany na trzy różne punkty w pomieszczeniu, co daje strumienie światła dokładnie tam, gdzie są potrzebne i przy okazji stwarza ciekawą „scenę” oświetlenia.

Lustro nad umywalką w łazience jest odpowiednikiem biurka w biurze - to tu najwięcej się dzieje. Istnieje wiele opcji, ale najbardziej skutecznym rozwiązaniem jest oświetlenie równomierne po obu stronach twarzy, bez żadnych cieni. Można to osiągnąć stosując podświetlane lustro lub kinkiety umieszczone po obu stronach lustra.

Lustra podświetlane – każda umywalka potrzebuje lustra, więc podświetlane lustra dają rozwiązanie tzw. dwa w jednym. Niektóre z nich zawierają także gniazda do golarki.Mamy do wyboru lustra z oświetleniem poziomym lub pionowym. Są w ofercie Astro Lighting takie lustra, które dają także subtelny efekt oświetlenia ściany za lustrem. Sprawia to wrażenie jakby lustro się unosiło - np. Fuji Wide (zdj. 05).

Kinkiety – weźmy przykład z poradnika projektanta wnętrz hotelowych i spójrzmy na rozwiązanie typu kinkiety IP44 po obu stronach lustra lub zamontowane na lustrze przy użyciu zestawu montażowego Mirror Mountig Kit firmy Astro Lighting (zdj. 07).

Dodaje to nie tylko pięciogwiazdkowej ekskluzywności, ale również pozwala na zamontowanie lustra dokładnie takiej wielkości, jaka najbardziej pasuje do tego miejsca. Jest to ciekawa alternatywa dla dużo droższych rozwiązań typu podświetlane lustro.

Niezwykle ważne jest, by nie montować oświetlenia dającego światło bezpośrednio nad głową, gdyż tworzy to niepotrzebne cienie. Zastosowanie kinkietów zamontowanych po obu stronach lustra lub lustra podświetlanego stworzy efekt równomiernego oświetlenia twarzy.

Lusterko powiększające jest niezwykle pomocne przy makijażu, goleniu i innych tego typu czynnościach. Mamy do wyboru wiele tego typu lusterek, które mogą być zamontowane w dowolnym miejscu. Oświetlenie nastrojowe – w tym wypadku można być kreatywnym i bawić się światłem. Najprościej można uzyskać subtelny klimat używając ściemniacza, ale można też wykreować specjalną atmosferę i wyjątkowe oświetlenie nocnej „sceny” odpowiednio rozmieszczając kilka dodatkowych świateł.

Oświetlenie LED – doskonale sprawdza się w różnego rodzaju niszach i zakamarkach (zdj. 11). Montowane na ścianach niewielkich rozmiarów oprawy LED zapewniają światło w dwóch kierunkach (zdj. 12). To doskonała alternatywa oświetlenia ogólnego w porze nocnej, kiedy mocne oświetlenie jest zbyt jasne. Oprawy LED na wysokości listwy (zdj. 13) są idealne do oświetlenia ściany tuż przy podłodze. Odpowiednie ustawienie świateł powoduje delikatny blask oraz wrażenie unoszenia się ściany w powietrzu.

 

Źródło: Aurora

Więcej

Firma powiązana:

Aurora Technika Świetlna

Telefon 512 689 686, 509 429 996, 22 872 55 10
www.aurorats.pl
aurorats@aurorats.pl

Aurora Technika Świetlna